Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Odpowiedź PZPS na list otwarty Andrzeja Grzyba

Odpowiedź PZPS na list otwarty Andrzeja Grzyba

fot. archiwum

- Sytuacje przedstawione przez Pana w liście otwartym poruszane były już wielokrotnie na spotkaniach Zarządu PZPS. Dlatego cieszy mnie fakt, że taki list powstał - uważa prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski.

Szanowny Pan
Andrzej Grzyb

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zawodników i zawodniczek, dla których gra w siatkówkę jest pracą i bardzo często jedynym źródłem utrzymania w nowym tak obszernie komentowanym na łamach prasy Statucie PZPS znalazły się punkty odnoszące do w/w problemu.

W nowych zapisach znalazły się te dotyczące powołania m.in. Komisji do Spraw Wydawania Licencji, nadania menadżerom statusów menadżerów licencjonowanych oraz powołanie Sądu Polubownego przy PZPS. Wszystkie te działania mają służyć przede wszystkim ochronie praw zawodników w sporach z klubami. Komisja do Spraw Wydawania Licencji będzie miała w obowiązku sprawdzenie zdolności finansowej klubu, sprawdzenie historii wypłat – czy klub zalegał bądź zalega z wypłatami. W przypadku stwierdzenia uchybień, klub nie otrzyma licencji. Sąd Polubowny będzie instytucją do której zwracać się będą mogły tak kluby jak i zawodnicy/zawodniczki, dochodząc swoich praw.Zawodnik podpisując kontrakt z danym klubem zawiera z nim umowę cywilno – prawną. PZPS nie jest stroną wówczas w tym sporze. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na powołanie Sądu Polubownego przy PZPS. Warunkiem sensu istnienia Sądu Polubownego będzie jednak zapis w umowie pomiędzy klubem a zawodnikiem lub zawodniczką, w którym Sąd Polubowny będzie wskazany jako instytucja, która winna rozstrzygać o tego typu sporach.

Ponadto Statut przewiduje nadanie menadżerom, statusu menadżera licencjonowanego, co również zabezpieczy zawodników przed sytuacjami o jakich Pan wspomina. Na menadżerze spoczywać będzie również odpowiedzialność za bezpieczny transfer zawodnika bądź zawodniczki. Zamysł tego punktu jest taki, aby menadżer miał obowiązek niezależnie od Komisji wydającej licencje, prześwietlić dany klub i upewnić się, że jego zawodnikowi bądź zawodniczce nie będą groziły sytuacje opisane przez Pana.

Sprawa opłat dotyczący zmian barw klubowych. Zarząd PZPS przeznacza je w części na Wojewódzkie Związki Piłki Siatkowej, a pozostałą kwotę na sprawy szkoleniowe w pionie młodzieżowym.

Zapis dotyczący zmiany barw klubowych powstał na prośbę samych klubów. Wynikało to z tego, że kluby przed spotkaniami decydującymi o awansach do wyższej klasy rozgrywkowej posiłkowały się zawodnikami z wyższych lig co podważało uczciwość całorocznych zmagań sportowych.

Jeżeli chodzi o okno transferowe. Tak jak Pan wspomniał jest ono podobne we wszystkich ligach europejskich. Polska nie mogła tu być wyjątkiem. Okno transferowe podobnie jak kwestia przechodzenia z wyższej do niższej klasy rozgrywkowej ma zapewnić wszystkim klubom równe szansy pod względem sportowej rywalizacji.

Wierzę, że przedstawione przeze mnie odpowiedzi usatysfakcjonują Pana, a punkty zawarte w nowym statucie w sposób znaczny przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa jakie zapewnić powinniśmy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom.

 

Z wyrazami szacunku

Mirosław Przedpełski

PrezesPolski Związek Piłki Siatkowej

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved