Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Novotel Cup 2010: Reprezentacje Austrii zwycięskie

Novotel Cup 2010: Reprezentacje Austrii zwycięskie

W 23. edycji Novotel Cup 2010 zwyciężyli faworyci czyli męska oraz żeńska reprezentacja Austrii. Zarówno siatkarze jak i siatkarki austriaccy nie stracili ani jednego seta w turnieju. Drugie miejsce w rywalizacji siatkarzy, ku radości kibiców, zajęli gospodarze.

W ostatnim meczu turnieju, który przypieczętować miał zdecydowane zwycięstwo Austrii w Novotel Cup, faworyci rozbili Szkotów. Już od początku spotkania Austriacy wywierali duży nacisk na szkockich siatkarzy, co powodowało mnóstwo błędów oraz chaos w grze zawodników Simona Loftusa. Do pierwszej przerwy technicznej ekipa austriacka zdążyła wypracować trzypunktową przewagę (8:5). Zarówno w ataku jak i w zagrywce znakomicie spisywał się Thomas Zass. Reprezentacja Austrii przez cały czas spokojnie kontrolowała przebieg gry na boisku i pokonała rywali do 20. W drugiej partii zespoły toczyły wyrównaną walkę. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsi byli Szkoci (8:7). Dobrej gry ekipy szkockiej wystarczyło jednak tylko na połowę seta. Brak skuteczności w ataku oraz błędy szkockich zawodników pozwoliły Austriakom odskoczyć na pięć oczek (16:11). Mimo rozpaczliwych wysiłków Szkoci nie byli w stanie dotrzymać pola rywalom. Faworyci zwyciężyli 25:19. Trzeci set był tylko formalnością. W początkowych akcjach seta zespół Szkocji, niesiony gorącym dopingiem kibiców, walczył jeszcze, jednak z każdą kolejną akcją Austriacy odbierali mu nadzieję na uzyskanie chociażby wyrównania. Na drugiej przerwie technicznej oba zespoły dzielił już ośmiopunktowy dystans (16:8). Ostatecznie reprezentacja Austrii zwyciężyła 25:15 i mogła się cieszyć ze zwycięstwa w Novotel Cup 2010.

Austria – Szkocja 3:0
(25:20, 25:19, 25:15)

Drugie miejsce w turnieju, ku uciesze zgromadzonej publiczności, zajęli gospodarze, którzy na pożegnanie pokonali w tie-breaku Łotyszy. Spotkanie rozpoczęło się od zaciętej walki obu zespołów, jednakże tuż przed pierwszą przerwą techniczną Luksemburczycy zdążyli uzyskać dwupunktową przewagę (8:6). Reprezentacja Łotwy wzmocniła zagrywkę i szybko wyrównała 9:9. W ataku ekipy Luksemburga znakomicie radził sobie Maciek Majchrzak. W końcówce inicjatywę przejęli zawodnicy luksemburscy. Po skutecznym bloku środkowego Jana Luxa zespół Burkharda Discha prowadził 21:18 i bezpiecznie „dowiózł" zwycięstwo do końca (25:20).

W drugiej odsłonie już od początku na prowadzeniu była reprezentacja Łotwy. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4. Zespół Luksemburga, wykorzystując błędy w ataku i zagrywce rywali, zniwelował straty do jednego oczka (12:13). Następnie, za sprawą skutecznych kontr, zdołał objąć prowadzenie (15:14). Łotysze zdołali doprowadzić do remisu (16:16), jednak nie byli w stanie powstrzymać rozpędzonych gospodarzy, którzy w krótkim czasie uzyskali trzypunktową przewagę (21:18). Łotwa nie miała zamiaru składać broni. Zawodnicy Birzulisa Aigarsa zdołali doprowadzić do remisu (22:22, 23:23). Napięcie wzrastało. Po nerwowej walce, w którą wplątały się również kontrowersyjne decyzje sędziów, Łotysze zwyciężyli 30:28.

W pierwszej połowie trzeciej partii walczono punkt za punkt (3:3, 9:9, 12:12). Jeszcze przed drugą przerwą techniczną goście zdążyli oddalić się od rywali na dwa oczka, po czym przewaga szybko urosła do pięciu punktów. Już do końca seta inicjatywa pozostawała w rękach siatkarzy łotewskich, którzy wygrali trzeciego seta 25:19.

W czwartym akcie karta odwróciła się. W pierwszej połowie seta zespoły toczyły jeszcze wyrównaną walkę, jednak w miarę upływu czasu przewaga zaczęła przechylać się na stronę ekipy gospodarzy. Silne zagrywki siatkarzy luksemburskich pozwoliły im udać się na drugą przerwę techniczną z trzypunktowym zapasem (16:13), który po po wznowieniu gry błyskawicznie zwiększył się do sześciu oczek (19:13). Zwycięstwo 25:20 przypieczętował Gilles Braas , wykonując efektowną "czapę".

W tie-breaku na prowadzenie od razu wysunęli się Luksemburczycy. Przed zmianą stron zawodnicy Discha prowadzili 8:6. As serwisowy powiększył przewagę zespołu luksemburskiego do czterech oczek (11:7). Po skutecznym ataku Majchrzaka reprezentacja Luksemburga była już o krok od zwycięstwa 14:11. Wówczas jednak przebudzili się łotewscy siatkarze, którzy zbliżyli się do przeciwników na jedno oczko (13:14). Szalę zwycięstwa na korzyść Luksemburga przechylił Majchrzak, obijając efektywnie blok (15:13).

4. Szkocja 1/2-9

Zgodnie z przewidywaniami trzecie zwycięstwo z rzędu odniosły siatkarki Austrii,  tym razem nad drużyną Szkocji, co równocześnie oznaczało triumf w całym turnieju. Reprezentacja Szkocji rozpoczęła obiecująco. Determinacja oraz skuteczny atak podopiecznych pozwalał podopiecznym Johna Frencha walczyć z ekipą austriacką jak równy z równym. Nie trwało to jednak długo. Umiejętne rozegranie austriackiej rozgrywającej Cornelii Hofmeister, która z łatwością gubiła szkocki blok pomogło faworytkom zyskać pięciopunktową przewagę (12:7). Od tej pory rozpoczął się okres całkowitej dominacji Austriaczek, które ostatecznie zdeklasowały Szkotki do 12. W drugiej partii siatkarki austriackie miały kłopoty ze skończeniem ataku, co skwapliwie wykorzystywały rywalki, zdobywając punkty po atakach z kontry. Na pierwszej przerwie technicznej Austria prowadziła dwoma punktami (8:6), jednak zawodniczki z Wysp szybko doprowadziły do remisu (9:9). Dwa skuteczne ataki ze skrzydła dały Szkotkom prowadzenie 12:10. Wówczas austriacka atakująca Lihua Ma wkroczyła w pole zagrywki i zaczęła niemiłosiernie bombardować rywalki ostrymi serwisami. Zaowocowało to czteropunktową przewagą na drugiej przerwie technicznej (16:12). Austriaczki nie oddały inicjatywy już do końca i set zakończył się wygraną 25:18. Trzeci set to wierne odbicie pierwszej partii. Zespół Qing Li "rządził i dzielił" na parkiecie od pierwszego gwizdka. Rywalki rozkładały bezradnie ręce. Szkotki zostały zmiażdżone 12:25.

(25:12, 25:18, 25:12)

Na drugiej pozycji w Novotel Cup uplasowały się Dunki, które w ostatnim spotkaniu stanęły na przeciw gospodyń. W pierwszej partii szybko na prowadzenie wyszły bardziej doświadczone siatkarki duńskie i utrzymały swą przewagę aż do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Jednakże skuteczny atak oraz skomplikowane zagrywki pozwoliły młodemu zespołowi luksemburskiemu zniwelować straty, a nawet wyjść na dwupunktowe prowadzenie (12:10), które „dowiózł" do drugiej przerwy technicznej (16:14). Wówczas dał o sobie znać duński blok, co przyniosło efekt w postaci remisu 16:16. Zawodniczki Andreja Gorbaczewa nie zamierzały odpuszczać. Silne zagrywki Annaleny Mach, z którymi nie mogły sobie poradzić szkockie przyjmujące, pozwoliły gospodyniom turnieju odskoczyć na dwa punkty (19:17). Skuteczna gra na kontrze pomogła Dunkom doprowadzić do wyrównania (23:23). Rozpoczęła się nerwowa walka, którą po ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęła ekipa Danii.

Druga odsłona rozpoczęła się udanie dla reprezentacji Luksemburga, która wyszła na prowadzenie 4:1. Efektowne obrony i skuteczne kontry pozwoliły Danii doprowadzić do wyrównania. Inicjatywa wróciła w ręce podopiecznych Gorbaczewa, które na pierwszą przerwę techniczną udały się z zapasem czterech punktów (8:4). Dunki ruszyły ostro do ataku i zdołały zmniejszyć dystans do dwóch oczek (12:10). Znakomity występ luksemburskiej rozgrywającej Michèle Breuer w polu zagrywki, zwieńczony dwoma asami serwisowymi, a także błędy duńskich siatkarek zaowocowały zwiększeniem przewagi Luksemburga do pięciu punktów (16:11). Gospodynie turnieju niemiłosiernie ostrzeliwały rywalki swą zagrywką. Po kolejnym asie, tym razem w wykonaniu Betty Hoffmann, zespół Luksemburga prowadził 21:15. Wówczas drugi oddech złapały zawodniczki Danii, które wykorzystując przestój w luksemburskiej ekipie, niemal całkiem zniwelowały straty (21:22). Jednak ostatnie słowo należało do luksemburskich siatkarek, które zwyciężyły 25:21.

W pierwszej połowie trzeciego aktu na parkiecie wrzała walka punkt za punkt. Dobrze pracujący blok pomógł Dunkom odskoczyć rywalkom na cztery oczka (15:11). Luksemburg nie czekał na dalszy rozwój wypadków i czym prędzej ruszył do ataku, co zakończyło się remisem 15:15. Oba zespoły walczyły zażarcie o każdą piłkę. W końcówce skuteczniejsze okazały się Dunki i, mimo rozpaczliwych obron luksemburskich siatkarek, wygrały 25:22.

Czwarty akt był popisem reprezentacji Danii. Podopieczne Tony’ego Westmana całkowicie dominowały na boisku. Ekipa Luksemburga zmagała się z dużymi problemami w przyjęciu, ponadto popełniała mnóstwo błędów. Na drugiej przerwie technicznej obydwa zespoły dzielił dystans dziewięciu punktów (16:7). Set zakończył się zwycięstwem Danii 25:16.

Luksemburg – Dania 1:3
(25:27, 25:22, 22:25, 16:25)