Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Triumf AZS SKAWA UEK w Radomiu

Triumf AZS SKAWA UEK w Radomiu

W mieszanym, pierwszo- i drugoligowym gronie  świąteczno-noworocznego turnieju o Puchar Rektora Politechniki Radomskiej zwyciężyła drużyna "Ekonomistek" z Krakowa. Zaraz po zakończeniu, krakowianki udały się wesołym busem do domów.

Turniej zapowiadał się bardzo ciekawie, i taki właśnie był. Do konfrontacji stanęły cztery drużyny: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (3. miejsce w I lidze), Legionovia Legionowo (7. miejsce w I lidze), AZS SKAWA UEK Kraków (wicelider grupy IV w II lidze) oraz gospodynie – AZS Politechnika Radomska, zajmujące trzecie miejsce w grupie trzeciej II ligi.

Zawody zaczęły się od meczu pomiędzy gospodyniami i drużyną odległościowo im najbliższą, czyli ostrowieckim KSZO. Trener Roman Murdza wydelegował na ten mecz drugą szóstkę swojego zespołu, co było słusznym posunięciem, o czym świadczy wynik końcowy, czyli 3:0 dla pierwszoligowca. Wynik ten może być troszkę mylący, gdyż pierwsze dwa sety kończyły się wynikiem na przewagi. W środkowej części seta drugiego, radomianki zdecydowanie prowadziły, ale jednak nie zdołały utrzymać tej przewagi do końca. Set ostatni to już zdecydowana przewaga pierwszoligowego faworyta, który przypieczętował swe zwycięstwo.

AZS Politechnika Radomska 0 – 3 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Kolejny mecz rozegrał się już między drużynami z Legionowa i Krakowa. Mimo faktu, że spotkały się drużyny z różnych klas rozgrywek, różnica ta nie była dostrzegalna. Wynikało to nie tylko z podobnego poziomu gry, ale też z dużej ilości błędów po obu stronach siatki, o czym świadczą wyniki w setach do 19 i 15. Trener krakowianek – Tomasz Klocek , postanowił sprawdzić swoje wszystkie zawodniczki, dlatego na niektóre sety wychodziła pierwsza szóstka, a na pozostałe, ta nominalnie druga. Widać było wolę walki u obu drużyn, dlatego po każdym przegranym secie zawodniczki dodatkowo sprężały się i walczyły do upadłego, a o końcowym wyniku zadecydować musiał tie-break. Niestety dla ekonomistek, zakończył się on na korzyść drużyny pierwszoligowej – tak więc porządek międzyligowy został zachowany. Patrząc z perspektywy drugoligowca z poważnymi aspiracjami do pierwszej ligi, z wyniku można być zadowolonym. Tak jak to powtarza trener – "Z tym składem bylibyśmy w stanie walczyć już nawet w pierwszej lidze ". Tak więc byłby to kolejny punkcik na koncie Skawinek. Smuci natomiast strata kapitan zespołu – Sandry Biernatek , która musiała opuścić boisko podczas czwartego seta i niestety nie pojawiła się już podczas turnieju na boisku. Spełniła jednak swą rolę kapitana bez zarzutu, wspierając i dzieląc się istotnymi radami ze swoimi koleżankami, zarówno podczas przerw w grze, jak i w kwadracie dla rozgrzewających się zawodniczek.

AZS SKAWA UEK Kraków 2 – 3 Legionovia Legionowo

Po przerwie obiadowej, jako pierwsze na parkiecie zameldowały się drużyny KSZO i Skawy. Zawodniczki Skawy miały niewiele czasu na odnowę po wcześniejszym meczu. Po obiedzie była tylko chwilka na lekką drzemkę, więc żartobliwie mówiły, że pierwszy set to będzie taki set na wybudzenie się, a dopiero od drugiego zacznie się prawdziwa gra. Dla nich była to okazja na rewanż za przegrany półfinał Mistrzostw Polski AZS, który to w sierpniu zakończył się wynikiem 3:1 dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Chyba była to dodatkowa motywacja dla ekonomistek, gdyż to co działo się na parkiecie, było całkowitym przeciwieństwem tamtego meczu. Zawodniczki Skawy przeważały od samego początku, praktycznie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Tylko w drugim secie KSZO dotrzymywało kroku rozpędzonym krakowiankom, prowadząc nawet 13:17, ale co z tego, skoro chwilę później na tablicy widniał już wynik 19:17 na korzyść krakowianek. Trzeci set był już tylko formalnością – zakończył się tylko siedemnastopunktową zdobyczą ostrowczanek i ogromną radością w obozie krakowskiej drużyny. Możliwe że zawodniczki KSZO podeszły do tego spotkania zbyt spięte – w końcu to one są drużyną z czołówki pierwszej ligi. Może zły wpływ miał fakt, że trener Murdza tak jakby szykował się na ekonomistki i zagrał wcześniejszy mecz drugą szóstką, by nie "męczyć" zbytnio swoich podstawowych zawodniczek.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0 – 3 AZS SKAWA UEK Kraków

Na zakończenie dnia odbył się kolejny mecz gospodyń, tym razem przeciwko zespołowi Legionovii Legionowo. Radomski zespół okazał się bardzo gościnny również dla zawodniczek z Legionowa, które wykorzystały tę gościnność i wygrały w trzech setach.

AZS Politechnika Radomska 0 – 3 Legionovia Legionowo

Drugiego dnia, już od samego rana na hali przy ulicy Chrobrego, siatkarki walczyły o pierwsze miejsce w klasyfikacji turniejowej. Jako pierwsze wyszły sprawczynie największej niespodzianki z pierwszego dnia – AZS SKAWA UEK, które podejmowały zespół gospodyń. Był to kolejny słaby mecz w wykonaniu zespołu Politechniki Radomskiej, ale tak naprawdę mocne warunki postawiły im skawinki. Od drugiego seta, trener Klocek postawił na drugą szóstkę, która również bardzo dobrze poradziła sobie z radomską drużyną. Teraz pozostawało czekać tylko na wynik ostatniego pojedynku, który to miał zadecydować o końcowym układzie tabeli.

AZS SKAWA UEK Kraków 3 – 0 AZS Politechnika Radomska

Ostatnim meczem był pojedynek pierwszoligowców, czyli faworytów turnieju. Zespół Legionovii miał szansę na wygranie całego turnieju, ale potrzebował do tego wygranej. Ewentualna wygrana KSZO plasowała krakowianki na pierwszym miejscu, tak więc po prysznicu i obiedzie cała krakowska ekipa stawiła się na hali i głęboko w sercach dopingowała ostrowczanki. Nuta wątpliwości pojawiła się tylko po trzecim secie, w którym wygrała Legionovia. Na szczęście kolejna partia zakończyła ten mecz i wraz z ostatnią piłką zawodniczki Skawy mogły cieszyć się ze swojego pierwszego wygranego turnieju towarzyskiego. Radość nie miała granic i drużyna w dobrych humorach mogła wracać do grodu Kraka.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3 – 1 Legionovia Legionowo

MVP zespołu AZS SKAWA UEK Kraków została Karolina Surma .

Tabela końcowa: (mecze W-P, sety W-P)

1. AZS SKAWA UEK Kraków             2-1     8-3

2. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2-1 6-4

3. Legionovia Legionowo 2-1 7-5

4. AZS Politechnika Radomska 0-3 0-9

źródło: azsskawauek.pl, inf. własna