Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe mistrzostwa Azji zakończone

Plażowe mistrzostwa Azji zakończone

W sobotę na plaży wyspy Haikou rozegrano finały mistrzostw Azji w siatkówce plażowej. Tytuły mistrzowskie zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn wywalczyły pary chińskie. W zawodach rozgrywanych od 23 grudnia wzięły udział 43 pary.

Po złoto wśród par kobiecych sięgnęły brązowe medalistki igrzysk olimpijskich Xue Chen i Zhang Xi, które w finałowym pojedynku pokonały swoje rodaczki Jin Jieqiong i Yue Yuan w dwóch setach. Do meczu o złoto Xue i Zhang awansowały, rozbijając japońską dwójkę Mutsumi Ozaki/Ayumi Kusano w setach 25:7, 25:8. Cała batalia trwała zaledwie 28 minut. Jieqiong and Yue Yuan do finału awansowały po wyeliminowaniu innej japońskiej pary Shinako Tanaka/Sayaka Mozie. Półfinał zakończył się w dwóch partiach 21:17, 21:14, po 37 minutach gry. Z kolei spotkanie finałowe zakończyło się po 40 minutowej walce (21:18, 21:11). Mistrzynie Azji tylko na początku pierwszej odsłony traciły dwa oczka do rywalek. Niedługo później jednak objęły prowadzenie i pewnie dążyły do wygranej. Xue Chen i Zhang Xi za zwycięstwo zainkasowały $10.000. – We wszystkich naszych spotkaniach, nasze poczynania były bardziej rozmyślane, wydoroślałyśmy – powiedziała po turnieju Zhang Xi. Trzecią lokatę i brązowe krążki wywalczyła dwójka z Japonii Ozaki/Kusano.

W turnieju męskim po złoto sięgnęli najwyżej rozstawieni w turnieju Wu Penggen i Xu Linyin. W finałowym starciu pokonali dwójkę z Kazachstanu Alexey Kulinich/Dmitriy Yakovlev 21:11, 21:13. W żadnym momencie spotkania Kulinich i Yakovlev nie byli w stanie zagrozić chińskiemu duetowi. Para z Kazachstanu w półfinale długo walczyła o zwycięstwo. Dopiero w trzecim secie Kulinich i Yakovlev zdołali pokonać Japończyków Kentaro Asahi i Katsuhiro Shiratori (11:21, 21:18, 15:10). Wu i Xu mieli w tym czasie łatwiejszą przeprawę z innymi graczami z Kazachstanu Dyachenko/Sidorenko, których pokonali 21:19, 21:15. W meczu o brąz dziewiąta para igrzysk olimpijskich w Pekinie Asahi/Shiratori pokonała dwójkę z Kazachstanu w trzech partiach 21:13, 17:21, 15:10.

źródło: FIVB, inf. własna