Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Zenit Kazań i Lokomotiv Nowosybirsk w finale Pucharu Rosji

Zenit Kazań i Lokomotiv Nowosybirsk w finale Pucharu Rosji

Po zaciętym i dramatycznym spotkaniu półfinałowym Pucharu Rosji siatkarzy Zenit Kazań pokonał 3:2 Iskrę Odińcowo. Drugim finalistą został Lokomotiv Nowosybirsk, pokonując moskiewskie Dinamo 3:0. Wielki finał w niedzielę w Kaliningradzie.

Iskra, która w ubiegłym sezonie przegrała Puchar Rosji w meczu finałowym, tym razem bardzo chciała zdobyć to trofeum. Dwukrotnie w meczu półfinałowym z Zenitem obejmowała prowadzenie, dwukrotnie rywale jednak doprowadzali do tie-breaka. Przed piątym setem trener Władimir Alekno przypomniał swoim siatkarzom, że na osiem rozgrywanych w tym sezonie tie-breaków wygrali sześć. Siatkarze zenitu poprawili swoją statystykę i wygrali siódmego tie-breaka pokonując rywali 15:10 i zapewniając sobie awans do finału.

Półfinałowe spotkanie obejrzało 1500 widzów, zapewne na niedzielny finał zbierze się ich o wiele więcej. Dramaturgi spotkaniu dodały dwie żółte kartki dla trenerów w drugim secie, a w trzeciej partii Aleksiej Spiridonow został ukarany wykluczeniem (czerwoną kartką) i do końca seta musiał usiąść na ławce kar.

Iskra Odińcowo – Zenit Kazań 2:3

(25:21, 23:25, 25:23, 22:25, 10:15)

Iskra: Kalinin (8), Kuleszow (2), Schöps (13), Spiridonow (15), Astaszenkow (13), Makarow (1), Kowyriajew (libero) oraz Jegorczew (11), Kruglow (7), Mysin (6), Archiłow i Jermakow (libero)

Zenit: Ball (4), Apalikow (11), Pantelejmonienko (17), Tietiuchin (15), Stanley (6), Abrosimow (13), Wierbow (libero) oraz Czeremisin (16) i Bogomołow

Drugi mecz półfinałowy rozpoczął się od dominacji moskiewskiego Dinamo naszpikowanego gwiazdami rosyjskiej siatkówki, z Dante Amaralem w składzie. Świetnie na środku siatki spisywał się Wołkow, doskonale grali Jakowlew i Bierieżko. Jednak mniej więcej od połowy seta siatkarze Lokomotivu zaczęli odrabiać straty. Dzięki skutecznej grze Aleksandra Butko zdobyli pięć punktów z rzędu, dogonili rywali i rozstrzygnęli końcówkę na swoją korzyść. Również w drugim secie dość długo stołeczni siatkarze utrzymywali przewagę, jednak końcówka znów należała do Lokomotivu. Siatkarze z Nowosybirska swoją przewagę udowodnili w trzeciej partii, w której uzyskali prowadzenie już dużo wcześniej. Zwycięstwo pozwoliło podopiecznym Andrieja Woronkowa awansować do finału Pucharu Rosji i wyeliminować faworyzowane Dinamo.

Lokomotiv Nowosybirsk – Dinamo Moskwa 3:0

(26:24, 25:21, 25:21)

Lokomotiv: Lee, Pawłow, Kazakow, Priddy, Lieonienko, Butko, Liepiezin (libero)

Dinamo: Grankin, Bierieżko, Jakowlew, Szczerbinin, Dante, Wołkow, Salparow (libero)