Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > Tomasz Klocek: Ćwiczymy tak, aby podczas gry „nie grzeszyć”

Tomasz Klocek: Ćwiczymy tak, aby podczas gry „nie grzeszyć”

fot. archiwum

- Celem jest nie tylko awans do wyższej ligi, ale również powroty "z tarczą" po pojedynkach I-ligowych - twierdzi trener AZS Skawa UE Kraków, Tomasz Klocek. - Najbardziej cieszy mnie odważne podejście dziewczyn do nowych zadań podczas treningów

Jak został pan trenerem drugoligowego AZS UE Kraków?

Tomasz Klocek:Pomysł na stworzenie profesjonalnej drużyny siatkarek w Uniwersytecie Ekonomicznym dojrzewa w głowie prezesa już od kilku lat. Myślę, że Bartek Wanat na tym etapie budowania zespołu poszukiwał takiego szkoleniowca, który zweryfikował się już praktyce trenerskiej i jednocześnie był mocno związany z krakowskim, akademickim środowiskiem sportowym.

Czy to był pierwszy ligowy zespół jaki pan objął?Doświadczenia trenerskie zbieram od ponad 20 lat, pracowałem lub współpracowałem z zespołami kobiet i mężczyzn, zarówno w sporcie amatorskim (III liga – AZS AWF, ‚Wanda’ Kraków), jak i na poziomie szczebla centralnego (I i II liga – ‚Dalin’ Myślenice, ‚Okocimski’ Brzesko). Jednak najbardziej dumny jestem z sukcesów trenerskich w sporcie dzieci i młodzieży.

Jakby pan ocenił pracę z kobietami? Czy bardzo się różni od pracy z mężczyznami, a jeśli tak to czym i czy lepiej współpracuje się Panu z kobietami?

Jeśli ktoś chce doszukiwać się specjalnych różnic, to na pewno je znajdzie, bo na temat tzw. dymorfizmu płciowego w sporcie napisano opasłe tomy. Z drugiej strony – mistrzostwo sportowe odnoszą kobiety poddane typowo męskiemu treningowi – męskiemu zarówno w sferze fizjologii wysiłku, jak i w sferze psychologii (m.in. oddziaływanie na motywację i emocje). Na szczęście nie ma jednego uniwersalnego modelu – szablonu postępowania, dlatego praca z nowym zespołem – tak kobiet jak i mężczyzn – z reguły jest niepowtarzalnym wyzwaniem dla trenera.

Jakby pan ocenił obecny zespół? Dziewczyny przybyły z różnych stron Polski i w takim składzie grają pierwszy raz. Jaki ma to wpływ na grę i atmosferę w zespole?

Nowe twarze, nowe otoczenie, pierwsze sukcesy i pierwsze niepowodzenia w nowej drużynie, to zawsze są sytuacje, które prowokują nieco przesadne emocje i reakcje. Na szczęście, my ten etap przeszliśmy dosyć bezboleśnie, ale to przede wszystkim zasługa dojrzałości sportowej dziewcząt i znacznego bagażu doświadczeń, jaki dotychczas zebrały.

Co jest zaletą tej drużyny, a co sprawia jej największą trudność?

Najbardziej cieszy mnie odważne podejście dziewczyn do nowych zadań podczas treningów, kiedy wierzą w to, że inwestowanie w nowe umiejętności techniczno-taktyczne zaprocentuje ich lepszą grą. Chcą rozwijać się sportowo i robią to z godnym podziwu zaangażowaniem i cierpliwością, pomimo tego, iż pierwsze kroki na "nieprzetartych ścieżkach" bywają czasem nieporadne, a nawet bolesne. Trudności? Typowe "grzechy siatkarskie", które popełniane są czy to na parkietach 4. ligi, czy też na poziomie reprezentacji. Jesteśmy tych błędów świadomi i ćwiczymy tak, aby podczas gry zanadto "nie grzeszyć".

Czy jest jakiś specjalny klucz, według którego dobiera pan pierwszą szóstkę?

Niektóre zespoły budowane są tak, aby zawodniczki z góry – przed sezonem – wiedziały jakie jest ich miejsce w drużynie. Sztywny podział ról na szóstkę podstawową i rezerwy bywa wygodniejszy dla trenera i nierzadko wygodniejszy dla samych zawodniczek. Siłą naszej drużyny natomiast jest szeroki i wyrównany skład. Dzięki temu możemy zaskakiwać przeciwników elastyczną obroną i nieszablonowym atakiem. Dodatkowo dziewczęta z szóstki wyjściowej grają z większą pewnością siebie, bo wiedzą, że w razie chwilowej niedyspozycji, z kwadratu rezerwowych wejdzie koleżanka, dla której występ na parkiecie nie będzie życiowym stresem.

Jakie perspektywy rysują się przed tą drużyną w najbliższym czasie?

Celem drużyny jest nie tylko awans do wyższej ligi, ale również powroty "z tarczą" po pojedynkach I-ligowych. Dzięki władzom uczelni i sponsorom stworzono nam niemal modelowe warunki do rozwoju sportowego. Gdyby oceniać wartość zespołu po nazwiskach kadry zawodniczej oraz po sile dopingu naszych wiernych kibiców, to sukces powinien być murowany. Jednak w sporcie patent na wygrywanie mają tylko szamani, a przeciwnicy "skóry tanio nie sprzedają". Przeciwnie, rywale w grupie południowej grają niesłychanie ambitnie, a przy tym rozważnie i konsekwentnie, natomiast liderzy pozostałych grup II-ligowych zmontowali – kadrowo – równie silne zespoły, złożone z siatkarek pierwszoligowych, a nawet ekstra-klasowych. Tak więc zwycięstwa w najbliższych meczach nie będą "bułką z masłem".

Córka też już odnosi sukcesy w siatkówce. Sprawą oczywistą jest, że zdolności i zapał ma po rodzicach. Trenują ją sami, czy postanowili oddać los córki w cudze ręce?

Grupa dzieci, w której dotychczas trenowała Olga faktycznie osiągnęła wyjątkowe sukcesy. W ciągu dwóch lat córka oraz jej koleżanki i koledzy z UKS "22" zdobywali medale wszystkich kolorów w turniejach mini-siatkówki o randze Mistrzostw Polski. Do jej wyszkolenia przykładał i ciągle przykłada rękę "toksyczny" ojciec więc wszystko jest pod kontrolą :) Dzisiaj Olga może pochwalić się awansem swojej obecnej drużyny do Finału Mistrzostw Świata Salezjańskich Organizacji Sportowych, jednak chciałbym, aby w niedalekiej przyszłości wzmocniła grupy młodzieżowe krakowskiego AZS, a za kilka lat – dołączyła do pierwszego zespołu.

A czy pan ma jakieś sprecyzowane plany co do swojej kariery trenerskiej?

Najważniejszym – pierwszym miejscem pracy jest dla mnie krakowska AWF i z tą uczelnią wiążę przyszłość zawodową. Funkcja trenera umożliwia mi spojrzenie praktyczne na wiedzę, którą później przekazuję przyszłym nauczycielom, instruktorom i trenerom. Poza tym, siatkówka jest moim hobby i sposobem na życie, w siatkarskim środowisku posiadam wielu znajomych i przyjaciół, siatkówce poświęcam niemal każdą wolną chwilę i ciągle robię to z zapałem równie wielkim, jak wiele lat temu – podczas mojego pierwszego siatkarskiego treningu.

źródło: azsskawauek.pl, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-12-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved