Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > FIVB podsumowało rok

FIVB podsumowało rok

Rok 2009 zbliża się do końca. Światowa Federacja Siatkówki dokonała podsumowania ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Kalendarz imprez, które miały miejsce był w tym roku bardzo napięty.

W turnieju kwalifikacyjnym do MŚ 2010 wzięła udział rekordowa liczba 95 reprezentacji żeńskich i 105 męskich. Odbyło się w sumie 66 turniejów kwalifikacyjnych, aby po 22 ekipy żeńskie i męski uzyskały awans do finałów [obrońca tytułów i gospodarz nie brali udziału w kwalifikacjach – przy. red.].

Ważnym wydarzeniem było zdobycie przez Brazylijczyków ósmego w historii złego medalu Ligi Światowej. Mecz finałowy przeciwko Serbom z pewnością pozostanie w pamięci wielu kibiców. Emocjonujące pięć setów, ponad 22 tysiące fanów w hali w Belgradzie i nagroda MVP dla Sergio to sytuacje godne zapamiętania. Dodajmy, że w meczu o 3. miejsce Rosja pokonała Kubę 3:0.

Sierpień to oczywiście turniej Word Grand Prix. Złoty medal obroniły Brazylijki, które w rundzie finałowej wygrały wszystkie spotkania, tracąc w nich tylko cztery sety. Dla Canarinhos jest to już ósmy złoty medal na tej imprezie. MVP turnieju została Brazylijka Sheila Castro. Srebrny medal WGP powędrował w ręce Rosjanek, zaś brąz zdobyły dość niespodziewanie Niemki.

Za jedno z najistotniejszych wydarzeń 2009 roku FIVB uznała Puchar Wielkich Mistrzów, który odbył się w Japonii. W turnieju mężczyzn triumfowali Brazylijczycy, zaś złoto w rywalizacji pań zdobyły Włoszki. Panie z Italii mają za sobą zatem świetny rok, bowiem zdobyły także Puchar Śródziemnomorski oraz złoto Mistrzostw Europy.

Po 17 latach na międzynarodową arenę wróciły Klubowe Mistrzostwa Świata. W katarskim Doha triumfowali siatkarze Trentino BetClic, którzy w finale pokonali zespół PGE Skra Bełchatów 3:0.

Zadowolone z ostatnich dwunastu miesięcy mogą być także reprezentacje młodzieżowe Serbii, Niemiec i Brazylii. Juniorzy z Brazylii zdobyli mistrzostwo świata w Indiach, zaś kadetki z tego kraju triumfowały w MŚ w swojej kategorii wiekowej. Kadeci z Serbii po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo świata kadetów, zaś w MŚ juniorek triumfowały siatkarki z Niemiec.

FIVB zaliczyła ostatnie miesiące i turnieje do bardzo udanych i ekscytujących. Można się spodziewać, że kolejny rok także przyniesie wielkie emocje. Czekają nas bowiem m.in. mistrzostwa świata.

źródło: fivb.org, inf. własna