Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A Kobiet: Zmiana w fotelu lidera

Serie A Kobiet: Zmiana w fotelu lidera

Po 10. kolejce Serie A w fotelu lidera zasiadły siatkarki Scavolini Pesaro, które wyprzedziły MC-Carnaghi Villa Cortese lepszym bilansem setów. „Kolibry" zwyciężyły 3:0 z Monte Schiavo, drugi zespół tabeli potrzebował zaś pięciu odsłon do pokonania Riso Scotti Pavia.

Zespół Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty nie dał szans swoim rywalkom z Jesi. Przed spotkaniem wydawać się mogło, że pojedynek pomiędzy tymi drużynami będzie przebiegał zupełnie inaczej, bowiem po dziewiątej kolejce Scavolini i Monte Schiavo zajmowały kolejno drugie i trzecie miejsce w tabeli Serie A. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.

Scavolini Pesaro – Monte Schiavo Jesi 3:0
(25:20, 25:20, 25:18)

Radosne wieści przybyły do Polski z Novary. Po rocznym rozbracie z siatkówką na parkiecie, w spotkaniu przeciwko Zoppas Industries Conegliano, pojawiła się Anna Podolec. Co zrozumiałe, nie spędziła ona wiele czasu na boisku, ani też nie była nazbyt eksploatowana. Na przestrzeni najbliższych tygodni prawdopodobnie się to zmieni. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.

Asystel Novara – Zoppas Industries Conegliano 3:1
(25:14, 22:25, 25:19, 27:25)

Szans na pokonanie wyżej notowanego rywala nie wykorzystał zespół Joanny Kaczor, który prowadził już 2:1. W kolejnych dwóch setach kontrolę nad przebiegiem sytuacji przejęły rywalki, które wygrały 3:2. Punkt zdobyty w tym spotkaniu jest jednak bardzo cenny, bowiem siatkarki z Piacenzy nie przekroczyły jeszcze granicy dziesięciu oczek w tabeli, przez co znajdują się w strefie spadkowej. Więcej o spotkaniu można przeczytać tutaj.

RebecchiLupa Piacenza – Foppapedretti Bergamo 2:3
(16:25, 26:24, 25:16, 20:25, 12:15)

Bardzo cenne było dla zespołu Yammamy Busto Arsizo zwycięstwo za trzy punkty nad siatkarkami Florens Castellana Grotte. Siatkarki przyjezdne dzięki niemu nadal utrzymują w grupie zespołów, którym nie grozi spadek do Serie A2.

Walka w pierwszych setach była bardzo zacięta. Zarówno na pierwszych, jak i drugich przerwach technicznych różnice punktowe pomiędzy zespołami były niewielkie, a o zwycięstwach decydowały pojedynki z końcówkach, które dwukrotnie kończyły się walkami na przewagi. Zupełnie inaczej wyglądał set czwarty, w którym to siatkarki przyjezdne niemal od pierwszej piłki przejęły kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń, dzięki czemu doprowadziły one do wygranej 25:18, a w całym spotkaniu 3:1.

Do wygranej siatkarek z Busto Arsizio przyczyniła się Carmen Tulea, która wywalczyła 28 oczek, z czego 26 poprzez atak i 2 zza linii dziewiątego metra. Jej, grające w defensywie, koleżanki również zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, uzyskując 76% przyjęcia pozytywnego. Gospodynie również nie mogły narzekać na swoją dyspozycję w drugiej linii, bowiem 72% piłek przezeń przyjmowanych było poprawnie.

Florens Castellana Grotte – Yamamay Busto Arsizio 1:3
(28:30, 22:25, 30:28, 18:25)

Kto nie wygrywa 3:0, prowadząc 2:0, przegrywa 2:3. To stare siatkarskie porzekadło sprawdziło się w przypadku pojedynku Desparu Perugia z Chateau d’Ax Urbino Volley.

Gospodynie, które w otwarciu toczyły zażarty pojedynek ze swymi przeciwniczkami wygrały po zaciętej końcówce 27:25. Kolejne zwycięstwo przyszło im znacznie łatwiej, bowiem już na pierwszej przerwie technicznej siatkarki z Perugii prowadziły sześcioma oczkami (8:2), a z każdą kolejną akcją tylko ten dystans zwiększały. Po wygranym do 16 drugim secie, w szeregi gospodyń wkradło się rozprężenie, które wykorzystały przyjezdne. Siatkarki Urbino Volley przejęły kontrolę nad przebiegiem trzeciego seta, dzięki czemu wygrały 25:22. W kolejnym ich przewaga była znacznie większa, bowiem od drugiej przerwy technicznej, przyjezdne zaczęły swój pochód ku doprowadzeniu do tie-breaka, który ostatecznie zakończył się 9-punktową przewagą. Ostatnia partia przypominała seta trzeciego, bowiem pomimo usilnych starań, siatkarkom z Perugii nie udało się im przeszkodzić przyjezdnym w odniesieniu zwycięstwa.

Zawodniczki Desparu Perugia bardzo dobrze zaprezentowały się w grze defensywnej, bowiem efektywność ich przyjęcia wyniosła 81%. W wygranych przez siebie setach, gospodynie prezentowały również uważną grę na siatce, co zaprocentowało dużą liczbą punktowych bloków i wybloków. Najwięcej punktów w drużynie wywalczyła Eltisa Vasilieva (31 oczek). Zwyciężczynie spotkania zaprezentowały się gorzej w przyjęciu (68%), ale za to podobnie jak siatkarki Desparu – w wygranych przez siebie setach popisywały się dobrą grą na siatce. Najmocniejszymi ogniwam w zespole Chateau była Chaira Di Julio (25 pkt.) i Aneta Havlickova (17 oczek.)

Despar Perugia – Chateau d’Aux Urbino Volley 2:3
(27:25, 25:16, 22:25, 16:25, 13:15)

Siatkarki MC-Carnaghi Villa Cortese zapewne nie spodziewały się tak trudnego przeciwnika w zespole z Pavii. Strata punktu na własnym terenie spowodowała spadek z pierwszego miejsca w tabeli na rzecz Scavolini Pesaro, w którym występuje Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Dwie pierwsze odsłony należały do siatkarek przyjezdnych, które po wyrównanej walce w obu odsłonach, zachowywały więcej zimnej krwi w końcówkach, dzięki czemu wygrywały 25:23 i 27:25. Zmotywowane porażkami zawodniczki Villa Cortese od pierwszej przerwy technicznej seta trzeciego zaczęły budowanie przewagi nad przeciwniczkami. Ostatecznie wyniosła ona osiem oczek i podniosła na duchu gospodynie spotkania, które w kolejnej odsłonie również kontrolowały przebieg boiskowych wydarzeń. Tym razem jednak rywalki dzieliła niewielka strata punktowa, której do końca rywalizacji nie udało im się zniwelować. Tie-break był już popisem siatkarek MC-Carnaghi przed własną publicznością, bowiem po zmianie stron, to one stały się głównymi aktorkami tego spotkania, dzięki czemu wygrały 15:7.

Obydwa zespoły zaprezentowały podobny poziom w przyjęciu (73% – MC-Carnaghi i 75% Riso Scotti Pavia). Zdecydowaną liderką wśród zwyciężczyń spotkania była słynna Taismary Aguerro, która zdobyła 24 oczka dla swojego zespołu. Po drugiej stronie siatki atak rozkładał się znacznie bardziej równomiernie, a najczęściej punkty w ten sposób zdobywała Tereza Matuszkova (19 pkt.)

MC-Carnaghi Villa Cortese – Riso Scotti Pavia 3:2
(25:27, 23:25, 25:17, 25:22, 15:7)