Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Podsumowanie 11. kolejki ligi greckiej

Podsumowanie 11. kolejki ligi greckiej

Aż cztery spotkania jedenastej kolejki greckiej A1 zakończyły się po tie-breaku  a więc podziałem ligowych punktów. Ostatnia kolejka pierwszej rundy fazy zasadniczej przyniosła także zmianę pozycji lidera. Mistrzem zimy został Olympiacos C.F.P. Pireus.

Panellinios plasujący się przed tą kolejką na szóstej pozycji podejmował w minioną sobotę GS Lamia, który usytuowany był o trzy pozycje niżej ze stratą trzech punktów. Niżej notowani goście dwukrotnie obejmowali prowadzenie w meczu, ale gospodarze doprowadzili do wyrównania a tym samym do tie-breaka. Piąty set był bardzo zacięty, ale ostatecznie to podopieczni Vaggelisa Oikonomopoulosa schodzili z parkietu jako zwycięzcy a zdobyte przez nich dwa ligowe punkty, pozwoliły im awansować na piątą lokatę w tabeli. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był grający w barwach Panellinios Brazylijczyk Marcílio José Braga da Silva.

W pojedynku zamykającego tabelę i słabo spisującego się zespołu Phoenix Syros z wiceliderem rozgrywek Olympiacosem Pireus faworyt mógł być tylko jeden. Olympiacos ani na moment nie dopuścił do tego aby gospodarze pomyśleli inaczej. Pewnie wygrał wszystkie trzy sety i wykorzystując przegraną dotychczasowego lidera, rzutem na taśmę został mistrzem pierwszej fazy rundy zasadniczej greckiej A1. Po raz kolejny największym dorobkiem punktowym popisał się Serb Ivan Miljković.

Podobnie było w starciu Iraklisu Saloniki z A.E.K. Ateny. Co prawda oba zespoły dzieliły przed tą kolejką tylko dwie pozycje w tabeli ale różnica ich zdobyczy punktowych była już dość znaczna. Faworytem tego spotkania byli podopieczni Harrego Brokkinga i nie zawiedli oni oczekiwań swoich kibiców. Iraklis pewnie zainkasował komplet punktów i zrównał się ich ilością z dotychczasowym liderem z Aten, który wyprzedza ekipę z Salonik tylko lepszym stosunkiem setów. Najlepiej punktującym, podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach, został grający na pozycji atakującego Mitja Gasparini.

Ciekawie zapowiadał się derbowy pojedynek klubów z Salonik. Aris w jedenastej kolejce podejmował P.A.O.K., do którego tracił przed tym weekendem tylko jeden punkt. Zaczęło się dobrze dla wyżej notowanego zespołu gości, który po dwóch partiach prowadził już 2:0. Aris nie złożył jednak broni i po bardzo zaciętym secie czwartym w meczu był remis i o końcowym zwycięstwie jednej z ekip decydować musiał tie-break. Ten także kończył się na przewagi a dwa punkty do ligowego dorobku dopisali siatkarze P.A.O.K. Tradycyjnie już najlepiej punktującym meczu został atakujący – Olli-Pekka Ojansivu, który zdobył dwadzieścia cztery „oczka".

Plasujący się na przedostatnim miejscu A.O. Kifisias podejmował ekipę ze środka tabeli, zajmującą siódmą lokatę drużynę Apollon Kalamarias. Goście wygrywali już w tym spotkaniu 2:0 i wszystko wskazywało na to, że nie będą mieli większych kłopotów z trzypunktową zdobyczą. Gospodarze jednak się podnieśli i dość zdecydowanie wygrali dwie kolejne odsłony meczu. Tie-break był zacięty a na przewagi wygrali go gospodarze, głównie za sprawą najlepiej punktującego w ich szeregach Amerykanina Ryana Jaya Owensa.

Najciekawiej w tej kolejce zapowiadało się stracie ekip z czuba tabeli. Lider Panathinaikos Ateny podejmował we własnej hali E.A. Patron, który przed tą kolejką był tylko dwa punkty za „koniczynami". Ekipa Pawła Zagumnego nie najlepiej rozpoczęła to spotkanie i po dwóch setach to goście byli pewni zdobycia co najmniej jednego ligowego punktu. Podopieczni Steliosa Kazazisa wzięli się do roboty dopiero w trzeciej i czwartej partii. Zrobili to na poważnie bo obie te odsłony wygrali do szesnastu. Nie dali jednak już rady w decydującej o wyniku partii piątej, tracąc tym samym w ostatniej kolejce pierwszej rundy, pozycję lidera tabeli. W obu ekipach najlepiej punktowali grający po przekątnej. W szeregach triumfatorów najlepiej punktował Bułgar Boyan Yordanov (27 punktów) w drużynie z Aten Liberman Cristhofer Agamez (20 punktów).