Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Lider zakończył rok bez porażki

I liga K: Lider zakończył rok bez porażki

Trefl Sopot w całym 2009 roku nie poniósł ani jednej porażki w oficjalnym spotkaniu. Niezwykle udane dwanaście miesięcy siatkarki zakończyły zwycięstwem nad Budowlanymi Toruń 3:1. Zespół Sopotu prowadzi w tabeli I ligi kobiet, mając 34 punkty na swoim koncie.

Trefl rozpoczął pierwszego seta od prowadzenia 3:0. Później powiększył je nawet do pięciu punktów, ale torunianki nie chciały szybko dać za wygraną. Zmniejszyły dystans do stanu 10:9. Sopocianki kontrolowały grę, ale jeszcze długo nie były w stanie odskoczyć. Dopiero w końcówce ich doświadczenie zaczęło brać górę nad rywalkami. Po ataku Aleksandry Kruk na tablicy pojawił się wynik 19:16, a trener Mariusz Soja poprosił o przerwę. Czas nie był jednak w stanie zatrzymać znajdującej się w polu zagrywki Moniki Gorszynieckiej. Kapitan Trefla przestała serwować dopiero, kiedy jej drużyna miała pięciopunktową przewagę. Do końca seta prowadzenie udało im się jeszcze powiększyć, a wynik seta na 25:19 dla liderek ligi ustalił autowy atak Patrycji Kowalskiej.

Druga partia miała bardzo podobny przebieg do pierwszej. Początek dla Trefla, później przy zagrywkach Judyty Szulc przyjezdne zmniejszyły dystans do dwóch punktów. W późniejszej fazie seta siatkarki z Sopotu opanowały sytuację i powiększały swoją przewagę. Nie były w stanie ich powstrzymać dwa wzięte przez trenera Soję czasy. Zespół z Torunia nie grał źle, ale Trefl był po prostu lepszy. Piłkę setową faworytkom dał nieudany atak Sandry Cabańskiej, a chwilę później seta skończyła Monika Naczk.

Na początku trzeciej partii drużyny naprzemiennie zdobywały po dwa punkty. Kiedy przy zagrywkach Mai Soi torunianki po raz pierwszy w tym meczu wyszły na prowadzenie, trener Edward Pawlun poprosił o czas. Kapitan przyjezdnych wciąż jednak serwowała i jej zespół osiągnął trzypunktową przewagę. W tym okresie zupełnie posypała się gra Trefla w ataku. Tamara Kaliszuk trzy razy posłała piłkę w aut, a raz została zablokowana. Szkoleniowiec dokonał podwójnej zmiany, posyłając do boju Martę Szymańską i Emilię Reimus, ale nie odmieniło to oblicza gry sopocianek. Po bloku na tej ostatniej siatkarce na tablicy pojawił się wynik 9:14, a opiekun gospodyń po raz drugi poprosił o przerwę. W polu serwisowym znajdowała się wtedy Szulc i wyszła z niego dopiero, gdy jej zespół miał osiem punktów przewagi. Jedyną zawodniczką gospodyń zasługującą na pochwały w tym fragmencie seta była Izabela Śliwa, która popisywała się efektownymi interwencjami w obronie. Trefl nie składał jednak broni. Konsekwentnie gonił rywalki, choć set praktycznie był już przegrany. Przy zagrywkach Gorszynieckiej sopocianki zbliżyły się nawet na 22:23. Wtedy jednak sędziowie nie odgwizdali podwójnego odbicia zawodniczki Budowlanych, choć ostro i głośno domagali się tego szkoleniowcy Trefla. Dwudziesty czwarty punkt zdobyły wówczas przyjezdne, a po chwili kolejny w tym secie blok napotkał Kaliszuk i liderki tabeli straciły kolejnego seta w tym sezonie.

Rozpędzone torunianki rozpoczęły czwartego seta od prowadzenia 1:0, a w pole zagrywki poszła Szulc. Sopockim kibicom zadrżały serca w obawie przed kolejną serią tej zawodniczki. Tym razem jednak nic takiego nie miało miejsca, a ta odsłona była partią bez historii. Trefl wyrównał i szybko zaczął budować przewagę. Szkoleniowiec gości prosił o przerwy przy wynikach 9:5 i 14:8 dla miejscowych, ale obraz gry nie ulegał zmianie. Po około stu minutach rywalizacji Edyta Rzenno dała swojej drużynie piłkę meczową, którą udało się wykorzystać już w pierwszej próbie. Ostatnią akcję w tym spotkaniu skończyła Kruk.

Trefl dopisał sobie tym samym trzy punkty do tabeli i utrzymał przewagę nad wiceliderem z Rumi. To dwunaste zwycięstwo sopockiej ekipy w tym sezonie. Wart podkreślenia jest fakt, że w 2009 roku trójmiejski zespół nie przegrał ani jednego pojedynku w rozgrywkach ligowych lub pucharowych.

Teraz siatkarki czekają jeszcze dwa treningi przed świętami. Po bożonarodzeniowej przerwie sopocianki wyjadą na dwa sparingi z występującym w PlusLidze Kobiet klubem z Białegostoku. Terminy kolejnych oficjalnych spotkań Trefla zostaną ustalone niebawem, kiedy Polski Związek Piłki Siatkowej poda zatwierdzone zasady rozgrywania spotkań Pucharu Polski.

Trefl Sopot – TKST Budowlani Toruń 3:1

(25:19, 25:17, 22:25, 25:15)

Trefl: Gorszyniecka, Nuszel, Rzenno, Naczk, Kruk, Kaliszuk, Śliwa (libero) oraz Szymańska, Reimus, Lenz, Toborek

Budowlani: Kowalska, Cabańska, Soja, Sobczak, Szulc, Wiśniewska, Januszewska (libero) oraz Liss, Wojtasik