Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Sprostowanie artykułu pt.: „Sędzia sprzedaje, kluby muszą kupić”

Sprostowanie artykułu pt.: „Sędzia sprzedaje, kluby muszą kupić”

fot. archiwum

W piątek 11 grudnia na łamach Strefy Siatkówki zamieściliśmy tekst korzystając z informacji podanych przez Gazetę Wyborczą pt: „Sędzia sprzedaje, kluby muszą kupić", dotyczący sprzedaży nowo wprowadzonych sygnalizatorów.

Dziś redakcja chciałaby przedstawiać sprostowanie powyższych zagadnień i przeprosić p.Dariusza Jasińskiego oraz Polski Związek Piłki Siatkowej za nieprawdziwe informacje mogące podważyć ich autorytet i dobre imię.

Opublikowany tekst zawierał informacje o rzekomym poleceniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, by wymagane od nowego sezonu dodatkowe urządzenia służące trenerom do sygnalizowania przerwy, kupowane były wyłącznie od firmy Darpol, której właścicielem jest sędzia międzynarodowy, Dariusz Jasiński. Firma ta rzekomo jako jedyna miała otrzymać od PZPS-u niezbędny atest.

W poniższym tekście prezentujemy sprostowanie ewentualnych podejrzeń, jakie można było powziąć na podstawie jego lektury, wobec p. Jasińskiego i jego działalności.We wrześniu 2009 istotnie zarówno kluby PlusLigi jak i PlusLigi Kobiet otrzymały pismo z zarządu Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej informujące o obowiązku wyposażenia obiektu, na którym przeprowadzane są siatkarskie zawody, w cztery sygnalizatory. Trzy urządzenia dźwiękowo-świetlne umieszczone mają być przy krzesełkach trenerów oraz przy stoliku sekretarza zawodów. Nowością jest wprowadzenie dodatkowego sygnalizatora świetlnego, znajdującego się na słupku przy osobie drugiego sędziego zawodów. Na kluby występujące w ekstraklasie Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej nałożyła obowiązek uzupełnienia sprzętu.

Jednakże nigdzie nie zostało wymienione, ze jedyną firmą, gdzie trzeba zaopatrzyć się w wymagane urządzenia jest wyłącznie firma Darpol. Potwierdzają to dokumenty, które zarząd PLPS-u skierował do klubów ekstraklasy. Bydgoska firma nie otrzymała również żadnego atestu od Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W zakresie obowiązków PZPS-u nie leży wydawanie żadnego rodzaju certyfikatów na jakikolwiek sprzęt, używany przy organizacji zawodów siatkarskich w tym również na sygnalizatory produkowane przez Darpol Bydgoszcz.

Kluby posiadały pełne prawo wyboru firmy, w której złożą ewentualne zamówienie. Do wyboru była również inna opcja. Kluby posiadające już taki sprzęt mogły zdecydować się na samodzielną przeróbkę. W używanych w zeszłym sezonie sygnalizatorach należało zmienić elementy elektroniczne, znajdujące się w środku urządzenia. Z tego skorzystały m.in. takie zespoły jak Domex Tytan AZS Częstochowa czy Stal Mielec.

Nieprawdą jest również stwierdzenie, iż kluby miały wymóg zakupu całego kompletu nowych urządzeń. – Niektóre kluby kupowały jedynie element nasłupkowy, by zainstalować go we własnym zakresie. Inne postanawiały częściowo skorzystać z usług firmy Darpol. Dostarczały posiadany sygnalizator w celu zmiany elektroniki. Cała zewnętrzna obudowa pozostawała taka sama, firma wymieniała tylko elementy elektroniczne. Sprzedawany był jedynie element nasłupkowy – opisuje Dariusz Jasiński.

W tym sezonie urządzenia sygnalizujące zmianę bądź wzięcie czasu muszą posiadać dodatkowy element. Aby element ten funkcjonował prawidłowo, stojący sygnalizator musi posiadać nadajnik, a w elemencie nasłupkowym musi znajdować się odbiornik – tłumaczy bydgoski sędzia.

Cały komplet urządzeń kosztował 3200 zł. Klienci, którzy dokupowali jedynie brakujące elementy, a pozostałe przerabiali we własnym zakresie, płacili część tej ceny. Jeden element kosztował 800 zł.

Kluby, które wybrały możliwość zakupu całego kompletu musiały istotnie wydać sporą kwotę, jednak można było znaleźć sposób, by nieco zminimalizować wydatki. – Wymóg dodatkowych, nowoczesnych sygnalizatorów wprowadzono jedynie w rozgrywkach ekstraklasy. Zespoły mogły sprzedać, używane w poprzednim sezonie, urządzenia klubom z niższych lig i ten sposób zaoszczędzić – mówi właściciel firmy Darpol. – Wszystkie te koncepcje zostały przedstawione przedstawicielom klubów, które zdecydowały się na wybór akurat wyrobów Darpolu i zgłosiły się do firmy z pytaniem o możliwość nabycia urządzeń. Decyzja czy zakupić cały komplet czy tylko elementy należała zawsze do klubu – dodaje.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-12-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved