Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Bełchatowianie na kolanach

PlusLiga: Bełchatowianie na kolanach

Mistrzowie Polski na kolanach w Częstochowie, i to bynajmniej nie w drodze na Jasną Górę. Siatkarze AZS Częstochowa rzucili bełchatowianom wyzwanie i pewnie pokonali uczestnika Ligi Mistrzów 3:0 w zaległym meczu 5. kolejki PlusLigi.

Spotkanie od błędu na zagrywce rozpoczął Daniel Pliński, dając gospodarzom prowadzenie. Do wyrównania szybko doprowadził Bartosz Kurek, skutecznie atakując z drugiej linii. Jednak dzięki dobrej grze w ataku i zagrywce Piotra Łuki, podopieczni Grzegorza Wagnera zaczęli uciekać rywalom. Mistrzowie Polski podjęli próbę odrobienia dystansu jeszcze przed I przerwą techniczną, jednak różnica wzrosła do pięciu punktów, przy utrzymującej się przewadze AZS-u (8:3). Po przerwie skuteczną grę w ataku przeplatały błędy własne popełniane w polu serwisowym. Na tym etapie seta ataki w ekipie gości kończył Mariusz Wlazły, a po stronie częstochowian punktowali Piotr Łuka i Bartosz Janeczek (14:8). Do kolejnej przerwy podopieczni trenera Nawrockiego zdobyli tylko jeden punkt – po zepsutej zagrywce AZS-u. Decydująca faza seta to wciąż utrzymujące się prowadzenie Częstochowy, w utrzymaniu takiego stanu gospodarzom pomogły dobre zagrywki Łukasza Wiśniewskiego i dobrze funkcjonujący blok (20:10). Czas, o który poprosił szkoleniowiec Skry oraz zmiana na pozycji rozgrywającego (Miguel Angel Falasca zmienił Macieja Dobrowolskiego ) przyniosły skutek w postacie odrobienia kilku punktów (23:14). Pewnie grający częstochowianie nie pozwolili sobie odebrać zwycięstwa w tym secie, wygrywając po ataku Janeczka 25:18.

W drugiej odsłonie to mistrzowie Polski zdobyli pierwszy punkt, po autowym serwisie Piotra Nowakowskiego, kolejne akcje to wyrównana gra z walką punkt za punkt. Dobre zagrywki Wiśniewskiego pozwoliły gospodarzom ponownie cieszyć się z prowadzenia 6:4. Początek partii to dobra gra w obronie obu drużyn, oraz długie akcje z kontratakami wykorzystywanymi zarówno po stronie gości, jak i gospodarzy. Po kolejnej takiej akcji plas Michała Bąkiewicza w dziewiąty metr boiska zmniejszył dystans punktowy do trzech oczek (11:8). Taka różnica utrzymywała się jeszcze do drugiej przerwy technicznej, a kolejne błędy popełniane przez podopiecznych Grzegorza Wagnera pozwoliły bełchatowianom nieznacznie przybliżyć się do prowadzących akademików (18:16). Końcówka partii należała jednak do AZS. Ostatnie akcje drugiej odsłony to dobra gra w bloku gospodarzy: najpierw piłka po ataku Antigi wróciła pod nogi bełchatowskiego przyjmującego, a następnie powstrzymany został atak ze środka Marcina Możdżonka.

Set trzeci to ponownie dobry początek siatkarzy z Częstochowy, autowy atak Kurka, zablokowany atak przyjmującego Skry oraz punktowy atak po skosie Janeczka doprowadziły do stanu 4:2. Wykorzystana przez Falaskę kontra oraz punkty bezpośrednio oddawane po zepsutych serwisach AZS-u zwiększyły szanse bełchatowian na wyrównanie. Na pierwszej przerwie technicznej różnica wynosiła już tylko 1 punkt. Systematyczne odrabianie strat przez podopiecznych Jacka Nawrockiego przyniosło skutki po kolejnym punktowym ataku Antigi (13:13). Skutecznie grający częstochowianie nie pozwolili rywalowi na odebranie prowadzenia i dzięki wysokiej skuteczności w ataku Bartosza Janeczka ponownie odskoczyli na kilka punktów (17:14). Bełchatowianie próbowali jeszcze przedłużyć swoje szanse na zwycięstwo, jednak gospodarzy mając możliwość pokonania aktualnego mistrza oraz zdobycia kompletu punktów przed własną publicznością nie zmarnowali jej. Mimo dość nerwowej gry w końcówce spotkania (AZS pozwolił na odrobienie kilku punktów straty ekipie z Bełchatowa) ostatecznie to akademicy z Częstochowy zwyciężyli 25:20. Ostatnia akcja to punktowa zagrywka Łukasza Wiśniewskiego – serwisu nie przyjął Piotr Gacek.

MVP spotkania został rozgrywający częstochowian, Fabian Drzyzga.

AZS Częstochowa – Skra Bełchatów 3:0

(25:18, 25:18, 25:20)

AZS: Nowakowski (7), Drzyzga (5), Janeczek (18), Wiśniewski (12), Gradowski (7), Łuka (8), Zatorski (libero)

Skra: Dobrowolski, Wlazły (12), Pliński (9), Kurek (11), Możdżonek (3), Bąkiewicz (7), Gacek (libero) oraz Falasca (2) i Antiga (4)