Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Akademia Polskiej Siatkówki – nowa inicjatywa PZPS

Akademia Polskiej Siatkówki – nowa inicjatywa PZPS

fot. archiwum

14 grudnia podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały cele i założenia aktywności Akademii Polskiej Siatkówki. Obok  organizacji ME w Polsce, powołanie do życia Akademii Polskiej Siatkówki jest kolejnym sukcesem PZPS-u w 2009 roku.

Program oraz dotychczasowe osiągnięcia i plany Akademii wytyczają nowe standardy w nauczaniu polskiej siatkówki.

Polska Siatkówka znajduje się obecnie u szczytu popularności. Towarzyszą jej rzesze wspaniałych kibiców tworząc solidny fundament dla rozwoju tej dyscypliny. Drużyny narodowe zaliczane są do czołówki światowej. Ekstraklasa kobiet i mężczyzn stale podnosi swój poziom sportowy i organizacyjny. Polski Związek Piłki Siatkowej stał się organizatorem największych imprez siatkarskich takich jak Finały Ligi Światowej, Mistrzostwa Europy Kobiet. W 2014 roku będzie organizatorem Mistrzostw Świata Piłki Siatkowej Mężczyzn. Polskim drużynom narodowym towarzyszy PLUS – stabilny biznesowo sponsor, a telewizja POLSAT transmituje niespotykaną dotąd liczbę meczów reprezentacyjnych i ligowych. Wszystko to stanowi istotny wkład do rozwoju siatkówki w Polsce.

Doceniając potencjał rozwojowy Polskiego Związku Piłki Siatkowej i traktując osiągnięcia polskiej siatkówki, jako bazę dla dalszych działań, Związek postanowił wdrożyć „Program rozbudowy zaplecza polskiej siatkówki". Poprzez systematyczną i konsekwentną budowę zaplecza składającego się z najzdolniejszych młodych polskich siatkarek i siatkarzy, Program ten stworzy warunki do rozwoju możliwości sportowych ekstraklasy kobiet
i mężczyzn a w konsekwencji zespołów narodowych.Akademia Polskiej Siatkówki będąca zasadniczym elementem Programu tworzy zaplecze edukacyjne dla realizacji ujednoliconego programu kształcenia polskich trenerów i instruktorów, zawodników, nauczycieli WF i menedżerów siatkówki. Akademia wypracuje taki model systemu kształcenia, który będzie stymulował również aktywność klubów siatkówki w zakresie tworzenia ośrodków w celu pozyskiwania utalentowanych dzieci i młodzieży. Akademia zajmuje się także wydawaniem nowoczesnych w formie i treści materiałów dydaktycznych, organizacją kursów i szkoleń oraz współpracą z ośrodkami akademickimi. Akademia Polskiej Siatkówki staje się miejscem prowadzenia dyskusji na temat kierunków rozwoju siatkówki i jej nowoczesnych metod treningu.

Misją Akademii Polskiej Siatkówki jest dostarczenie nowatorskich, kompleksowych i profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych. Dzięki takim inicjatywom polskie zespoły będą miały szansę na osiąganie coraz większych sukcesów sportowych gwarantując polskiej siatkówce dalszą popularność, zawodnikom i zawodniczkom – radość z jej uprawiania, a polskim kibicom – wiele pozytywnych emocji.

Światowa siatkówka reprezentuje bardzo wysoki poziom techniczny i taktyczny. Coraz trudniej jest wywalczyć mistrzostwo, czy zdobyć medal. W związku z tym, aby osiągnąć zwycięstwo należy zadbać o odpowiednie zaplecze dla zawodników oraz trenerów. Bardzo ważne jest stałe podnoszenie umiejętności polskich szkoleniowców, dlatego Związek rozpoczął realizację „Programu rozbudowy zaplecza polskiej siatkówki", a Akademia zadba o nieustanną rozbudowę bazy edukacyjnej dla realizacji programu kształcenia i doskonalenia zawodowego polskich trenerów i instruktorów, zawodników, nauczycieli WF i menedżerów siatkówki – powiedział Mirosław Przedpełski, Prezes PZPS.

Współczesna siatkówka rozwija się bardzo dynamicznie wymagając od szkoleniowców nowoczesnej, praktycznej wiedzy trenerskiej. Będziemy starali się ją zdobywać w środowisku polskich i zagranicznych szkoleniowców, a poprzez działalność Akademii przekazywać ją naszym trenerom i instruktorom. Mam nadzieję, że efekty pracy Akademii będą mogły zaowocować sukcesami edukacyjnymi, co będzie miało w przyszłości wpływ na coraz większe osiągnięcia naszych zawodników i zawodniczek sprawiając im radość z gry i wiele satysfakcji polskim kibicom siatkówki – dodał Ryszard Bosek, Przewodniczący Rady Akademii Polskiej Siatkówki.

– Opracowując program kształcenia i doskonalenia zawodowego trenerów kierujemy się prawidłowym rozwojem sportowym siatkarzy i siatkarek, fachowym przygotowaniem kadry szkoleniowej, a w konsekwencji osiąganiem wysokich wyników na arenie międzynarodowej. Podniesienie poziomu wyników sportowych we współczesnej siatkówce powinno uwzględniać dwa kierunki działań Akademii. Przede wszystkim zwiększenie efektywności systemu szkolenia zawodników i zawodniczek oraz dokonania zmian w zakresie kształcenia  i doskonalenia zawodowego instruktorów, trenerów i nauczycieli. Celem działań Akademii jest przekazanie kadrze szkoleniowej informacji o najlepszych rozwiązaniach metodyczno-szkoleniowych w Polsce i na świecie jak również współczesnej wiedzy o treningu oraz przebiegu przygotowań do zawodów – powiedział Alojzy Świderek, Dyrektor Akademii Polskiej Siatkówki.

Akademia Polskiej Siatkówki to pierwsza w Polsce inicjatywa, która wychodzi naprzeciw współczesnym wymogom nauczania nowoczesnej siatkówki, promując wiedzę i techniki szkolenia wzorowane na osiągnięciach najlepszych polskich szkoleniowców oraz światowej siatkarskiej elity trenerów.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-12-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved