Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Trentino liderem na półmetku Serie A

Trentino liderem na półmetku Serie A

Po rozegraniu połowy spotkań fazy zasadniczej w tym sezonie, mistrzem rundy został zespół Itasu Trentino. Podopieczni Radostina Stojczewa utrzymali fotel lidera dzięki zwycięstwu 3:1 w spotkaniu z RPA-LuigiBacchi.it Perugia.

Wicemistrzowie Włoch zajęli pierwsze miejsce w lidze na półmetku sezonu z minimalną przewagą (tylko 3 punkty) nad drugim w tabeli Bre Banca Lannutti Cuneo. Jest to drugi taki sukces tej ekipy w historii. Poprzednio udało im się to po połowie spotkań w sezonie 03/04. Dzięki zajęciu pierwszego miejsca w tabeli Itas bedzie w 1/4 finału Pucharu Włoch grał z … RPA Perugia.

Zespół Andrei Sartorettiego w pierwszej partii postawił twarde warunki swym rywalom. Team z Perugii grał jak z nut. Mocnym atutem okazał się ich serwis, który bardzo utrudnił rozgrywanie Łukaszowi Żygadło, który ponownie wyszedł w pierwszym składzie swego zespołu. Pierwszy set padł łupem RPA (21:25). Bardzo dobrze zaprezentowali się: Jan Stokr i Cristian Savani – obaj atakowali z dużą skutecznością (odpowiednio 57% i 61%), a łącznie w całym spotkaniu zdobyli po 25 punktów.

W drugiej partii nastąpiło przebudzenie mistrzów świata, którzy zaczęli narzucać rywalom swój styl gry. W ataku odnaleźli się skrzydłowi Trento – Osmany Juantorena i Matej Kazijski. Obaj siatkarze prowadzili swoją ekipę do wygranej w kolejnych setach. O wygraną nie było łatwo, ponieważ Perugia dalej grała bardzo twardo i nie pozwalała na rozwinięcie skrzydeł swym rywalom. Druga partia zakończyła się wynikiem 25:23 dla Itasu. W trzeciej odsłonie kibice zobaczyli jeszcze bardziej zacięte widowisko, które na swa korzyść rozstrzygnęli wicemistrzowie Włoch (26:24). Ostatnia, czwarta, partia również została zakończona zwycięsko przez Trentino, tym razem 25:21.

W pierwszym składzie Itasu zabrakło Leandro Vissotto. Brazylijski atakujący nie pojawił się w tym spotkaniu nawet na serwis. Jego zmiennik, Cwetan Sokołow radził sobie dosyć słabo. Jedynie 8 punktów na koncie i tylko 5 z nich zdobytych atakiem (28% skuteczności) to zbyt mało, aby myśleć o wywalczeniu stałego miejsca w wyjściowym ustawieniu Itasu. Kapitan zespołu, gwiazda reprezentacji Bułgarii, zakończył swój występ z 19 „oczkami" na koncie i 50% skuteczności w ataku. Jego partner, Juantorena, zdobył o dwa punkty mniej, ale aż cztery z nich uzyskał dzięki bardzo dobrej postawie w polu serwisowym. Dobra postawa Juantoreny nie pozostała niezauważona – został on wybrany MVP spotkania. Na środku bloku do formy wrócił Emanuele Birarelli, który zdobył w tym spotkaniu 9 punktów atakiem (90% skuteczności), trzy razy popisał się skutecznym blokiem, a także raz trafił bezpośrednio w boisko swoim serwisem. Z dobrej strony pokazał się rozgrywający Rafael, który zagrał od początku trzeciego i czwartego seta. Po wejściu na boisko za Łukasza Żygadło Brazylijczyk poprawił grę zespołu i trener Stojczew mógł być bardzo zadowolony z tej zmiany. W ekipie Perugii na słowa uznania zasługują Savani, Stokr oraz Martin Nemec. Dwaj pierwsi zdobyli po 25 punktów dla swej ekipy co stanowi niemal 54% wszystkich punktów zdobytych przez zespół gości. Savani i Stokr dobrze czuli się w polu serwisowym – obaj zdobyli po cztery „oczka" w tym elemencie. Czech zapisał na swym koncie jeden skuteczny blok, natomiast włoski skrzydłowy dwa. Martin Nemec pokazał się z dobrej strony w ataku – skończył 9 na 12 ataków. Poza tym Słowak zdobył jedno „oczko" blokiem.

Łukasz Żygadło po raz kolejny wybiegł w pierwszej szóstce Itasu. Polak przebywał jednak na boisku tylko niecałe dwa sety. Od trzeciej partii Żygadło nie pojawił się już na parkiecie. Łukasz zdobył jeden punkt atakiem, serwował czterokrotnie i raz pomylił się w tym elemencie.

Itas Trentino – RPA-LuigiBacchi.it Perugia 3:1
(21:25, 25:23, 26:24, 25:21)

Itas Trentino: Birarelli (13), Żygadło (1), Juantorena (17), Sala (8), Sokolov (8), Kazijski (19), Bari (L); Bari (L); Herpe (3), Gallosti (L), Raphael (1), Vissotto, Fedrizzi, Corsini.. Trener: Radostin Stojczew.
RPA Perugia: Nemec (10), Hübner (2), Stokr (25), Savani (25), Bovolenta (10) Sintini (1), Pippi (L); Lo Bianco, Ogurcak, Bucaioni, Cernic, Botti, Fanuli.
Trener: Andrea Sartoretti.