Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Mecz na „szczycie” dla jastrzębian

PlusLiga: Mecz na „szczycie” dla jastrzębian

W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu 9. kolejki PlusLigi siatkarze KS Jastrzębskiego Węgla w trzech setach pokonali Delectę Bydgoszcz. W barwach bydgoszczan zadebiutował libero mistrzów olimpijskich z Pekinu, Richard Lambourne.

Spotkanie w polu zagrywki rozpoczął Paweł Woicki, po zepsutym zagraniu bydgoskiego rozgrywającego gospodarze prowadzili 1:0. Autowy atak Grzegorza Kokocińskiego w kolejnej akcji zwiększył dystans punktowy między drużynami. Po punktowym ataku Pavla Abramova i wykorzystanej przez Benjamina Hardy’ego kontrze było już 4:3. Przed pierwszą przerwą techniczną podopieczni trenera Waldemara Wspaniałego doprowadzili do wyrównania, atak Martina Sopko zapewnił im siódmy punkt (7:7). Jednak to Jastrzębski Węgiel uzyskał jednopunktowe prowadzenie na przerwie technicznej. Po przerwie prowadzenie zwiększyło się, przy bardzo dobrej zagrywce Igora Yudina, utrudniającej rywalom wyprowadzenie skutecznych akcji w ataku. Następnie po dwóch asach serwisowych Australijczyka było 13:8. Od tego momentu toczyła się wyrównana gra punkt za punkt. Zawodnicy obu ekip prezentowali wymianę sił w ataku, na tym etapie partii w drużynie z Jastrzębia punktowali Abramov z Yudinem, a w drużynie gości Grzegorz Szymański i Piotr Gruszka. Po kolejnej przerwie systematyczne odrabianie strat przez bydgoszczan zapewniło im prowadzenie (17:18). Końcówka seta należała jednak do podopiecznych trenera Santilliego dzięki dobrej grze w bloku (blok Czarnowskiego na Sopko) i wysokiej skuteczności w ataku Abramova, Jastrzębski Węgiel wygrał 25:21.

Druga partia rozpoczęła się od walki punkt za punkt, z minimalną przewagą zawodników Delecty Bydgoszcz. Po dłuższej wymianie, akcję na siatce wygrał Grzegorz Łomacz i przewagę odzyskali zawodnicy z Jastrzębia (8:7). Atak Abramova na potrójnym bloku, oraz skuteczna gra na środku gospodarzy pozwoliła utrzymać prowadzenie, a nawet nieznacznie zwiększyć dystans (16:14). Po przerwie zawodnicy prezentowali wyrównaną grę, żadna z drużyn nie uzyskała większej przewagi (18:18, 20:19). Decydująca faza seta to ponowna dominacja gospodarzy. Najpierw skuteczny atak Yudina i punktowy blok jastrzębskiego atakującego na Woickim, a następnie dobra gra na siatce Czarnowskiego (24:21). Dwudziesty piąty punkt podopiecznym Roberto Santilliego zapewnił autowy atak Grzegorza Szymańskiego. Gospodarze wygrali 25:21 i uzyskali prowadzenie 2:0.

Trzecia odsłona zaczęła się, podobnie jak wcześniejsze partie, od wyrównanej gry w ataku. Skutecznie akcje po obu stronach siatki kończyli kolejno Abramov, Yudin – Jurkiewicz, Szymański. W toczącej się punkt za punkt walce skuteczne zagrania przeplatały się z błędami własnymi obu ekip, zarówno popełniane w ataku jak i w polu serwisowym. Na tym etapie partii jastrzębianie dobrze grali pasywnym blokiem, co pozwoliło na wyprowadzenie kolejnych kontrataków. Druga przerwa techniczna to już prowadzenie gospodarzy 16:14. Stan taki nie utrzymał się długo, bardzo szybko po punktowym bloku na Yudinie podopieczni trenera Wspaniałego doprowadzili do wyrównania (17:17). Atak ze środka Adama Nowika oraz kolejny as serwisowy Igora Yudina wywołały reakcje bydgoskiego szkoleniowca, który poprosił o czas dla swojej drużyny. Po przerwie gra gości nie uległa znacznej poprawie, atak Yudina i błąd w ataku Grzegorza Szymańskiego (przejście linii 3. metra) zwiększyły prowadzenie jastrzębian (21:17). W końcówce seta, mimo dobrej gry Abramova, goście zmniejszyli jeszcze dystans (22:21). Mimo szansy na wyrównanie, piłkę w ataku w aut posłał Szymański przybliżając Jastrzębski Węgiel do zwycięstwa w spotkaniu. W końcówce partii Paweł Woicki otrzymał żółtą kartkę za niesportowe zachowanie (kopnięcie piłki), dając ekipie trenera Santilliego piłkę meczową. Spotkanie efektownym atakiem po skosie zakończył Igor Yudin. Jastrzębski Węgiel wygrał 25:23 i w całym spotkaniu 3:0.

MVP spotkania wybrany został atakujący Jastrzębskiego Węgla, Igor Yudin.

Jastrzębski Węgiel – Delecta Bydgoszcz 3:0
(25:21, 25:21, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Nowik (7), Łomacz, Abramow (13), Yudin (20), Czarnowski (9), Hardy (9), Rusek (libero) oraz Master
Delecta: Gruszka (14), Jurkiewicz (6), Woicki (1), Szymański (11), Kokociński (4), Sopko (4), Lambourne (libero) oraz Pieczonka, Lipiński, Cerven i Serafin (1)