Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Drużyny z Pucharu CEV wchodzą do Challenge Cup

Drużyny z Pucharu CEV wchodzą do Challenge Cup

Po II rundzie Challenge Cup zarówno wśród zespołów męskich jak i żeńskich zostało po 16 drużyn. Dołączą do nich ekipy, które odpadły w 1/16 finału Pucharu CEV. Teraz słabszych drużyn będzie już mniej, a mecze powinny być bardziej zacięte.

W II rundzie Challenge Cup mężczyzn nie było zbyt wielu niespodzianek, jednak dwa utytułowane i słynne kluby zakończyły swoją europejską przygodę w tym sezonie. Zarówno Halkbank Ankara jak i Vojvodina Nowy Sad odpadły po przegraniu złotego seta. Turecki zespół w rewanżowym spotkaniu pokonał holenderski Orion Doetinchem 3:0, jednak w dodatkowej partii uległ rywalom 11:15. Vojvodina pokonała u siebie bośniacki zespół OK Kakanj 3:1, ale w podobnym stosunku tydzień wcześniej przegrała na wyjeździe. Złoty set rozstrzygnęli na swoją korzyść goście pokonując Vojvodinę 15:11 i eliminując ją z europejskich pucharów. W większości par awansowały zespoły, które wygrały w pierwszym spotkaniu. Jedynym wyjątkiem był Azerneft Baku, który po porażce w pierwszym meczu z greckim Foinikasem Syros po tie-breaku, w rewanżu pokonał rywali 3:1 i awansował do 1/16 finału.

Wyniki II rundy Challenge Cup mężczyzn

Żarty się już jednak skończyły i zespoły, które awansowały do kolejnej rundy tym razem zmierzą się z rywalami, którzy odpadli z Pucharu CEV. Wśród par 1/16 finału najciekawiej zapowiadają się rywalizacje Generali Unterhaching (wyeliminowanego przez częstochowski AZS) z Ziraat Ankara oraz Dukli Liberec z Orionem Doetinchem. Wyeliminowany przez ZAKSĘ Marchiol Vodi Prvacina tym razem trafił na rywala z Holandii – AB Groningen/Lycurgus Typowane na faworytów do zwycięstwa w Challenge Cup zespoły SCC Berlin i Perugia Volley nie mają w 1/16 finału zbyt wymagających rywali. Berlińczycy zmierza się ze szwajcarskim zespołem Lausanne UC, a siatkarze z Perugii z cypryjskim Anorthosisem Famagusta. Dużo szczęścia miały w losowaniu Mladost Zagrzeb i belgijski klub Argex Duvel Puurs, które dostały wolny los i automatycznie awansowały już do kolejnej rundy Challenge Cup.

Pary 1/16 finału Challenge Cup mężczyzn

Nieco więcej emocji w II rundzie Pucharu Challenge było u kobiet. W bośniackim Brcku niewielu wierzyło w awans Jedinstwa po przegranej w Portugalii 0:3 z CK Ponta Delgada. Zespół z Bałkanów nie tylko odrobił jednak straty z pierwszego meczu deklasując rywalki, ale zwyciężył również w dodatkowym secie po niebywałych emocjach 16:14, wyrzucając Portugalki z pucharów. Wiele emocji przeżywali również kibice na Teneryfie. Ich zespół po porażce 1:3 w Rumunii w rewanżowym spotkaniu prowadził już z rywalkami 2:1. W końcówce czwartej partii, która mógła zdecydować o rozegraniu „złotego seta” lepsze po dramatycznym boju okazały się Rumunki wygrywając 27:25 i zapewniając sobie tym samym awans do kolejnej rundy. Straty z pierwszego meczu odrobił również Doprastav Bratysława pokonując serbski Tent Obrenovac 3:0 i wygrywając dodatkowego seta do 11. Zawodniczki francuskiego zespołu SES Calais wygrały u siebie 3:0 ze szwajcarskim VBC Köniz, a awans dał im jedyny set wygrany w pierwszym meczu na wyjeździe.

Wyniki II rundy Challenge Cup kobiet

W 1/16 finału Challenge Cup będziemy mieli już swojego przedstawiciela. Siatkarki Gwardii Wrocław, które odpadły po przegranej rywalizacji z Rabita Baku z Pucharu CEV, trafiły… ponownie na zespół ze stolicy Azerbejdżanu, tym razem Lokomotiv. Ciekawie zapowiada się rywalizacja pomiędzy Galatasaray Stambuł a Volero Zurich oraz niemiecko-austriacka para Dresdener SC – SV Post Schwechat. Ciekawostką jest para złożona z rosyjskiego Samordka Habarowsk i portugalskiej drużyny Desportivo Ribeirense – odległość między oboma miastami wynosi ponad 12,5 tys kilometrów. Z kolei na odległości nie mogą narzekać drużyny greckie, bowiem Panathinaikos Ateny zmierzy się z… Olympiacosem Pireus.