Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Złoty set dla AZS-u Częstochowa

Puchar CEV: Złoty set dla AZS-u Częstochowa

Do rozstrzygnięcia rewanżowego meczu pomiędzy Domexem Tytan AZS Częstochowa a Generali Haching potrzebny był złoty set. Co prawda, mecz 3:1 wygrali Niemcy, ale ostateczną partię zwyciężyli zawodnicy spod Jasnej Góry i to oni zagrają dalej.

Częstochowianom udało się w otwarciu wypracować dwupunktową przewagę, ale po kilku chwilach ich rywale doprowadzili do gry punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej, gospodarze prowadzili 8:7. Sytuacja na boisku nie zmieniła się wraz ze wznowieniem gry, bowiem do stanu 14:12 zespoły toczyły wyrównaną walkę. Wtedy to bowiem podopieczni Grzegorza Wagnera zaczęli zwiększać dystans dzielący ich od rywala, który na drugiej przerwie technicznej wyniósł już cztery oczka (16:12). Gdy przewaga częstochowskich siatkarzy zwiększyła się do pięciu punktów (19:14), gospodarze włączyli drugi bieg starając się usilnie odrobić straty. Udało się im zdobyć trzy punkty z rzędu (19:17), a po chwili zmniejszyć straty tylko do jednego oczka (20:19). Akademicy nie pozwolili im jednak na przeszkodzenie w odniesieniu zwycięstwa, bowiem w końcówce to oni wykazali się większą wytrzymałością wygrywając 25:22.

Gospodarze rozpoczęli od wypracowania dwupunktowej przewagi w otwarciu (4:2). Po kilku chwilach zwiększyli oni dystans dzielący ich od akademików do czterech oczek (7:3) i utrzymali go na pierwszej przerwie technicznej. Wraz ze wznowieniem gry, częstochowianie stopniowo poprawiali swoją postawę, co zaowocowało zmniejszeniem strat do jednego punktu (10:9). Jeszcze przed drugą przerwą techniczną, siatkarzom Generali Unterhaching udało się ponownie powiększyć prowadzenie, tym razem do trzech oczek (16:13), a po wznowieniu jeszcze zwiększyć jego rozmiary do sześciu punktów (20:14). Akademikom nie udało się już tych strat odrobić, przez co to gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa 25:18.

Podobnie do seta poprzedniego rozpoczęła się odsłona trzecia, bowiem to gospodarze wyszli na trzypunktowe prowadzenie jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną (6:3). Akademicy nie pozwolili im na uzyskanie jeszcze większej przewagi, doprowadzając do stanu 7:6 oraz walki punkt za punkt. Nie trwała ona jednak długo, bowiem wicemistrzowie Niemiec ponownie wypracowali przewagę nad rywalami, tym razem wynosiła ona jednak osiem oczek (16:8). Po wznowieniu, podopieczni Grzegorza Wagnera próbowali zmniejszać straty (17:12), ale nadal inicjatywa znajdowała się po przeciwnej stronie siatki. Podobnie jak w secie drugim, końcówka wyraźnie należała do siatkarzy z Unterhaching, którzy wygrali 25:13.

Znacznie lepiej niż dwie poprzednie odsłony rozpoczęli seta czwartego seta częstochowianie, którzy wypracowali dwupunktową przewagę 5:3. Wicemistrzom Niemiec udało się jednak doprowadzić do wyrównania 5:5 oraz walki punkt za punkt. Kilka chwil po pierwszej przerwie technicznej gospodarzom udało się wywalczyć trzypunktową przewagę nad Polakami (11:8), aby następnie zwiększyć ją do pięciu oczek (15:10). Na drugiej przerwie technicznej akademicy zmniejszyli straty o zaledwie jedno oczko (16:12), jednak po wznowieniu gra AZS-u ponownie zacięła się i to Generali Unterhaching po kilku chwilach prowadziło 20:14. Podopieczni Grzegorza Wagnera rozpoczęli odrabianie strat, dzięki czemu zniwelowali je do jednego oczka przy stanie 22:21. Gospodarze nie dali sobie jednak wydrzeć zwycięstwa z rąk i wykorzystując pierwszą piłkę setową wygrali 25:23.

Decydującego o awansie złotego seta dobrze rozpoczęli akademicy, który w otwarciu wypracowali dwupunktową przewagę (3:1, 5:2), by po chwili powiększyć ją do czterech oczek (6:2). Pomimo usilnych starań wicemistrzów Niemiec, udało im się jedynie zniwelować straty do dwóch punktów (7:5). Podopieczni Grzegorza Wagnera pozwolili rywalom jedynie na prowadzenie nic im nie dającej walki punkt za punkt, a po kilku chwilach ponownie wypracowali cztery oczka przewagi (11:7). Sytuacji tej akademicy nie zmarnowali, zwyciężając w złotym secie 15:12 i tym samym awansując do kolejnej rundy rozgrywek w pucharze CEV. Siatkarze spod Jasnej Góry w 1/8 finału zmierzą się z francuskim Montpellier Volley.

Generali Haching – AZS Częstochowa 3:1 (złoty set dla AZS)
(22:25, 25:18, 25:13, 25:23, złoty set: 12:15)

AZS: Nowakowski, Wiśniewski, Kardos, Janeczek, Mikołajczak, Łuka, Wierzbowski (libero) oraz Drzyzga i Wrona