Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Trzeci pierwszoligowiec wyeliminowany

PP: Trzeci pierwszoligowiec wyeliminowany

Zwycięstwem 3:1 MKS MOS Interpromex Będzin przypieczętował awans do VI rundy Pucharu Polski pokonując w rewanżu drużynę pierwszoligową drużynę Morza Bałtyk Szczecin. To historyczny sukces będzińskiej ekipy.

Gospodarze chcieli szybko uzyskać bezpieczną przewagę, zaczęli od prowadzenia 2:0 po ataku Kantora i bloku Świechowskiego na Milczarku. Potem powiększyli ją do 3 punktów po zagrywce punktowej środkowego MKSu Arkadiusza Świechowskiego (6:3). MKS grał bardzo skutecznie w ataku, szczególnie widoczni byli dwaj Damianowie – Zborowski i Miller. Przy stanie 16:12 skaczący do bloku Michał Glinka doznał kontuzji i nie mógł kontynuować dalej gry. Gości zdekoncentrowała ta sytuacja i stracili z rzędu 6 punktów, z czego 3 razy nie przyjęli zagrywki Damiana Millera. Set ostatecznie zakończył się 25:16 po ataku Marcina Kantora.

W kolejnym secie goście wyszli na prowadzenie 2:0 w podobnym stylu co gospodarze, od ataku Kulikowskiego i bloku Milczarka. Będzinianie nie potrafili skończyć ataku i przegrywali już 2:6, po czym trener Rafał Legień wziął czas. Postawa jego zawodników znacznie się poprawiła i zaczęli odrabiać powoli straty. MKS złapał kontakt z Morzem po serii błędów nieskończonych ataków, a swoje trzy grosze dołożył Dariusz Syguła dorzucając asa serwisowego (10:11). Będzin nie zwalniał nadal tempa i wyszedł na prowadzenie przy stanie 17:16, gdy dwukrotnie Kantor skończył kontratak. Po czym ten sam zawodnik za trzecim razem został zablokowany przez Adriana Milczarka. W drużynie Morza Bałtyk zdobywanie punktów na swoje barki wziął kapitan Mateusz Sylla, który w końcówce nie pomylił się i wyprowadzał swój zespół na prowadzenie. Gospodarze bronili się dzielnie broniąc 2 piłki setowe, po dwóch akcjach Millera, ale potem błędy własne spowodowały że przegrali seta 24:26.

Mimo dużej zaliczki punktowej gospodarze, aby być pewnym awansu potrzebowali wygrać jeszcze jednego seta. W trzeciej odsłonie siatkarze z Będzina szybko odskakiwali rywalowi, dzięki temu że nie popełnili żadnego błędu w grze. Przy stanie 10:5 kolejnej kontuzji doznał zawodnik Morza Szczecin, w podobnej sytuacji co poprzednia. Tym razem ucierpiał Artur Kulikowski, a zastąpił go Paweł Kaczorowski, który bardzo dobrze wprowadził się w mecz, zdobywając w krótkim odstępie 3 punkty, w tym jeden z zagrywki. Mimo to MKS nadal utrzymywał 5-punktową przewagę, widząc taką sytuację trener Zdzisław Gogol wziął dwie przerwy, prawie jedna po drugiej (20:15). Po czasie klasę, w tym spotkaniu pokazał znowu libero będzińskiej drużyny Michał Potera, który kilkakrotnie bronił trudne piłki w długich wymianach. Ostatecznie zwyciężyli 25:17 i mogli już się cieszyć z awansu.

Jednak aby dopełnić formalności trzeba było dokończyć spotkanie. W obu drużynach nastąpiły zmiany w pierwszej szóstce, co zwiększyło jeszcze emocję w tym meczu, ponieważ szczecinianie tanio skóry nie chcieli sprzedać. Od początku seta widoczny był na środku Arkadiusz Świechowski oraz przyjmujący Mateusz Mędrzyk, który dwukrotnie zablokował Milczarka (6:5). W drużynie gości nadal skuteczny Mateusz Sylla, przez co jego drużyna utrzymywała kontakt, a potem nawet wyszła na prowadzenie 16:14. Po dwóch skutecznych blokach Bartosza Dzierżanowskiego sytuacja się odwróciła, a ostatnie piłki wykończył Adam Łapuszyński na 25:21.

W VI rundzie na MKS MOS Będzin czeka już zespół z Plusligi i będzie nim drużyna, który zajmie 5. miejsce na półmetku rozgrywek tej ligi. Mecz odbędzie się w Będzinie 19 grudnia. Zwycięzca awansuje do ćwierćfinałów.

MKS MOS Interpromex Będzin – Morze Bałtyk Szczecin 3:1
(25:16, 24:26, 25:17, 25:21)

Składy drużyn:
MKS MOS Będzin: M. Kantor (15 pkt.), D. Miller (14), D. Syguła (4), B. Dzierżanowski (10), D. Zborowski (9), A. Świechowski (12), M. Potera (libero) oraz M. Mędrzyk (4) i A. Łapuszyński (8), T. Tomczyk (1).

Morze Bałtyk Szczecin: M. Doliński, A. Milczarek (12), D. Michor (1), M. Glinka (1), M. Sylla (18), A. Kulikowski (9), K. Pachliński (libero) oraz P. Kaczorowski (4), K. Paśnik, M. Kwaśniak (2), W. Paniączyk (3) i Jakub Nowocień (1).