Strona Główna > Aktualności > ligi wojewódzkie > Inauguracja IV ligi kobiet i mężczyzn w województwie śląskim

Inauguracja IV ligi kobiet i mężczyzn w województwie śląskim

Rozgrywki PlusLigi kobiet i mężczyzn, a także I, II oraz III ligi trwają już na dobre. Ostatnią z seniorskich lig, które rozgrywają swe mecze pod patronatem wojewódzkich związków siatkarskich jest liga IV, która wystartowała w piątek 4 grudnia.

W rozgrywkach ligi wojewódzkiej kobiet w województwie śląskim bierze udział szesnaście zespołów podzielonych na dwie grupy, po osiem ekipa w każdej. W ramach rozgrywek zespoły w danej grupie zmierzą się z wszystkimi rywalami dwukrotnie – na swoim boisku, a także na wyjeździe.

W grupie 1. rozgrywki rozpoczął mecz pomiędzy KS „Drama" Kamieniec i UKS Olimpia Katowice. Drużyna gospodyń okazała się bardzo gościnna, ponieważ uległa 1:3 ekipie z Katowic. Pierwszego seta wygrały 25:20 przyjezdne, natomiast druga partia padła łupem siatkarek z Kamieńca (25:17). W trzeciej i czwartej partii katowiczanki zmobilizowały się do walki i wygrały odpowiednio do 20 i 23.

W sobotnich meczach kibice mogli zobaczyć na każdej z hal wyłącznie trzy sety. UKS Spartakus Zabrze wygrał na własnej hali z UKS 06 Katowice-Południe 3:0 (25:11, 28:26, 25:21). Tylko pierwsza partia została łatwo wygrana przez zabrzanki, w kolejnych odsłonach ekipa UKS 06 podjęła walkę i starała się ugrać chociaż seta.

W trzecim meczu w Sosnowcu zmierzyły się zespoły miejscowego MKS-MOS Płomień oraz UKS „Net" Piekary Śląskie. Tutaj również trzy punkty po trzech setach na swym koncie zapisały gospodynie. Siatkarki z Piekar Ślaskich podjęły walkę jednie w pierwszej odsłonie, którą przegrały 26:28. W kolejnych setach przewaga sosnowiczanek była wyraźna i kolejne partie kończyły się do 15 i 18. W ostatnim meczu tego weekendu w grupie 1 IV ligi kobiet UKS „Sokół ‘43" Katowice podejmował u siebie MCKS Czeladź. Ekipa przyjezdnych bez większych problemów ograła zespół z Katowic 3:0 (14:25, 15:25, 20:25).

W grupie 2. wyniki ułożyły się podobnie – jedno spotkanie zostało zakończone wynikiem 3:1, a trzy pozostałe rozstrzygnęły się w trzech odsłonach. W piątkowych meczach przeciwko sobie zagrały zespoły KS Burza Borowa Wieś MOSiR Mikołów – MOSiR Polonia Łaziska Górne oraz MOSiR Mysłowice 3 – MKS PRO Bielsko-Biała.

Spotkanie w Mikołowie zakończyło się szybką wygraną przyjezdnych, które zdobyły pierwsze trzy punkty w tym sezonie, wygrywając 3:0 (19:25, 14:25, 13:25). Gospodynie tego meczu sprawiły tym samym dobry mikołajkowy prezent swym rywalkom nie podejmując większej walki, zwłaszcza w drugiej i trzeciej partii. W Mysłowicach górą okazały się zawodniczki grające na własnej hali. 25:18, 25:18 oraz 25:23 dało mysłowiczankom komplet punktów w pierwszym spotkaniu w IV lidze w sezonie 2009/10.

W sobotę w Szczyrku odbył się mecz UKS COS Olimp Szczyrk – KS AZS Politechnika Śląska Gliwice. Gliwiczanki poradziły sobie bez większych problemów z gospodyniami, wygrywając 3:0 (21:25, 20:25, 18:25). W ostatnim meczu, rozgrywanym w niedzielę 6 grudnia, KS Halny Węgierska Górka wygrał 3:1 z UKS Dycha Czechowice-Dziedzice. Pierwszą partię po ciężkim boju (25:23) wygrały gospodynie. W drugiej odsłonie lepsze okazały się zawodniczki UKS-u i zwyciężyły zdecydowanie 25:16. W trzeciej odsłonie gra przyjezdnych załamała się i set został szybko wygrany (25:10) przez KS Halny. W ostatniej, czwartej partii, siatkarki z Węgierskiej Górki zdobyły 25 punktów, podczas gdy ich przeciwniczki tylko 20 „oczek".

W rywalizacji mężczyzn również zastosowano podział na dwie grupy po osiem zespołów. W grupie pierwszej rozgrywki czwartoligowe zainaugurowały zespoły GTSiK SiKReT Gliwice i UKS PIK Katowice. Kibice zgromadzeni w gliwickiej hali już na początku rywalizacji SiKReT-u w IV lidze mogli przeżyć niesamowite emocje. Gliwiczanie wygrali pierwsze dwie partie (25:21 i 25:22) i pewnie zmierzali do zwycięstwa za trzy punkty. Jednakże wtedy nastąpiło przebudzenie zespołu z Katowic. Trzecia partia została przez UKS PIK wygrana 25:15 i dawała nadzieję na wyrównanie stanu meczu. Tak też się stało – czwarta partia padła łupem ekipy z Katowic (25:17) i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break. W nim również lepsi okazali się siatkarze UKS PIK, którzy wysoko zwyciężyli – 15:8 i tym samym zapisali na swym koncie 2 punkty, a gliwiczanie musieli zadowolić się jednym „oczkiem".

W drugim meczu tejże grupy MKS-MOS Płomień Sosnowiec ograł 3:0 MKS Dąbrowę Górniczą. Sosnowiczanie w pierwszych dwóch odsłonach nie dali szans swym rywalom wygrywając 25:13 i 25:11. Dopiero w trzeciej partii zespół z Dąbrowy Górniczej zdołał podjąć walkę i zdobył 21 punktów przy 25 MKS-MOS-u. W każdej kolejce grupy 1. pauzują dwa zespoły. Związane jest to z organizacją rozgrywek i zmianą drużyn, które ostatecznie przystąpiły do walki o awans do III ligi. W pierwszej kolejce w grupie 1. pauzowały zespoły KS Corona Budmar Rudniki oraz UKS Olimp Poręba.

W grupie 2 odbyły się cztery spotkania, wszystkie rozegrane zostały w sobotę. W pierwszym meczu naprzeciw siebie stanęły zespoły UKS Quo Vadis Zabrze Makoszowy i UKS COS Olimp Szczyrk. Górą okazali się gospodarze, którzy oddali swym rywalom jedynie jednego seta (25:17 dla Szczyrku w drugiej partii). W pozostałych odsłonach zabrzanie byli górą (25:23, 26:24, 25:13) i zapisali na swym koncie cenne trzy punkty.

W kolejnym spotkaniu na własnym boisku BBTS Włókniarz Bielsko-Biała podejmował KS „Siatkarz-Beskid" Skoczów. Tutaj również gospodarze nie okazali gościnności i pewnie zwyciężyli w trzech setach (25:22, 25:16, 25:25). Trzeci mecz w tej grupie to konfrontacja AZS ATH Bielsko-Biała z zespołem, który walczył w poprzednim sezonie w finałowej rozgrywce o awans do III ligi – TKKF Szczygłowice Knurów. Początek tego sezonu nie był udany dla knurowian, ponieważ ulegli oni swym rywalom w trzech setach (19:25, 22:25, 23:25). Ostatnie spotkanie, pierwszej kolejki IV ligi mężczyzn to pojedynek GLKS Wilkowice z MUKS Michałkowice. Tak jak i inne mecze w tej grupie, zakończyło się zwycięstwem gospodarzy za trzy punkty. Pierwsze dwie partie padły łupem zespołu z Wilkowic (25:22, 25:22), a w trzeciej odsłonie MUKS zdołał zwyciężyć 27:25. Czwarty set należał jednak do gospodarzy, którzy wygrali do 21 i cieszyli się z kompletu punktów w swym pierwszym meczu w IV lidze w tym sezonie.

IV liga kobiet i mężczyzn w województwie śląskim zapowiada się niezwykle ciekawie. Już w pierwszej kolejce kibice mieli okazję zobaczyć kilka emocjonujących spotkań jak choćby pojedynek GTSiK SiKReT Gliwice – UKS PIK Katowice u mężczyzn czy KS „Drama" Kamieniec – UKS Olimpia Katowice u kobiet. Miejmy nadzieję, że w nadchodzących spotkaniach będzie jeszcze więcej emocji i mecze w lidze wojewódzkiej będą stały na coraz wyższym i równiejszym poziomie, który przyciągnie do hal nowe rzesze siatkarskich fanów.

źródło: inf. własna, szps.pl