Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Znamy zasady utrzymania i awansu w rozgrywkach I ligi mężczyzn

Znamy zasady utrzymania i awansu w rozgrywkach I ligi mężczyzn

fot. archiwum

Minęło dziewięć kolejek pierwszej ligi siatkarzy, zanim poznaliśmy system rozgrywek w tym sezonie. Zespoły z miejsc 1-4 powalczą o awans do PlusLigi. Pewne utrzymanie na zapleczu ekstraklasy gwarantuje zajęcie przynajmniej ósmego miejsca po rundzie zasadniczej.

Przez długie tygodnie siatkarze i trenerzy złorzeczyli na związek. Drużyny nie wiedziały, o jakie miejsca muszą walczyć, by utrzymać się w I lidze. Jak więc w takiej sytuacji, na przykład, planować ewentualne wzmocnienia. Zwracano uwagę, że ten bałagan przypomina często niezrozumiałą działalność władz piłkarskich. Ba, teoria spisku mogła prowadzić do wniosku, że związek czeka na rozwój wypadków w lidze, by dostosować system z korzyścią dla klubów, które mają w nim największe wpływy. Gdy jednak dzieją się rzeczy niezrozumiałe, łatwo o wszystkie podejrzenia.

Czekaliśmy, aż zarząd zatwierdzi kształt pierwszej ligi w następnym sezonie, czyli 2010/2011. Gdy dostaliśmy taką informację, natychmiast ustaliliśmy zasady bieżących rozgrywek – mówi Andżelika Miś z Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W I lidze jest 13 zespołów. Tyle też będzie w niej występować za rok. Co więc czeka nas po fazie zasadniczej? Niezależnie od pozycji, "odrzucony" zostanie SMS I Spała, który co roku jest dokooptowany do I ligi. Pozostałe drużyny stworzą więc 12-zespołową klasyfikację przed fazą play off.– Ekipy z miejsc 1-4 powalczą o awans do ekstraklasy (półfinały i finał do trzech zwycięstw; o 3. miejsce mecz i rewanż);

– Drużyny z pozycji 5-8 automatycznie utrzymają się w I lidze. Nie kończą jednak sezonu. O miejsca 5-8 bowiem zagrają (mecz i rewanż);

– Zespoły z lokat 9-12 stworzą dwie pary walczące o utrzymanie (do trzech zwycięstw). Przegrani spadają do II ligi. Ci, którzy skończą ten bój zwycięsko, spotkają się w turnieju barażowym z 3. i 4. drużyną finału II ligi. Czyli tak, jak to było w poprzednim sezonie.

Najważniejsze dla zespołów z dolnej części tabeli są więc dwa fakty. Pierwszy  –  zajmując nawet ostatnie miejsce, można się w lidze utrzymać, choć wtedy trzeba pokonać wyboistą drogę baraży. Drugi – zajmując przynajmniej ósmą pozycję,  drużyna jest pewna utrzymania w I lidze i może spokojnie myśleć o następnym sezonie.

autor tekstu: Miłosz Karbowski

źródło: Gazeta Współczesna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-12-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved