Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zatorski lepszy od Gacka i Ignaczaka

Zatorski lepszy od Gacka i Ignaczaka

fot. archiwum

Poziom rozgrywek w PlusLidze siatkarzy rośnie, a fachowcy już oglądają potencjalnych następców doświadczonych reprezentantów Polski. Spora rywalizacja o miejsce w drużynie trenera Daniela Castellaniego może odbyć się na pozycji libero.

Zwykło się powiadać, że istnieją trzy rodzaje kłamstwa: małe kłamstwa, duże kłamstwa oraz statystyki. O ile na pozycjach związanych z atakiem i zagrywką rankingi statystyczne można traktować mniej więcej tak, jak klasyfikacja rzutów rożnych w piłce nożnej (choć trener Stefan Majewski zapewne wyraziłby inną opinię). Jednakże na pozycji libero, na której zawodnicy wykonują z reguły tylko dwa elementy siatkarskiego wyszkolenia- przyjęcie i obronę – zbiorcza statystyka może powiedzieć co nieco prawdy o poziomie graczy.

W PlusLidze mamy w tym sezonie do czynienia z rywalizacją korespondencyjną trzech libero, którzy w tym sezonie występowali w kadrze narodowej – Piotra Gacka, Krzysztofa Ignaczaka oraz Pawła Zatorskiego. Okazuje się, że najlepiej wypada w niej ten najmniej doświadczony i najmłodszy – 19-letni Zatorski. Siatkarz Domexu AZS Częstochowa przyjął perfekcyjnie aż 51% wszystkich zagrywek rywali, do czego dołożył jeszcze 14% przyjęć bardzo dobrych. Piotr Gacek zaliczył 38,6% przyjęć „w punkt" oraz 22% odbiorów bardzo dobrych. Najgorzej w tej kategorii wypada znajdujący się wyraźnie pod formą Ignaczak. Siatkarz Resovii zdołał odebrać w punkt jedynie 30% wszystkich serwisów rywali, do czego dołożył 25% przyjęć bardzo dobrych.

Należy jednak przyznać, że to siatkarz Resovii robi najmniej bezpośrednich pomyłek w przyjęciu. Punktem dla przeciwnika kończy się bezpośrednio zaledwie 1,6% jego odbiorów, przy 3,5% „wypadków przy pracy" Zatorskiego i aż 4,2% Gacka.Czy wysoka forma częstochowskiego siatkarza przełoży się na miejsce w reprezentacji na Mistrzostwa Świata? Tego nie wie jeszcze nikt, ale Daniel Castellani przekonał już w poprzednim sezonie reprezentacyjnym, że potrafi podejmować słuszne decyzje – stąd też możemy wierzyć w sukces, a rywalizacja na pozycji libero tylko pomoże polskiej siatkówce.

*Autorem tekstu jest Rafał Tomkowiak (Wirtualna Polska)

źródło: sport.wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-12-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved