Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Waldemar Kawka: Priorytetem jest liga

Waldemar Kawka: Priorytetem jest liga

fot. archiwum

MKS Dąbrowa Górnicza wygrał wczoraj z PTPS Piła, a już w czwartek  czeka ją pierwszy mecz w Lidze Mistrzyń. O wczorajszym spotkaniu, a także rywalizacji w europejskich pucharach, Strefa Siatkówki rozmawiała ze szkoleniowcem Waldemarem Kawką.

Robert Sarna: Co pan myśli po takim meczu, gdy wydaje się że wygracie 3:1, a potem musicie się męczyć w tie-breaku?

Waldemar Kawka:Chciałbym po takim meczu wrócić do domu, zająć się rodziną i odseparować się od hali, mam dość siatkówki w takiej sytuacji. Cóż, taka jest siatkówka żeńska, ale nie tylko. Polska reprezentacja męska prowadziła w meczu z Jugosławią 23:17 i przegrała seta. Zespół przeciwnika czuje się bardziej mocny psychicznie w pewnym momencie i zaczyna zdobywać punkty i tak to leci, nie wiadomo dlaczego.

Gdy na boisku pojawia się Magdalena Śliwa w drużynie następuje spokój. Widać to doświadczenie, rozegranie, umiejętność widzenia gry. Tego brakuje chyba młodszym koleżankom?Może ja odpowiem w kontekście Marty Haładyn. Marta Haładyn grała bardzo dobrze. Ja zmieniłem tą zawodniczkę tylko po to, żeby zmienić styl gry licząc na doświadczenie w trudnych momentach Magdaleny Śliwy. Chciałem przyśpieszyć grę na skrzydłach i wykorzystać grę na środku. Magdalena Śliwa jest doświadczoną zawodniczką, utytułowaną, zespół czuje się pewniej przy niej. Marta z kolei w tym sezonie ma wsparcie i pomoc ze strony Magdaleny Śliwy, a w przyszłym sezonie chcemy, żeby Marta była już pierwszą rozgrywającą.

Czy na treningach też tak to wygląda, że obie zawodniczki ze sobą dużo współpracują, rozmawiają, jedna uczy drugą?

Zresztą taki był zamiar, kiedy sprowadzaliśmy Martę. Rozmawialiśmy z obiema i taki był układ. Magda nie walczy z Martą Haładyn o miejsce w składzie, tylko podczas każdego meczu ligowego, sparingu, treningu, Madzia w każdym momencie służy pomocą. Myślę, że dla Marty jest to idealny układ.

Przed Wami trudne spotkanie w Lidze Mistrzyń z Scavolini Pesaro, czy podchodzicie do niego z optymizmem?

Będzie to bardzo trudne spotkanie. Wszyscy myślą, że jedziemy tam na wycieczkę i zastanawiają się ile punktów ugramy w każdym secie. Na pewno zagramy tam na luzie, bez napięcia i nikt nam głowy nie urwie jeśli przegramy ten mecz 0:3, ważne jest aby w każdym secie się dobrze zaprezentować. Powtarzam, ważne jest to, żeby te młode dziewczyny, które teraz końcówkach setów nie kończą piłek, aby po takich meczach Ligi Mistrzyń je kończyły. Wiem od bardziej doświadczonych ode mnie trenerów, że dziewczyny po takich meczach w Lidze Mistrzyń grają zupełnie inaczej.

Jak będzie pan przygotowywał drużynę do prawdziwego „maratonu"? Czeka Was bowiem sześć meczów w szesnaście dni.

Na przygotowania jest już za późno. Teraz czas spędzimy na sali i w podróżach. Okres przygotowawczy był pod kątem tego, aby takie obciążenia wytrzymać. Poprzedni tydzień pokazał, że z tym jest bardzo różnie. Jeden mecz zagraliśmy średnio (zwycięstwo w Mielcu ze Stalą 3:1- przyp. red.), drugi bardzo dobrze (zwycięstwo w Dąbrowie Górniczej nad Muszynianką 3:0 – przyp. red.), a trzeci bardzo słabo (porażka w Bielsku-Białej z BKS-em 0:3 -przyp. red.), ale przeciwnik był silny. My priorytetowo stawiamy na ligę, staramy się zdobyć jak najwięcej punktów teraz, później będzie ciężej.

Kiedy do składu wrócą Katarzyna Gajgał oraz Marzena Wilczyńska?

Tak naprawdę Kasia musi zagrać w następnym meczu w Pesaro i na mecz z Centrostalem Bydgoszcz będzie już gotowa. Marzena już w tym tygodniu trenowała. Może nie zagra przy siatce, ale na zagrywce. Dziś w trudnych momentach miałem niewielkie pole manewru na pozycji przyjmującej.

Dacie radę co dwa dni rozgrywać spotkania?

Podjęliśmy taką decyzję, że gramy. Doświadczenia innych mówią ze jest ciężko, zespoły które startują w Lidze Mistrzyń muszą mieć dobry skład, pełną dwunastkę. Od następnego meczu będziemy mieć pełną dwunastkę i od następnej ligowej kolejki będziemy się starać walczyć.

*Rozmawiał Robert Sarna (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved