Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Kluby tracą w Lidze Mistrzów

Kluby tracą w Lidze Mistrzów

fot. archiwum

Drużyny grające w siatkarskiej Lidze Mistrzów mogą jedynie pomarzyć o pieniądzach jakie krążą w takich samych rozgrywkach w piłce nożnej. Tam zespoły za sam udział otrzymują premie. Kluby siatkarskie częściej dokładają do interesu niż zarabiają.

Nie jest żadną tajemnicą, że start w Lidze Mistrzów to bardziej prestiż dla klubu niż wielka kasa – przekonuje prezes Jastrzębskiego Węgla Zdzisław Grodecki. To żadne eldorao. Na pewno jest magnesem przyciągającym sponsorów. Trzeba być cierpliwym, może nadejdą i takie czasy, że również w siatkówce zespoły grające w Lidze Mistrzów będą lepiej opłacane – snuje wizje prezes jastrzębskiego klubu.

Za sam start w fazie grupowej trzeba wpłacić do europejskiej federacji 27 tysięcy euro, zać po wyjściu z grupy dorzucić jeszcze 8 tysięcy, a każda następna runda to wydatek rzędu 6 tysięcy euro. Do tego dochodzą duże koszty przelotów, hoteli.

Średnio koszt przelotu jednego zawodnika to wydatek rzędu 1600 złotych, a najczęściej ekipa składa się z 18 osób, czasami więcej – wylicza dyrektor organizacyjny Jastrzębskiego Węgla Agnieszka Śliwińska.Do tego dochodzi jeszcze zakwaterowanie, wyżywienie. My radzimy sobie w ten sposób, że płacimy za pobyt naszych gości, oni w rewanżu opłacają hotel dla nas u siebie.Do kosztów jakie ponosi klub przy organizacji meczów w Lidze Mistrzów trzeba doliczyć także opłaty dla sędziów (przejazd, hotel i dieta w wysokości 210 euro za pobyt) oraz supervisora i arbitrów krajowych. Oprócz wpisowego, trzeba również doliczyć wydanie licencji dla każdego zawodnika, która kosztuje 175 euro.

Wymagania siatkarskiej centrali do organizacji meczów wobec klubów są ogromne, każde uchybienie jest surowo karane. W ubiegłym roku z tego tytułu do Europejskiej Federacji Siatkówki wpłynęło blisko 150 tys. euro. – Za brak 11. zawodnika w ekipie musieliśmy zapłacić 2 tysiące euro kary – podaje przykład taryfikatora kar CEV Agnieszka Śliwińska.

Autorem tekstu jest Leszek Jaźwiecki, Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik Zachodni

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved