Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > PWM: Porażka biało-czerwonych na początek turnieju

PWM: Porażka biało-czerwonych na początek turnieju

Pierwszy dzień Pucharu Wielkich Mistrzów przyniósł wielkie emocje. Wszystkie spotkania trwały pięć setów. Także w meczu Japonia - Polska zwycięzcę wyłonił tie-break. Z wygranej cieszyli się gospodarze, a Polacy muszą powalczyć w kolejnej rywalizacji.

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Zarówno na pierwszej przerwie technicznej, jak i na drugiej przewaga prowadzących wynosiła tylko jedno „oczko". Dopiero w końcówce przy skutecznej grze Daniela Plińskiego oraz Bartosza Kurka podopieczni trenera Daniela Castellaniego potrafili zapewnić sobie końcowe zwycięstwo w stosunku 25:22.

Druga partia rozpoczęła się szturmem Japończyków. Po kapitalnej zagrywce Kunihiro Shimizu i trzech udanych blokach gracze z kraju kwitnącej wiśni prowadzili 6:1. Polacy nie potrafili ani przez chwilę zbliżyć się do rywali, tracąc na drugiej przerwie technicznej 6 punktów. Wtedy zaczęły mnożyć się błędy biało-czerwonych, a po punktowym bloku Yoshihiko Matsumoto na tablicy widniał wynik 20:12. Gospodarze potrafili do końcowego rozrachunku dołożyć jeszcze 2 „oczka" przewagi i ostatecznie wygrali drugą odsłonę 25:15.

Trzeci set to dobry początek Mistrzów Europy. Szybko objęli oni trzypunktowe prowadzenie, które systematycznie powiększali. Po asie serwisowym Jakuba Jarosza zrobiło się 13:8. Taką przewagę podopieczni trenera Castellaniego utrzymali do drugiej przerwy technicznej. Kilka błędów sprawiło, że różnica zwiększyła się w pewnym momencie do 7 punktów. Dopiero w końcówce Polacy za bardzo się rozluźnili i przewaga zmalała do trzech „oczek", ale przy stanie 24:21 skutecznym atakiem popisał się Kurek i biało-czerwoni objęli prowadzenie 2:1 w meczu.

Początek czwartej odsłony był bardzo wyrównany. Jednak od stanu 11:9 dla Polski koncert rozpoczął Shimizu. Najpierw dwa udane ataki i blok, po chwili 3 asy serwisowe i było już 17:12 dla gospodarzy. Mistrzowie Europy nie byli już w stanie odrobić tej straty i ostatecznie Japonia wygrała czwartego seta 25:21.

W tie-breaku tylko raz biało-czerwoni wyszli na prowadzenie. Było to na samym początku, kiedy udanym atakiem popisał się Kurek. Później na parkiecie grali już tylko Japończycy. Kapitalnie grał atakujący Shimizu, a solidnie wspierali go dwaj skrzydłowi: Fukuzawa i Gottsu. Polacy nie potrafili znaleźć recepty na świetnie grających rywali i ostatecznie przegrali piątego seta 10:15 i cały mecz 2:3.

Najskuteczniejszym siatkarzem spotkania był Kunihiro Shimizu, który zdobył 24 punkty. Jeśli chodzi o Polskę, to najlepszym graczem był Bartosz Kurek – zdobywca 23 „oczek". Nie miał on jednak wsparcia w swoich partnerach, co było główną przyczyną porażki biało-czerwonych.

Japonia – Polska 3:2

(22:25, 25:15, 21:25, 25:21, 15:10)

Japonia: Usami (2), Matsumoto (9), Shimizu (24), Fukuzawa (23), Tomimatsu (8), Ishijima (16), Tanabe (libero) oraz Abe (1), Matsuta, Yako, Yoneyama i Furuta

Polska: Łomacz (1), Pliński (11), Kurek (23), Gromadowski (4), Bąkiewicz (8), Możdżonek (9), Ignaczak (libero) oraz Nowakowski, Jarosz (7), Bartman, Woicki i Ruciak