Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > PlusLiga Kobiet: Dąbrowa Górnicza nowym liderem

PlusLiga Kobiet: Dąbrowa Górnicza nowym liderem

Chyba nikt nie spodziewał się takiego wyniku. Siatkarki MKS-u Dąbrowa Górnicza ograły bez straty seta ekipę Mistrzyń Polski, Muszyniankę-Fakro Muszyna. Właśnie dzięki temu zwycięstwu gospodynie wskoczyły na fotel liderek po 5. kolejce rywalizacji w PlusLidze Kobiet.

Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia MKS-u 4:0 po skutecznych serwach Magdaleny Śliwy . Dopiero zepsuta zagrywka tejże zawodniczki dała pierwszy punkt przyjezdnym. Następnie punkt w bloku zdobyła Sylwia Pycia skutecznie blokując Aleksandrę Liniarską i było 4:2 dla gospodyń. Kolejne akcje należały do miejscowej drużyny. Podopieczne trenera Waldemara Kawki grały bardzo dobrze w obronie, podbijały ataki Muszynianki i wyprowadzały skuteczne kontry. Kapitalną serię zagrywek w miejscowej drużynie zanotowała Aleksandra Liniarska, która serwowała od stanu 7:3 do 12:3 i zanotowała cztery asy serwisowe. Trener Muszynianki wykorzystał wówczas dwie przysługujące mu przerwy na żądanie najpierw przy stanie 10:3, a następnie przy stanie 12:3, jego drużyna była w tym momencie w odwrocie. Po serii zagrywek Aleksandry Jagieły „mineralne’ zmniejszyły przewagę gospodyń do pięciu „oczek" (12:7). Wówczas o pierwszą przerwę poprosił trener MKS-u Waldemar Kawka. Gospodynie po ataku Magdaleny Sadowskiej prowadziły 13:7, a na druga przerwę techniczną schodziły przy prowadzeniu 16:11. Po tej przerwie dąbrowianki kontynuowały swoją dobrą grę we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Bardzo dobrze w obronie grała libero Krystyna Tkaczewska, która podbijała trudne piłki. Po bloku Sylwii Pyci na Ewelinie Sieczce prowadzenie drużyny z Zagłębia stopniało do trzech punktów (19:16), jednak końcówka seta zdecydowanie należała do miejscowej drużyny. Po serii zagrywek Eweliny Sieczki dąbrowianki rozstrzygnęły tego seta po osiemnastu minutach gry na swoją korzyść i wygrały go 25:17.

Druga partia meczu miała w początkowej fazie wyrównany przebieg. Najpierw dąbrowianki objęły prowadzenie 3:1 odpowiedź Muszynianki była natychmiastowa. Punkt w ataku zdobyła Izabela Żebrowska , a blok Joanny Mirek na Aleksandrze Liniarskiej sprawił, że doszło do wyrównania 3:3. Długie i widowiskowe wymiany piłek były ozdobą tego seta jak i całego meczu. Podopieczne trenera Waldemara Kawki schodziły na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:6. Błąd w ataku miejscowej drużyny oraz as serwisowy Joanny Mirek przyczyniły się do remisu 8:8. Od tego momentu zarysowała się przewaga podopiecznych trenera Bogdana Serwińskiego , które po serii trudnych zagrywek Agnieszki Bednarek – Kaszy objęły prowadzenie 13:9. Serię tą przerwała Katarzyna Walawender zdobywając dziesiąty punkt. Kolejne punkty zdobywała drużyna znad Popradu i na drugiej przerwie technicznej przyjezdne prowadziły 16:12. Gospodynie pomimo, że przegrywały, wykazywały większą wolę walki i zaangażowanie w grę. Dla podopiecznych trenera Kawki nie było straconych piłek. Przy stanie 20:16 dla Muszynianki nastąpił zwrot w tym secie. MKS dzięki Katrzynie Walawender zbliżył się na trzy punkty do przyjezdnych i przegrywał 18:21. Punktowy blok Magdaleny Śliwy na Annie Witczak i MKS miał już tylko dwa punkty straty do Muszynianki (19:21). Gdy wydawało się, że gospodynie złapały „wiatr w żagle" „mineralne" ponownie prowadziły trzema punktami 22:19. Gra punkt za punkt toczyła się do stanu 24:21 dla drużyny z Muszyny. Przyjezdne miały trzy piłki meczowe aby zakończyć tą odsłonę, tak się jednak nie stało. Bardzo dobra gra gospodyń sprawiła, że doszło do remisu 24:24. W drużynie z Muszyny pojawiło się zwątpienie w wygranie tego seta, co skrzętnie wykorzystał MKS. Po ataku Eweliny Sieczki drużyna z Dąbrowy Górniczej po raz drugi w tym meczu wygrała seta i prowadziła w meczu 2:0.

Chcąc pozostać w meczu przyjezdne musiały wygrać seta numer trzy. Dąbrowska drużyna nie zamierzała ułatwiać zadania. „Mineralne" były w odwrocie. Na pierwszej przerwie technicznej MKS prowadził 8:6 i coraz bardziej przybliżał się do rozstrzygnięcia meczu na swoją korzyść drużyna gości zupełnie nie radziła sobie z trudnymi zagrywkami Aleksandry Liniarskiej, Magdaleny Śliwy, czy Katarzyny Gajgał. Odrzucone od siatki przyjezdne nie były w stanie wyprowadzić skutecznych ataków. Liczne roszady w składzie oraz przerwy na żądanie nie przyniosły spodziewanego rezultatu w ekipie z Muszyny. MKS przez cały czas prowadził i na drugiej przerwie technicznej powiększył przewagę do czterech „oczek" 16:12. Po tej przerwie drużyna przyjezdna całkowicie oddał pole gry i pogodziła się z porażką. Podobnie jak w pierwszym secie taki sam wynik zanotowano w trzeciej partii i okazałe zwycięstwo zagłębiowskiej drużyny stało się faktem.

Było to pierwsze zwycięstwo drużyny z Dąbrowy Górniczej nad Muszynianką w historii spotkań obu tych drużyn. Gospodynie rozegrały najlepszy mecz w obecnym sezonie i zasłużenie wygrały 3:0, najlepszą zawodniczką meczu została wybrana Magdalena Śliwa, która w dniu wczorajszym obchodziła czterdzieste urodziny. Kibice gromkimi brawami oraz odśpiewaniem; „sto lat", podziękowali drużynie jak i pani Magdalenie. Należy podkreślić, że hala w Dąbrowie Górniczej była wypełniona niemal do ostatniego miejsca, a dobra gra miejscowej drużyny znajduje przełożenie w frekwencji.

MVP spotkania została wybrana rozgrywająca MKSu, Magdalena Śliwa.

MKS Dąbrowa Górnicza – Muszynianka Muszyna 3:0
(25:17, 27:25, 25:17)

MKS: Liniarska (12pkt), Sadowska (9), Szczurek, (6) Sieczka, (13) Śliwa (5), Gajgał (8), Tkaczewska (libero) oraz Walawender (8)

Muszyna: Bełcik (1), Bednarek-Kasza (4), Mirek (4), Pycia (7), Żebrowska (7), Jagieło (1), Zenik (libero) oraz Witczak (11), Śrutowska (1), Pykosz (2), Solipiwko (1) i Skowrońska