Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Andrzej Niemczyk: O mistrzostwo powalczą Aluprof i Muszyna

Andrzej Niemczyk: O mistrzostwo powalczą Aluprof i Muszyna

fot. archiwum

- O mistrzostwo będą walczyły Muszyna i Bielsko-Biała, bo to kluby z największymi budżetami i najbardziej wartościowymi zawodniczkami. Z kolei Piła, Bydgoszcz, Łódź i Dąbrowa Górnicza staną do rywalizacji o medal brązowy - uważa Andrzej Niemczyk.

Czy dotychczasowy przebieg spotkań był dla pana zaskoczeniem?

Andrzej Niemczyk:Nie, bo jeszcze na długo przed startem znaliśmy doskonale układ sił. O mistrzostwo będą walczyły Muszyna i Bielsko-Biała, bo to kluby z największymi budżetami i najbardziej wartościowymi zawodniczkami w składach. Z kolei Piła, Bydgoszcz, Łódź i Dąbrowa Górnicza staną do rywalizacji o medal brązowy. Pozostałe ekipy już teraz muszą się martwić, jak uchronić się przed degradacją. Układ jest prosty i czytelny, a wynika z możliwości finansowych klubów. Jeżeli klub dysponuje budżetem na poziomie 2,5 mln złotych – dla przykładu taki ma Łódź – to siłą rzeczy jest skazany na grę o niższe cele. W lidze mamy dyktat pieniądza. To zrozumiałe, że działacze i trenerzy kompletowali składy na miarę swoich możliwości finansowych. Ta sytuacja to naturalna kolej rzeczy i niech nikogo nie dziwi. Wszyscy zabiegają o możnych sponsorów, a tylko nieliczni ich zdobywają.

Czy po reprezentantkach widać zmęczenie długim sezonem oraz mistrzostwami Europy?Nie przypuszczam, by tak było. Gdyby odczuwały zmęczenie, dowodziłoby to, że były źle przygotowane do sezonu międzynarodowego. A tymczasem mistrzostwa Europy dowiodły, że było wręcz odwrotnie. Kadrowiczki rozpoczęły przygotowania w maju, a kluby zaczynają pracę w czerwcu. Nasze reprezentantki mogą odczuć w pewnym momencie przesyt meczami oraz znużenie psychiczne. Podobnie będzie również w przyszłym sezonie, kiedy to czekają nas mistrzostwa świata. Zaraz po zakończeniu ligi wszyscy powinni obowiązkowo pójść na urlopy. W przyszłym sezonie będzie to nieco łatwiej zrobić, ponieważ terminy turniejów są nieco inne.

Liga Mistrzyń to dla naszych drużyn zbyt duże wyzwanie? W niektórych kręgach mówi się jednak o Final Four.

Ambicje klubów są uzasadnione, trudno żeby było inaczej, skoro mają w swoich szeregach złote i brązowe medalistki mistrzostw Europy. Sęk jednak w tym, że najlepsze zespoły europejskie mają gwiazdy najwyższego formatu i właśnie one decydują o sile uderzeniowej drużyny. U nas tych największych gwiazd nie ma, bo polskich klubów nie stać na ich zatrudnienie. Ale oczywiście życzę, by marzenia naszych zespołów się spełniły.

Stawia pan na zespół z Muszyny?

Nie przydzielajmy tytułu mistrzowskiego już na początku sezonu. Rzeczywiście w Muszynie gra kilka obecnych i byłych reprezentantek, ale to wcale nie oznacza, że bielszczanki stoją na straconej pozycji. Pierwsze spotkanie między tymi zespołami było zacięte. A pamiętajmy, że Kasia Skorupa po kontuzji grała tylko epizody, zaś Ania Barańska była po chorobie.

Autor: Włodzimierz Sowiński – Sport
Cały wywiad w Sporcie

źródło: Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved