Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Złotą formułę trzeba zabić

Złotą formułę trzeba zabić

fot. archiwum

- Klubowe Mistrzostwa Świata w Dausze pokazały, że najważniejsza stanie się siła. Środkowi przestaną być potrzebni, a skrzydłowi będą ryzykować zdrowiem, zbijając ponad sto razy w meczu - mówi trener PGE Skry Bełchatów, Jacek Nawrocki.

Nowe zasady wyprowadzania ataku zachwala ich pomysłodawca Hussein Imam Ali. Wspiera go federacja Kataru, ale chyba nie uratuje już pomysłu Egipcjanina. – Złotą formułę trzeba zabić – mówi reprezentant Brazylii Bruno Rezende.

Najostrzej nową zasadę krytykuje mistrz olimpijski z Pekinu Amerykanin Lloy Ball:Nie rozumiem, dlaczego wymiana musi trwać ponad 6 sekund. Szybka gra to przecież część siatkówki. Złota reguła czyni moją pracę mniej ważną. Zamiast rozgrywającego, lepiej wziąć do drużyny środkowego, który potrafi wystawić piłkę do przodu i do tyłu – mówił wściekły Amerykanin na spotkaniu FIVB poświęconym nowemu pomysłowi.

Organizatorzy KMŚ przekonywali, że dzięki nowym przepisom wymiany stały się dłuższe. Przedstawiali wyliczenia, z których wynikało, że wymiana trwa teraz średnio ok. 6.379 s. Tak, tak, liczyli to z dokładnością do tysięcznych sekundy.Ale liczby nic nie dadzą, jeśli pomysł kompromitować będzie sam autor. Przemowę Husseina Imama Alego przed wybitnymi siatkarzami i trenerami zapamiętamy na długo. Egipcjanin mówił jak Arab, który właśnie chce wcisnąć badziew turyście, a eksperci szeroko otwierali oczy, gdy tłumaczył, dlaczego nie ma różnicy między Nikolą Grbiciem a rozgrywającym z Tunezji. Słuchacze wyglądali na zawstydzonych, że w ogóle podjęto dyskusję. Przekonywali, że złota formuła jest zła, bo kobiety i juniorzy nie są w stanie jej stosować, mając zbyt mało sił.

Więcej w "Przeglądzie Sportowym"
Autorem tekstu jest Żelisław Żyżyński

źródło: sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved