Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Chwila zadumy, chwila wspomnień…

Chwila zadumy, chwila wspomnień…

fot. archiwum

Dziś, jak każdego roku, wszyscy odwiedzimy groby naszych bliskich. Jak co roku, także wszyscy wspominać będziemy tych związanych z piłką siatkową, którzy odeszli w ostatnich latach. Odeszli, a jednak wciąż wśród nas są obecni...

W pamięci wszystkich osób związanych z siatkówką wciąż pozostają Hubert Jerzy Wagner, Zdzisław Ambroziak, Arkadiusz Gołaś, Agata Mróz. Wciąż pamiętamy o tragicznie zmarłych siatkarzach Avii Świdnik: Łukaszu Jałozie, Wojciechu Trawczyńskim i Jakubie Zagai oraz Orła Międzyrzecz: Michale Pajorze i Pawle Dziekanowskim . Ciągle wspominamy, choć już tak wiele czasu minęło, Aleksandra Skibę, Wiesława Gawłowskiego czy Władysława Hellera.

Ostatni rok również nie oszczędził siatkarskiej rodziny na całym świecie. Co jakiś czas niestety znów mogliśmy przeczytać, że ktoś odszedł.

2 grudnia 2008 roku dowiedzieliśmy się, że w wieku 77 lat zmarł, po ciężkiej chorobie, Kainu Mikkola, wieloletni członek Światowej Federacji Siatkówki (FIVB). Był on także jedną z najwybitniejszych postaci w świecie fińskiej siatkówki.26 grudnia zmarł w wieku 73 lat Hugo Fruithof, były wiceprzewodniczący i skarbnik CEV. Był znaczącą postacią dla europejskiej siatkówki. – Czuję się jakbym stracił bliskiego przyjaciela, z którym miałem przyjemność i zaszczyt przez wiele lat współpracować – mówił André Meyer, obecny prezydent CEV.

16 stycznia 2009 roku po długiej i ciężkiej chorobie serca, w wieku 43 lat, odszedł sędzia szczebla centralnego klasy państwowej, Dariusz Kwiatosz.Zawsze spokojny, uśmiechnięty, budził zaufanie. Nie starał się być duszą towarzystwa – wspominał wtedy w naszym serwisie Bartosz Wencław.

22 lutego w wieku 78 lat zmarł Candido Cannavò, długoletni dyrektor włoskiej "Gazzetta dello Sport". Prowadził ją do 2002 roku. Miał olbrzymi wkład w rozwój popularności siatkówki.

Na początku marca w wieku 70 lat zmarł w Warszawie Aleksander Gediga, reprezentant Polski w latach 1958-1966, wielokrotny mistrz Polski z klubem AZS AWF Warszawa, absolwent stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego. Był również wybitnym trenerem, wychowawcą, nauczycielem akademickim.

W pierwszych dniach maja w żałobie pogrążyła się rodzina siatkarska w Hiszpanii. Stało się to po śmierci dwóch młodych zawodniczek – Aidy Cela oraz Iris Aries. Obie wracały w z klubem Emeve Laboratorios Nupel z turnieju. Bus, którym jechały, wypadł z drogi.

Kilka dni później w wieku 57 lat zmarł Jerzy Salwin, trener kilku czołowych ekip w polskiej siatkówce. Kibice pamiętają go przede wszystkim jako ojca sukcesu KP Polskiej Energii Sosnowiec, z którą w 2004 roku zdobył Puchar Polski.

6 czerwca po długiej chorobie, zmarł Alejandro Salinas – Wiceprezydent Wykonawczy Siatkarskiej Konfederacji Ameryki Północnej i Środkowej oraz Karaibów (NORCECA) i Prezydent Meksykańskiej Federacji Siatkówki. Cristobal Marte Hoffiz, Prezydent Strefy NORCECA, przyznał, że Alejandro Salinas był dla wielu członków Konfederacji jak ojciec.

10 lipca w wypadku samochodowym zginął Waldemar Serwiński, brat aktualnego trenera "Mineralnych" Bogdana Serwińskiego. Miał 56 lat. Urodził w Muszynie i z tą miejscowością związał całe swoje życie. Od 2002 roku pełnił tam funkcję burmistrza.

8 lipca w wieku 83 lat zmarł Eugen Krob, były siatkarz reprezentacji Czechosłowacji. W 1950 roku wraz z kadrą wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy. Później został trenerem. W swojej karierze szkolił kilka czeskich klubów.

17 sierpnia zmarł Karel Brož – jeden z zawodników złotej ekipy Czechosłowacji z okresu świetności siatkówki u południowych sąsiadów. Był mistrzem Europy i świata.

23 października, w wieku 86 lat, zmarł Emilian Siracki, sędzia klasy międzynarodowej, były Prezes Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej, były członek Wydziału Sędziowskiego PZPS.

O nich wszystkich, a także o tych, o których nie wspominały pierwsze strony gazet, będziemy dziś pamiętali w sposób szczególny. Poświęćmy chwilę czasu na wspomnienia i zapalmy jedną świecę więcej. Dla tych, którzy odbijają piłkę już zupełnie gdzie indziej…

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved