Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Inauguracja Gliwickiej Ligi Siatkówki

Inauguracja Gliwickiej Ligi Siatkówki

fot. archiwum

20 października rozpoczął się XII sezon Gliwickiej Ligi Siatkówki. W tym roku w rywalizacji amatorów na terenie Gliwic i okolic występuje dziesięć zespołów. Kibice z powiatu gliwickiego mają okazję zobaczyć kawałek dobrej siatkówki na przyzwoitym poziomie.

Kolejny sezon rozgrywek amatorskich w Gliwicach rozpoczął się na dobre. Dziesięć drużyn, które w tym sezonie będą brały udział w rywalizacji to: Absolwenci Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych (ZST-I), Stowarzyszenie Amatorów Piłki Siatkowej (SAPS) Gliwice, Huta Łabędy, Kadra Sośnica, Sośnica Juniors, SiKReT I Gliwice, SiKReT II Gliwice, Sygnał Gliwice, Gumisie Pyskowice, Stowarzyszenie Piłki Siatkowej (SPS) Knurów. Dla zespołów SPS Knurów i Absolwentów ZST-I ten sezon jest pierwszym w tychże rozgrywkach. Pierwsze mecze amatorskiej ligi siatkówki w Gliwicach zostały rozegrane w sezonie 1998/1999. Walkę podjęło wtedy osiem zespołów i stan ten utrzymywał się przez kolejne lata. Wyjątkiem są sezony 01/02, 02/03, 06/07 oraz 07/08 gdzie w lidze rozgrywało mecze odpowiednio 11, 9, 5 i 3 drużyny.

Inauguracyjne mecze tego sezonu odbyły się na halach Kadry Sośnica i SPS Knurów. Gospodarze meczu w Sośnicy podejmowali SAPS Gliwice. Mecz okazał się być bardzo równym i zaciętym, a tym samym atrakcyjnym dla kibiców. Pierwszą partię na swoją korzyść rozstrzygnęli gospodarze zwyciężając do 20. Później triumfowali już jednak tylko goście, odpowiednio do 25, 22 i 20. Tym samym zdobuli oni pierwsze trzy punkty w tym sezonie Gliwickiej Ligi Siatkówki.

Z kolei w drugim spotkaniu, które rozpoczęło się 15 minut później niż mecz inaugurujący, zmierzyły się zespoły SPS Knurów i Sygnał Gliwice. Tutaj również pierwszy set padł łupem gospodarzy ( 25:22 ), by kolejne trzy partie zostały wygrane przez zespół Sygnału ( 19:25, 20:25, 21:25 ). Mecz stał na wysokim poziomie, obfitował w wiele dynamicznych i efektownych akcji, zarówno z jednej jak i drugiej strony. Młodzież SPS Knurów mimo atutu własnego boiska i wielkich ambicji nie sprostała w swym debiucie doświadczonej drużynie z Gliwic.W kolejnych dwóch spotkaniach rozgrywanych we wtorek zagrały ze sobą zespoły Absolwentów ZST-I i Sośnica Juniors oraz SiKReT II Gliwice z Gumisiami Pyskowice. Pierwsze z tych spotkań wygrali Absolwenci 3:0. Jednakże mecz nie był dla nich łatwy. Wszystkie partie wygrywane były z trudem, żadna z drużyn nie uzyskała w setach wyraźnej przewagi i wszystko rozstrzygało się w końcówkach setów. Wyniki poszczególnych setów ( 25:22, 25:21, 26:24 ) pokazują, iż w tym meczu obie drużyny miały szansę na zwycięstwo, jednakże atut własnej hali, a także zimna krew pomogła gospodarzom w zwycięstwie.

Natomiast w pojedynku między SiKReTem II i Gumisiami wynik był juz bardziej jednostronny. Drużyna z Gliwic, która rozgrywki amatorskie wykorzystuje do treningu i ogrania się przed rozpoczęciem sezonu w 4 lidze, została podzielona na dwa zespoły. Jak się okazało, oba teamy SiKReTu w tej kolejce nie mogły wystawić najsilniejszych zestawień i rozpoczęły ligowe zmagania bez kilku podstawowych graczy. Niestety, widać to było na boisku, ponieważ SiKReT II uległ 0:3 ( 21:25 11:25 26:28 ) zespołowi Gumisie Pyskowice.

Ostatnie spotkanie pierwszej kolejki Gliwickiej Ligi Siatkówki zostało rozegrane w środę, 21 października. Na hali zespołu Huty Łabędy gospodarze podejmowali SiKReT I Gliwice. Goście przyjechali na mecz w siedmioosobowym składzie i nie mieli możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek zmian. Taką niedogodność rywala skrzętnie wykorzystali rywale wygrywając wysoko 3:0 (25:18, 25:17, 25:13).

Podsumowując, można powiedzieć, iż siatkówka w Gliwicach cieszy się dużą popularnością. Na terenie Gliwic i okolic znajduje się kilka zespołów, które występują w rozgrywkach pod patronatem Śląskiego Związku Piłki Siatkowej, ale jest również liczna grupa ludzi, którzy traktują siatkówkę jak hobby, metodę na miłe spędzenie czasu i poczucie nutki adrenaliny. Wydaje się, iż pomysł rozgrywania Gliwickiej Ligi Siatkowej jest jak najbardziej trafny. Dzięki temu siatkówka staje się coraz bardziej popularnym sportem, który można uprawiać i oglądać nie tylko w siatkarskich miastach z tradycjami jak np. Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębie, Bełchatów czy Bydgoszcz czy telewizji, ale także na żywo w swoim mieście. Fakt, iż prawie w każdym sezonie występuje na gliwickich parkietach około dziesięć zespołów siatkarskich z regionu powinno cieszyć nie tylko organizatorów tejże ligi, ale także władze Związku na Śląsku, a także w Polsce. Siatkówka zyskuje dzięki temu coraz mocniejszą pozycję wśród sportów drużynowych w Polsce i coraz bardziej aspiruje do tego, by zamiast piłki nożnej być sportem numer jeden w naszym kraju.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka amatorska

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved