Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Do Starych Jabłonek przyjadą najlepsi z najlepszych

Do Starych Jabłonek przyjadą najlepsi z najlepszych

fot. archiwum

Organizatorzy Mazury Open po raz kolejny podnoszą rangę siatkarskiego turnieju w Starych Jabłonkach.  Za rok odbędą się tam zawody z cyklu Grand Slam. Wiele natomiast wskazuje na to, że w 2013 roku w małej miejscowości niedaleko Ostródy odbędzie się turniej o mistrzostwo świata.

Pierwsze zawody z cyklu World Tour odbyły się w 2004, choć przez cztery kolejne lata przyjeżdżali do Polski jedynie mężczyźni. Później w naszym województwie pojawiły się także kobiety. Po sobotnim spotkaniu w Lozannie okazało się, że starania organizatorów Mazury Open zostały docenione i w następnym roku plażowe zmagania pod siatką będą jednym z turniejów z cyklu Grand Slam. Oznacza to, że wystartują w nim po 32 najlepsze pary z rankingu FIVB. 16 z nich walkę o podium rozpocznie od fazy grupowej, dopiero później obowiązywać będzie tzw. system pucharowy. Oczywiście wiąże się to ze znacznymi zmianami. Po pierwsze pula nagród ma wynosić 600 tys. dolarów (w porównaniu do poprzedniego roku wzrośnie o 120 tys. dolarów). 330 tys. dolarów muszą zagwarantować organizatorzy, zaś pozostałą cześć pieniędzy na zawody przeznacza Międzynarodowa Federacja Siatkówki. Kolejną sprawą jest zwiększenie trybun przy boisku głównym przynajmniej do 6 tys. miejsc. Mimo że do tego typu zmagań stają najlepsi zawodnicy z całego świata, jest już pewne, że nie zabraknie w nich naszych reprezentantów. Po dwa zespoły, dzięki dzikiej karcie, mogą uczestniczyć w fazie grupowej, podobną ilość ekip liczy "turniej finałowy".

To jednak nie koniec sportowych emocji, które odbywać się będą w małej miejscowości pod Ostródą w najbliższych latach. Andrzej i Tomasz Dowgiałło, czyli pomysłodawcy Mazury Open, wspólnie z Polskim Związkiem Siatkówki oficjalnie zgłosili chęć organizacji mistrzostw świata w 2013 roku. W obecnej chwili mistrzostwa chcieliby mieć u siebie także Rosjanie i Holendrzy, jednak ostateczna decyzja zapadnie w lipcu przyszłego roku. Co ciekawe zawodnicy i zawodniczki w jednej z najważniejszych imprez mają do podziału 1 mln dolarów. We wcześniejszych turniejach organizatorzy ze Starych Jabłonek dysponowali budżetem 2 mln zł, dla porównania organizatorzy tegorocznych mistrzostw w Norwegii zamykali się w kwocie 7 mln dolarów. – Długo się nad tym zastanawialiśmy, przede wszystkim przez trwający kryzys – przyznaje Tomasz Dowgiałło, dyrektor sportowy Mazury Open. – Musimy jednak podjąć tę rękawicę i liczymy także na owocną współpracę ze sponsorami. Tylko razem możemy mieć u siebie tak znakomite zawody.

Mazury Open 2010 zaplanowano w dniach od 2 do 8 sierpnia.* Autor tekstu: Sebastian Woźniak (gazeta.pl)

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved