Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Pierwszy stopień szkoleniowej piramidy

Pierwszy stopień szkoleniowej piramidy

fot. archiwum

Szesnaście drużyn, w tym dwie Energi Gedanii przystąpi do rozgrywek w lidze wojewódzkiej młodziczek. Gdański klub wystawia do rywalizacji w większości siatkarki, które nie grały jeszcze w oficjalnych meczach.

Mimo to trener Witold Jagła liczy, że pierwszy zespół powalczy o medale w regionie. Przypomnijmy, że w minionym sezonie w tej kategorii gedanistki zdobyły brąz.

To właśnie tutaj ma początek, pierwszy stopień szkoleniowa piramida Energi Gedanii, która później owocuje tytułami najlepszego żeńskiego klubu w siatkówce w szkoleniu dzieci i młodzieży oraz kolejnymi wychowankami, które wchodzą do PlusLigi Kobiet. Gdańszczanie szkolą szeroką ławą siatkarski narybek, choć wiąże się to z coraz większymi kosztami. – Związkowe przepisy nie zachęcają do wychowania dobrych siatkarek. Wciąż jest taniej kupić już ukształtowaną zawodniczkę niż ją wychować. Szacujemy, że na wychowanie jednej siatkarki od grupy naborowej do wieku seniora trzeba wydać około 200 tysięcy złotych – podkreśla Zdzisław Stankiewicz, prezes gdańskiego klubu.

Mimo tych kosztów, przy wsparciu wypróbowanego od lat sponsora – Energa SA – gdański klub daje szanse zaistnienia w tym sezonie w sportowej rywalizacji aż 35 młodziczkom. Tyle bowiem zostało zgłoszonych w dwóch zespołach. To najlepsze z tych, które na ogół dwa lata temu rozpoczęły zajęcia w grupach naborowych, choć są i w tym gronie zawodniczki z mniejszym stażem treningowych.Energa Gedania I i II to zespoły, które jeszcze nie uczestniczyły w rozgrywkach młodziczek. Zespół pierwszy składa się z czterech dziewcząt z drugiej klasy trenera Pawła Kramka oraz ośmiu z pierwszej klasy Gimnazjum nr 16, które na co dzień ćwiczą ze mną. Druga drużyna to uczennice klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 48 oraz kilka kolejnych dziewcząt z klasy pierwszej Gimnazjum nr 16, które trenuję – wyjaśnia trener Jagła.

Na pierwszy etapie rywalizacji drużyny podzielone zostały na cztery grupy. W każdej odbędą się po cztery turnieje, a suma punktów zdecyduje o końcowej klasyfikacji. Zgodnie z systemem znanych z poprzedniego sezonu każda drużyna raz ugości rywalki u siebie, a w jednych zawodach będzie miała pauzę. Tym samym każda rozegra po sześć meczów, po dwa razy z każdym przeciwnikiem z grupy, choć na różnych parkietach.

Energa Gedania I ligę zainauguruje na własnym parkiecie. W niedzielę o godzinie 10.00 w hali przy ul. Kościuszki gdańszczanki zmierzą się kolejno z EC Wybrzeże TPS Rumia i Olimpijczykiem Gdańsk. Dla kibiców wstęp na turniej jest bezpłatny. Pauzować będzie czwarta drużyna tej grupy – UKS ZSO Rumia.

Drugie zawody grupy A odbędą się 25 października w Rumi (gospodarz TPS), a wówczas wolne będzie miała Energa Gedania I. Gdańszczanki wrócą do rywalizacji na zawody numer trzy i cztery, które odbędą się odpowiednio 8 listopada w Rumi (gospodarz UKS) oraz 15 listopada w Gdańsku (gospodarz Olimpijczyk).

Energa Gedania II trafiła do grupy B, gdzie jej rywalami będą zespoły: Trefl Gdynia, UKS Szóstka Wejherowo i UKS Troyan Chmielno. Gdańszczanki mają pauzę w pierwszych zawodach, które w najbliższą niedzielę odbędą się w Gdyni. Do rywalizacji włączą się 25 października w Chmielnie, 8 listopada pojadą do Wejherowa, a rozgrywki zakończą turniejem we własnej hali 15 listopada.

Celem dla Energi Gedanii I jest osiągnięcie finału wojewódzkiego, a przed Energą Gedanią II nie stawiamy konkretnego zadania wynikowego. Ta drużyna ma się ogrywać i zdobywać doświadczenie, które powinno zaprocentować w tej kategorii wiekowej w następnym sezonie – deklaruje trener Jagła .

Na pierwszy etapie rozgrywek utworzone zostały jeszcze dwie grupy. Oto ich skład:
GRUPA C: SPPS Łeba, Tent Zatoka Puck, Czarni Słupsk, UKS Morena Miastko
GRUPA D: UKS Libero Starogard, Orzeł Malbork, MTS Kwidzyn I, MTS Kwidzyn II.

 

źródło: energa-gedania.pl, inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved