Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Siatkówka nadal olimpijska

Siatkówka nadal olimpijska

fot. archiwum

Oficjalne oświadczenie jakie zostało wydane dziś przez Światową Federację Siatkówki (FIVB), z pewnością dostarczyło wiele radości zarówno kibicom siatkówki, jak też samym zawodnikom, zawodniczkom i sztabom szkoleniowym czołowych reprezentacji świata.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC) podjął decyzję w sprawie sportów drużynowych, które wejdą w skład dyscyplin olimpijskich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Jak informuje FIVB, siatkówka halowa i siatkówka plażowa zostały zakwalifikowane jako dyscypliny olimpijskie na następny cykl olimpijski obowiązujący do roku 2012. Siatkówka plażowa i halowa będą, obok piłki nożnej, piłki ręcznej czy koszykówki, sportami wchodzącymi w skład 26 dyscyplin drużynowych podczas zmagań olimpijskich w Londynie. Jest to na pewno bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób związanych z siatkówką. Siatkarze i siatkarki, a także trenerzy będą mieli kolejną okazję na zdobycie cennych medali, a fani tego sportu dalej będą mogli oglądać pasjonujące boje o jedno z najcenniejszych wyróżnień dla każdego sportowca – złoto olimpijskie.

Siatkówka halowa zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tokyo w roku 1964 i od tego czasu na stałe zagościła w olimpijskim harmonogramie. Natomiast plażowa odmiana tego sportu po raz pierwszy pojawiła się na Olimpiadzie w Atlancie w roku 1996. Pierwszymi złotymi medalistami w męskim turnieju siatkówki halowej zostali reprezentanci ZSRR, a u kobiet triumfował zespół Japonii. Warte odnotowanie jest, że żeńska reprezentacja Polski zdobyła wtedy olimpijski brąz. Natomiast podczas pierwszych plażowych zmagań w Atlancie u mężczyzn triumfowała para amerykańska Kiraly/Steffes, a u pań złoto na szyjach powiesiły siatkarki z Brazylii – Pires/Silva.

Członkowie IOC dyskutowali na walnym zgromadzeniu w Kopenhadze na temat składu sportów na najbliższe Letnie Igrzyska Olimpijskie, ale poruszony został także temat włączenia golfa i siedmioosobowego rugby do grupy sportów drużynowych na kolejnych Igrzyskach, które odbędą się w 2016 roku w Rio de Janeiro. O siatkówkę w roku 2016 nie powinniśmy się martwić, ponieważ ten sport z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a FIVB zyskuje coraz mocniejszą pozycję wśród organizacji reprezentujących konkretne dyscypliny sportowe na Igrzyskach Olimpijskich i wydaje się, że jedynie katastrofa byłaby w stanie wykluczyć siatkówkę z grona sportów olimpijskich.źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved