Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Rafał Błaszczyk: Dziewczyny stworzyły kolektyw

Rafał Błaszczyk: Dziewczyny stworzyły kolektyw

fot. archiwum

Na trzy tygodnie przed startem rozgrywek ligowych w Gwardii Wrocław przygotowania do nowego sezonu idą pełną parą. Wrocławianki starty w turniejach przeplatają treningami we własnej hali, a trener zapowiada walkę w lidze, ale również w pucharach.

Czy przygotowania do nowego sezonu przebiegają zgodnie z planem?

Rafał Błaszczyk: Wszystko przebiega zgodnie z planami. Plan przygotowań był ciekawie ułożony, mieliśmy okazję być na dwóch zgrupowaniach. Pierwsze zgrupowanie w Bystrej, tam pracowaliśmy głównie nad motoryką, drugie zgrupowanie w Twardogórze, zakończone udziałem w II międzynarodowym turnieju o Puchar Burmistrza Twardogóry. Po tym turnieju mieliśmy kolejny wyjazd, to był turniej w Niemczech w miejscowości Liechtenstein, wystąpiliśmy tam obok trzech zespołów z ligi niemieckiej. Przed nami kolejny turniej w Niemczech, jedziemy pod Drezno do miejscowości Dippoldiswalde i w kolejnym tygodniu mamy ostatni z zaplanowanych turniejów, będzie to już turniej w obsadzie polskiej w Jarocinie.

Skąd wziął się pomysł na rozgrywanie turniejów w Niemczech?Wrocław jest tak fajnie położony, że mamy dużo możliwości. Jest blisko do Czech i do Niemiec, akurat w Czechach liga nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu, dlatego znacznie bardziej atrakcyjniejsza jest dla nas taka forma kontaktu z ligą niemiecką. Siatkówka kobiet w Niemczech stoi na bardzo wysokim poziomie, co widać po występach reprezentacji. Warto powiedzieć, że reprezentacja Niemiec zdobyła niedawno mistrzostwo świata juniorek i w kategoriach szkolenia młodzieży jest to kraj liczący się nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Jest Pan zadowolony z obecnej dyspozycji zespołu?

Ja bym powiedział, że jest naprawdę bardzo dobrze, nie zapeszając oczywiście. Wynika to z kilku rzeczy, przede wszystkim z tego, że dziewczyny potrafiły od samego początku przygotowań, a przecież jest to nowy zespół, są nowe dziewczyny, stworzyć fajny kolektyw, znakomicie rozumiejący się poza boiskiem i coraz lepiej rozumiejący się na boisku. To są rzeczy, które wzajemnie się uzupełniają i to będzie przynosiło kolejne efekty. Oczywiście mamy określone problemy kadrowe i ten zespół nie jest spełniony w sensie kadrowym, przydałby nam się ktoś jeszcze na pozycji przyjmującej.

Czy w związku z tym są jeszcze jakieś plany zakupowe?

– Te plany najprawdopodobniej będziemy musieli zweryfikować, bo nas po prostu mocno ograniczają finanse. Ja bym bardzo chciał i będę oczywiście występował do zarządu i do sponsorów o to, ale zdaję sobie sprawę z tego że nie będzie to łatwe. Jestem blisko spraw finansowych i wiem, że nie można ryzykować stałości budżetu podejmując jakiekolwiek decyzje kadrowe, trzeba jednak uwzględnić płynność finansową i możliwości takie jakie mamy. Prawda jest taka, że miasto nas w jakiś istotny sposób nie wspiera. Wspiera nas dając nam Halę Orbita, która tak naprawdę nie jest halą naszą i jest bardzo trudno dostępna dla nas, a do trenowania się nie nadaje ze względu na zbyt twardą podłogę. Do gry nadaje się, bo powiedzmy że jeden mecz w tygodniu można zagrać, ale odbywa się tam tyle imprez, że my jesteśmy gdzieś na szarym końcu tej kolejki i możemy wchodzić tylko wtedy, kiedy hala jest wolna. To jest taki trochę kuriozalny układ i z mojego punktu widzenia absolutnie nie do przyjęcia.

 

Z jakimi nadziejami Gwardia przystąpi do rozgrywek w pucharze CEV?

– Cztery sezony temu mieliśmy debiut w europejskich rozgrywkach, wtedy graliśmy w pucharze Top Teams. Grały wtedy w Gwardii takie dziewczyny jak Aśka Kaczor, Natalia Bamber czy Ania Barańska, wtedy jeszcze nastolatki, ale już grające w podstawowym składzie. Wtedy zaszliśmy bardzo daleko, w zasadzie tylko małymi punktami nie weszliśmy do Final Four. W tym roku trudno mi powiedzieć, tak naprawdę nie mam jeszcze takiego rozeznania. Rywal z Azerbejdżanu jest dosyć dla nas niewygodny.

* Rozmawiał Tomasz Buczkowski (SportoweFakty.pl)
* Więcej na SportoweFakty.pl

źródło: SportoweFakty.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-10-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved