Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Matlak zły czy dobry?

Matlak zły czy dobry?

fot. archiwum

Po porażce Polek z Holandią, pojawiły się rzeczowe, ale ostre komentarze. Można się zastanawiać, czy to dobry czas na kategoryczne podsumowania. Pewne jest to, że po wygranej z Belgią, paradoksalnie - nabierają one głębszego sensu. Prezentujemy jeden z takich tekstów.

Kiedy pod koniec 2008 roku, a na początku 2009 w batalii o posadę selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce kobiet pozostał Jerzy Matlak i Alojzy Świderek, dziennikarze oszaleli. Pamiętam na przykład artykuły Przemysława Iwańczyka, że właściwie konkurs ma zwycięzcę, Świderek powinien szykować pomysły na reprezentację, a Matlak jest wyłącznie przystawką, nazwiskiem, które musiało się pojawić, i które miało opinię publiczną zbajerować, że PZPS się jednak waha. Jakoś dziwnie się złożyło, że wygrał outsider, człowiek na którego nie stawiano dogadał się z działaczami i przejął kadrę. Osobiście kibicowałam Świderkowi i niewsmak mi była nagonka na jego kandydaturę, bo widziałam w nim faceta, który z kobietami poradzi sobie tak jak trzeba – spokojnie i bez nerwów.

Ale Matlaka wybrali, bo sukcesów więcej, bo doświadczeniem imponuje etc. Chcieliśmy mieć trenera przeciwstawnego do Marco Bonitty, ale dostaliśmy tylko ciut łagodniejszą próbkę. Nie bez przyczyny zresztą Matlaka porównuje się do Andrzeja Niemczyka. Charaktery obu panów różnią się diametralnie, ale metody pracy, sposoby prowadzenia są podobne, co przynajmniej w mojej ocenie powinno być niepokojące. Nie dlatego że złe, ale ze względu na fakt, iż pewne formuły – jeśli chodzi o żeńską kadrę siatkarek – się już całkowicie wyczerpały. Polki żeby otrzymać pozytywnego kopa potrzebowały zmiany o 180 stopni, potrzebowały czegoś czego jeszcze nie znały, a nade wszystko nowy trener powinien im zaoferować współpracę i delikatność, przy czym kluczowe wydaje się być zrozumienie i idealna harmonia.

Nie mnie oceniać czy tego siatkarkom zabrakło w porażającym, kompromitującym meczu w Łodzi z Holenderkami. Ale oczy wszyscy mamy, widzieliśmy cośmy widzieli. Czy naprawdę uważacie, że porażki w setach do 18, czy 13 z Holandią, to jest nasz poziom i potencjał zawodniczek?Wielki przegrany walki o stanowisko selekcjonera – Alojzy Świderek, zasiada tuż za bandami reklamowymi w trakcie spotkań. Czasem się zastanawiam czy jego autorska kadra byłaby odskocznią od dotychczasowych reguł? Albo czy spokój jakim imponuje Świderek przekładałby się na kobiety, którymi kieruje? Pytania się pojawiają, bo i muszą. Matlaka zespół tuła się w przeciętności, z momentami wyskoków na wyższy poziom. Zdaje mi się nawet, iż Bonitta – Włoch twardy i nieustępliwy, wywierał większe wrażenie w głowach naszych dziewczyn niż Matlak. Reasumując cały kilkumiesięczny cykl przygotowań, serie sparingów, WGP, kwalifikacje do MŚ, nie pozostaje zbyt wiele ciekawych wniosków. Porażki przeplatane zwycięstwami, błędy, huśtawki formy – to stanowczo za mało, by bić się o medale ME, za mało, by przynajmniej spróbować pokąsać najmocniejsze ekipy. Holenderki udowodniły, że Polki znacząco nie poprawiły swojej gry od wspomnianych kwalifikacji do światowego czempionatu.

Nie trzeba było mieć intuicji, nie trzeba było być wielkim ekspertem, by zauważyć, że kadra siatkarek nie poraża. Ten sezon reprezentacyjny służy celnej ocenie szans naszych zespołów w mistrzostwach. Chwaliłam się, że na złoto siatkarzy liczyłam jeszcze przed turniejem, a całkiem niedawno wyrażałam głębokie obawy, jeśli chodzi o występ pań w „domowych" ME. Jak na razie wygląda na to, że chcąc nie chcąc złe przeczucia się sprawdzają, co jeszcze jednak nie daje mi prawa skreślać siatkarek po ledwie trzech meczach grupowych. Gramy dalej, a porażkę, bardzo dotkliwą i bolesną trzeba na sucho skonsumować, nie wdawać w niepotrzebne dyskusje, zapomnieć. Matlakowi dalej kibicuję, a powyższy tekst z przyjemnością odszczekam, gdy Polki staną na podium, co dziś wydaje się mało oczywiste.

* O tym i innych tekstach podyskutuj na blogu Karoliny Grychnik

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved