Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Dobry kolega Hakana Sukura zagra dla Jastrzębskiego Węgla

Dobry kolega Hakana Sukura zagra dla Jastrzębskiego Węgla

fot. archiwum

W Turcji Ali Alp Cayir nie miał sobie równych, jeśli chodzi o zabójczo mocny i skuteczny serwis. Wybrał Jastrzębie, bo chciał grać w lidze aktualnych mistrzów Europy. - Sądzę, że łatwo się odnajdzie się w polskich realiach - uważa trener Jastrzębia Roberto Santilli

Nowy siatkarz Jastrzębskiego Węgla, Ali Alp Cayir jest dopiero drugim Turkiem, który będzie grał w PlusLidze. Wcześniej barw AZS-u Olsztyn bronił jego kolega z reprezentacji Sinan Tanik .

28-letni Cayir dostał ofertę od Jastrzębskiego Węgla tuż przed mistrzostwami Europy w Izmirze i jak sam przyznaje, długo się nie wahał. – Węgiel to wielka firma, znana w całej Europie. Oglądałem na żywo ich finałowy mecz w Pucharze Challenge w Izmirze. Już wtedy zaświtała mi w głowie myśl, że wspaniale byłoby móc zagrać w takim klubie – przyznaje Turek. – To im należał się wtedy puchar. Nie mogłem zrozumieć, jak sędziowie mogli się aż tak bardzo mylić na niekorzyść Węgla – podkreśla.

Zanim zawodnik zdecydował się opuścić dziesięciomilionowy Stambuł i udać się do stutysięcznego Jastrzębia, zasięgnął jeszcze opinii Piotra Gruszki , który grał w Arkasie Izmir oraz Amerykanina Brooka Billingsa , występującego w Fenerbahce, a wcześniej w Częstochowie.

Pieniądze miały znaczenie drugorzędne. Gram w siatkówkę dla ludzi, a w Turcji nie ma takiej atmosfery wokół siatkówki jak w Polsce. Chciałem spróbować czegoś nowego. Szukałem ligi na wyższym poziomie i trafiłem doskonale. Zagram przecież w lidze najlepszych siatkarzy na kontynencie! – cieszy się Cayir.

Jastrzębski klub również konsultował ten transfer z ludźmi, doskonale znającymi tureckie realia. W pierwszej kolejności padło na Dariusza Stanickiego , byłego siatkarza AZS-u Częstochowa, od 19 lat mieszkającego w Turcji, obecnie dyrektora sportowego w Fenerbahce.Ali kontynuuje rodzinne siatkarskie tradycje, a grę rozpoczął w wieku 14 lat. – Wiadomo, że w Turcji każdy chłopak to piłkę albo kopie albo wrzuca do kosza. Przez siatkę przebija ją naprawdę rzadko. Ja jednak wyboru nie miałem. Mój wujek Mustafa był trenerem siatkówki [pracował m.in. w Halbanku Ankara, a obecnie trenuje Maliye Gençlik Spor – przyp.red.]. Przychodziło mi to ciężko, ale jakoś w końcu się przekonałem – wyjaśnia Cayir.

*Całość artykułu w Gazecie Wyborczej Katowice
*Autorem tekstu jest Marcin Fejkiel (Gazeta Wyborcza Katowice)

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved