Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Marcin Wika: Siatkówka sportem narodowym

Marcin Wika: Siatkówka sportem narodowym

fot. archiwum

Przygotowująca się do sezonu ligowego Resovia Rzeszów w Memoriale Zdzisława Ambroziaka zajęła trzecie miejsce. O zespole, jego celach i ambicjach, Strefa Siatkówki rozmawiała z Marcinem Wiką, przyjmującym wicemistrzów Polski.

Za nami Memoriał Zdzisława Ambroziaka. Jak na tym etapie ocenisz przygotowania zespołu do sezonu ligowego?

Marcin Wika: Nasza gra nie wygląda jeszcze tak jakbyśmy chcieli, ale też trzeba zaznaczyć, że to nie jest jeszcze okres, w którym powinniśmy prezentować najwyższą formę. Forma ma przyjść za dwa tygodnie. Wówczas mamy zacząć grać dobrą siatkówkę. Takie turnieje jak Memoriał Ambroziaka są potrzebne, żeby przetestować różne warianty naszej gry i tak też się dzieje. Trener Travica w każdym meczu wystawia inne składy, próbuje różnych ustawień po to, by na ligę mieć wszystkie te szczegóły dopracowane.

W zespole zaszło kilka zmian kadrowych, zwłaszcza jedna istotna – rozgrywającego. Czy można powiedzieć, że jesteście już dobrze zgranym składem ?Owszem mamy kilka istotnych zmian w składzie i wiadomym jest, że z dnia na dzień się nie zgramy i będziemy się rozumieli bez słów. Na pewno potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Na dzień dzisiejszy myślę, że ta współpraca między nami nie wygląda najgorzej, a mam nadzieję, że w lidze będzie wyglądała idealnie.

Uważasz, że Rafael Redwitz będzie pierwszym rozgrywającym waszego zespołu?

Ze stwierdzeniem czy Rafael będzie podstawowym rozgrywającym musimy się wstrzymać do momentu rozpoczęcia ligi. To trener i tylko on zdecyduje, kto będzie kierował naszą grą. Jak na razie większość spotkań rozgrywa Rafael, ale to niczego nie przesądza. Myślę, że trener chce go po prostu lepiej poznać .

Liga z sezonu na sezon staje się silniejsza. Jak oceniasz szanse Resovii w tej stawce?

Moim skromnym zdaniem liga w tym sezonie będzie dużo bardziej ciekawsza, niż w poprzednim. Wiele drużyn się wzmocniło i mają nie małe aspiracje, choćby takie, by awansować do pierwszej czwórki. My mamy jasno postawione cele: mamy przynajmniej powtórzyć sukces z poprzedniego sezonu, a więc finał mistrzostw Polski, tam powalczenie i zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Oczywiście nie możemy zapomnieć o rozgrywkach Ligi Mistrzów, gdzie również chcielibyśmy zaprezentować się z jak najlepszej strony i wyjść z grupy.

Wiemy jakie postawiono przed Wami cele, a jakie są Twoje oczekiwania?

Chciałbym w każdym spotkaniu móc dawać z siebie 100% i pomóc drużynie, tak abyśmy ze wszystkich pojedynków wychodzili zwycięsko i mogli cieszyć się z poziomu jaki zaprezentowaliśmy.

Oprócz PlusLigi czekają was również pojedynki w Lidze Mistrzów, a tam grupa, wbrew pozorom, nie taka łatwa…

Po samym losowaniu słyszałem liczne głosy, że mamy najsłabszą grupę. Ale my wiemy, że jest to poziom rozgrywek, na którym należy liczyć się z każdym przeciwnikiem. Wbrew pozorom nie trafiliśmy wcale na łatwych rywali. Francuzi od lat grają w tych rozgrywkach (Paris Volley), Turcy (B.Sehir Belediyesi Stambuł) są nieobliczalni, zaś w zespole słoweńskim (ACH Volley Bled) gra pewnie cała reprezentacja tego kraju. Tak jak powiedziałem, trzeba będzie uważać na każdego przeciwnika, podchodzić do niego z respektem i przede wszystkim wychodzić z tych pojedynków zwycięsko. Naszym celem jest wyjście z grupy .

Czy i jak sukces reprezentacji na mistrzostwach Europy wpłynie na PlusLigę?

Złoty medal reprezentacji na mistrzostwach Europy to olbrzymi sukces i na pewno sprawi, że na trybunach będzie zasiadać jeszcze więcej kibiców. My mamy taką cichą nadzieję, że siatkówka w końcu stanie się sportem narodowym. Myślę, że ten sukces przeniesie się także na poziom ligi, który automatycznie pójdzie do góry. Przecież jesteśmy najlepsi w Europie, a to zobowiązuje.

* rozmawiała Karina Kilińska (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved