Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Holandia – jeden z głównych faworytów do medalu

Holandia – jeden z głównych faworytów do medalu

fot. archiwum

Reprezentacja Holandii to ostatni, a zarazem najsilniejszy przeciwnik Polek w pierwszej rundzie mistrzostw Europy. W dwóch dotychczasowych spotkaniach Holenderki nie dały żadnych szans Chorwacji i Hiszpanii.

Historia
Reprezentacja Holandii ma na swoim koncie 22 starty w Mistrzostwach Starego Kontynentu. Oranje zdobyły 3 medale. Pierwsze podium w Mistrzostwach Europy zanotowały w 1985 roku, kiedy to zdobyły brązowy medal. W 1991 roku było już lepiej, ponieważ holenderki zostały srebrnymi medalistkami, natomiast najlepszy jak do tej pory wynik osiągnęły 4 lata później, kiedy to w 1995 roku zostały mistrzyniami Europy pokonując w finale …. reprezentację Chorwacji, ale wtedy była to całkiem inna Chorwacja.

W tym roku są znowu jednymi z głównych faworytek turnieju, drużyna ta jest budowana już od kilku lat i jej dużym atutem jest zgranie zespołu. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie wszystkie zawodniczki kadry zostały zebrane w jednym klubie i cały czas trenowały pod okiem Avitala Sellingera. W 2007 roku Holenderki wygrały World Grand Prix pozostawiając w pokonanym polu wielką Brazylię. Po tym sukcesie były typowane jako pewny zwycięzca turnieju w Halle, co dawałobym im awans na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku. W Halle jednak zawiodły i drużyna budowana specjalnie na Igrzyska Olimpijskie musiała pogodzić się z porażką. Nie przyniósł efektu pomysł holenderskiej federacji, aby cała kadra narodowa została zebrana w jednym klubie. W tym roku Holenderki zaczęły swoje występy od bardzo prestiżowego turnieju w Montreux. Zajęły tam 4. miejsce ulegając w meczu o brązowy medal reprezentacji Chin. Oranje bardzo dobrze zaprezentowały się w tegorocznej serii WGP. Wygrały turniej w Kielcach pokonując m.in. reprezentacje Polski. Ostatecznie w całym cyklu uplasowały się na 4 miejscu tuż za Brazylijkami, Rosjankami i Niemkami.

Przedstawienie drużyny
Holenderki to jeden z wyższych zespołów w Europie. Największą gwiazdą tej reprezentacji jest niewątpliwie atakująca Manon Flier. To w głównej mierze na niej opiera się gra drużyny. Flier jest bardzo dobrze wyszkolona technicznie, dlatego nie jest łatwo zatrzymać ją w ataku, posiada także bardzo trudną i mocną zagrywkę. W ataku Flier jest wspomagana przez 2 światowej klasy środkowe bloku Ingrid Visser oraz Francien Huurman. Obie dysponują bardzo dobrym blokiem oraz bardzo szybką ręką w ataku. Nie można jednak zapomnieć o trzeciej środkowej Caroline Wensink, która dysponuje bardzo ciekawym i szybkim atakiem z obejścia. Na lewym skrzydle holenderek następuje najwięcej roszad, ponieważ zarówno Bloom, Stam jak i Chaine Staelens prezentują bardzo dobry, wysoki poziom. Za rozegranie w ekipie pomarańczowych odpowiada siostra Chainie, Kim Staelens. Jest to zawodniczka, która bardzo dużo widzi na boisku, co jest jej dużym atutem. Mocną stroną Oranje jest posiadanie dwóch równorzędnych libero: Van Tienen i Wijnhoven. Obie bardzo dobrze zarówno przyjmują, jak i bronią w polu, dzięki czemu często mogą wyprowadzać kontry.

Charakterystyka gry
Z uwagi na swój wzrost dużym atutem Holenderek jest gra w bloku. Na pewno nie grają one tak szybko i tak kombinacyjnie jak np. Włoszki czy Polki za czasów trenera Niemczyka. W głównej mierze ich gra jest oparta na Flier, to przez nią wyprowadzane jest większość ataków. Flier atakuje zarówno z prawego skrzydła jak i z szóstej strefy. Duża bronią pomarańczowych jest także środek, ponieważ zarówno Visser jak i Huurman bardzo dobrze wykonują atak z klasycznej krótkiej. Oranje bardzo poprawiły grę w obronie i podbijają dużo więcej piłek niż w poprzednich latach tutaj ich dużym atutem jest zgranie. Naszym reprezentantkom jednak nie pozostaje nic innego jak wygrać z reprezentacją Holandii, jeżeli myślą o walce o medale Mistrzostw Europy.źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved