Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Mistrzostwa Europy: Uczestniczki grupy A – Hiszpania

Mistrzostwa Europy: Uczestniczki grupy A – Hiszpania

fot. archiwum

Na samym początku rozgrywek europejskiego czempionatu naszym siatkarkom przyjdzie się zmierzyć z reprezentacją Hiszpanii. Jest to teoretycznie najsłabszy zespół w polskiej grupie, ale mimo to, albo właśnie dlatego, nie należy go lekceważyć.

O ile hiszpańska liga należy do jednej z silniejszych w Europie, to tego samego nie da się powiedzieć o żeńskiej reprezentacji tego kraju. Dorobek 43. drużyny rankingu FIVB jest bardziej niż skromny. Hiszpanki w swej całej historii tylko raz uczestniczyły w mistrzostwach świata. Było to w 1982 roku w Limie (Peru), gdzie zajęły 20. miejsce. Raz też było im dane wystąpić na igrzyskach olimpijskich i to tylko dlatego, że były organizowane w ich ojczyźnie. W 1992 roku w Barcelonie Hiszpanki przegrały wszystkie swoje mecze i ostatecznie zajęły 8. miejsce.

Dokonania hiszpańskich siatkarek na mistrzostwach Europy również nie zapierają dechu w piersiach. Dla podopiecznych Guido Vermuelena to będzie dopiero trzeci raz w historii (i zarazem trzeci z rzędu), kiedy to powalczą o mistrzostwo Starego Kontynentu. W dwóch poprzednich edycjach rywalki Polek nie wygrały jednak ani jednego spotkania.

Droga Hiszpanek na tegoroczny czempionat wiodła przez turnieje kwalifikacyjne w rumuńskim Buzau i w hiszpańskim Cáceres, gdzie przyszło im się zmierzyć z drużynami Azerbejdżanu, Rumunii i Macedonii. W sześciu spotkaniach siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego odniosły pięć zwycięstw, ulegając jedynie Rumunkom 0:3. Dzięki tak dobremu wynikowi, polscy kibice będą mieli okazję oglądać ich występy w Łodzi.Nasze grupowe rywalki rozpoczęły obecny sezon reprezentacyjny od II rundy kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw świata. We Francji ich przeciwniczkami były gospodynie oraz ekipy Grecji, Finlandii i Słowenii. Hiszpanki wygrały wszystkie mecze i dzięki temu zajęły pierwsze miejsce w grupie, co umożliwiło im dalszą walkę o awans. Na kolejnym turnieju kwalifikacyjnym, w serbskiej Suboticy, zebrały jednak tęgie baty od wszystkich występujących tam zespołów (czyli od Serbii, Chorwacji oraz Rumunii) i myśl o występie na światowym czempionacie muszą odłożyć o następne cztery lata.

W tym roku siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego debiutowały w rozgrywkach Ligi Europejskiej kobiet, gdzie los skojarzył je z Serbią, Bułgarią i Grecją. Wprawdzie potrafiły wygrać mecze z wyżej od siebie notowanymi Serbkami czy Bułgarkami, ale ostatecznie zajęły trzecie miejsce w grupie i do Final Four nie awansowały.

W ramach przygotowań do imprezy w Polsce Hiszpanki zagrały także na turnieju w Izmirze. Poniosły tam trzy porażki, z Chorwacją i Azerbejdżanem po 0:3 oraz z Turcją 1:3. Na koniec jednak zrewanżowały się azerskiej ekipie, pokonując ją 3:1. Niespełna na tydzień przed rozpoczęciem mistrzostw Europy, podopieczne holenderskiego szkoleniowca rozegrały trzy sparingi z Belgią, z czego dwa wygrały.

Na co będzie stać ekipę Hiszpanii na tegorocznym czempionacie? W barwach żółto-czerwonej drużyny trudno doszukiwać się jakiś znanych nazwisk. Do wyróżniających się zawodniczek należą pochodząca z Argentyny rozgrywająca, Romina Lamas i atakująca Yasmina Hernandez. Guido Vermuelen, Holender, który w kwietniu zeszłego roku objął stery hiszpańskiej reprezentacji, zdaje sobie sprawę, że jego podopieczne trafiły do bardzo trudnej grupy. Zapytany o nadzieje związane z mistrzostwami, odpowiada: – Przez te pięć miesięcy sezonu reprezentacyjnego, cały czas się rozwijaliśmy. Jestem bardzo ciekaw, jaki jest prawdziwy poziom naszej ekipy. Chciałbym, żebyśmy grali jak najlepiej i jeśli będziemy mieć możliwość wygrania, to by wykorzystać tę szansę. Celem na mistrzostwach jest awans do drugiej rundy, to oczywiste.

Czy ten cel uda się zrealizować, przekonamy się już wkrótce. Dla Hiszpanek już jedno wygrane spotkanie będzie historycznym sukcesem.

*Wypowiedź Guido Vermuelena za rfevb.com

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved