Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Polska dominacja… oby na wiele lat

Polska dominacja… oby na wiele lat

fot. archiwum

Nasza męska drużyna bez porażki zdobyła tytuł Mistrza Europy, nasi juniorzy w plażówce zdobywają medale ME i MŚ (złoto U18 i U21), tylko pogratulować i cieszyć się... brakuje tylko medalu ME kobiet i lepszych wyników juniorów w hali... i można rok 2009 nazwać „Rokiem sukcesów polskiej siatkówki"!

Sukcesy naszych reprezentacji, klubów czy zawodników plażowych robią nam  – pracującym zagranicą – wspaniałą robotę. Jesteśmy najlepsi, tzn. jesteśmy szanowani przez innych i dzięki temu nasze kompetencje i myśl szkoleniowa jest doceniana…

Można śmiało powiedzieć, że na dziś wyniki dorównują organizacji, z której Polska słynie i oby tak dalej. Należy pogratulować, cieszyć sie z sukcesów i iść dalej za ciosem, nie osiadając na laurach. Inaczej mówiąc, nie zmarnować szansy na bycie „siatkarską Mekką" na wiele lat.

To, że w beach volley gramy coraz lepiej też bardzo cieszy. Mam nadzieję, że współpraca pomiędzy NVBF i PZPS również przyczyniła sie do tego… Teraz tylko trzeba przełożenia wyników juniorów na wyniki seniorów…Do tego dołożyć prężny związek i PlusLigę, doskonałą organizację imprez, zainteresowanie mediów i sponsorów, no i oczywiście najlepszą publiczność na świecie… i już niczego nam nie brakuje. Tylko pogratulować i życzyć, aby taki stan rzeczy udało się utrzymać przez najbliższe lata, a może i dziesięciolecia…

Mamy teraz ogromną szansę i możliwości na stworzenie „nowej polskiej szkoły", która może zdominować światową siatkówkę, tak jak to było w latach 90-tych i na początku lat nowego tysiaclecia ze „szkołą włoską". Juz czas na to, abyśmy przejęli schedę po Włochach…

Włosi przez wiele lat byli „uczniami", aby stać sie „profesorami"… Budowali wszystko można powiedzieć od podstaw, wzorując sie m.in. na nas…  ale Polska to nie Włochy, a „nowe" z zagranicy jest tylko suplementem do naszej „polskiej szkoły".

Jest też rzeczą ważną, aby nie popełnić kardynalnego błędu, czyli  nie próbować być wierną kopią innych. Należy korzystać z myśli zagranicznej, ale jednocześnie pozostać sobą, przyjmując tzw. „nowe" zachować własną tożsamość. Włosi tego dokonali, wiec teraz czas na nas… i trzeba pamiętać, że z Polaka nie można zrobić Włocha czy Amerykanina, tak samo jak z Azjaty Europejczyka.

W całym tym morzu pozytywów jest coś, co należy wziąć pod uwagę…. Jestem za tym, aby cieszyć sie z sukcesów, i sam to robię, …ale w sposób wyważony, aby nie popaść jednocześnie w ślepą euforię i samouwielbienie, które może być szybko ukarane przez tych, którzy też pracują nad tym, aby być najlepsi… Można też „przegrzać koniunkturę".

Mamy wszystko, aby to zrobić i oby tak było…  Nie przegapmy tej szansy, bo konkurencja nie śpi! Nie tylko siatkarska zagraniczna, ale również krajowa. Mam na myśli inne sporty, jak np. koszykówka czy – na dziś bez wyników i z wieloma problemami – polski football. Jak widać i słychać, próbują, ale na szczęście dla siatkówki – bez rezultatów…

Daniel Castellani udowodnił, że z każdego składu osobowego można zrobić zwycięzców i pokazał jak należy podejść do zespołu, a tak właściwie do każdego zawodnika z osobna. Znam jego styl z pracy w Bełchatowie i to samo udało się mu zrobić także z reprezentacją.

Traktowanie zawodnika jak równowartościowego człowieka tworzy kolektyw… to nieodzowny na dziś warunek do osiągania dobrych wyników. Trening i prowadzenie meczu to jedno, ale najważniejsze jest zrozumienie i relacja trener – zawodnik, czyli cały zespół… To tworzy sukces!

Juz za kilka dni ME kobiet i… oby też tak było również z żeńską reprezentacją. Było trochę zawirowań wokół naszych pań… jest jak jest, wiec nie chcę wypowiadać się na temat szans. Na pewno jest potencjał wśród zawodniczek, który należy wykorzystać. Poza tym po wielu staraniach gramy u siebie, wiec to obliguje.

To drugie co mnie niepokoi to wyniki naszych reprezentacji juniorskich w siatkówce halowej i coś z tym fantem należy zrobić… Zmiany personalne to tylko zabiegi kosmetyczne, tu potrzebna jest radykalna zmiana toku myślenia i dialog pomiędzy centralnym, a lokalnym szkoleniem, a jednocześnie stworzenie naprawdę funkcjonującego systemu „od juniora do seniora" ale to już inny temat,  o którym napiszę wkrótce…

Pozdrowienia dla całej polskiej siatkówki!

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved