Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Bożydar Abadżijew: Oni chcą grać, bo siatkówka jest ich pasją

Bożydar Abadżijew: Oni chcą grać, bo siatkówka jest ich pasją

fot. archiwum

Polska reprezentacja w piłce siatkowej na siedząco walczy obecnie w Mistrzostwach Europy. O treningach, pracy z siatkarzami niepełnosprawnymi i problemach kadry narodowej rozmawialiśmy z trenerem naszej męskiej drużyny - Bożydarem Abadżijewem.

Łukasz Skorupa (Strefa Siatkówki): Jest pan trenerem polskiej reprezentacji na siedząco. Jaką drogę pan przeszedł, aby objąć tę posadę?

Bożydar Abadżijew (trener reprezentacji Polski w siatkówce na siedząco): – Studiowałam fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, podczas tych studiów zrobiłem specjalizację trenerską z siatkówki dla osób niepełnosprawnych. Od razu po zakończeniu nauki utworzyłem sekcję Start Wrocław i już od 10 lat ją prowadzę. Od trzech lat jestem trenerem kadry. W tym roku założyłem kolejną sekcję w Legnicy, więc aktualnie prowadzę trzy drużyny.

Pracuje pan z osobami niepełnosprawnymi. Jaka jest różnica w pracy z siatkarzami na siedząco a zawodnikami w pełni sprawnymi?– Jeśli chodzi o samych zawodników, to moim zdaniem nie ma żadnej różnicy. Różnica, i to spora, widoczna jest, gdy porównujemy poziom naszej reprezentacji na siedząco i poziom reprezentacji zawodników w pełni sprawnych. Nie da się ukryć, że na tym polu jesteśmy amatorami. Próbujemy trenować w sposób profesjonalny, czyli mieć dużo zawodników do dyspozycji. Jednak, aby ich mieć, musielibyśmy zaproponować im jakieś pieniądze, wynagrodzenia. Na obecny stan rzeczy, zawodnicy muszą wykorzystywać swoje urlopy lub podejmować na własną rękę inne działania, a wszystko po to, aby się zjawiać na zawodach lub treningach. Jest to niestety przyczyną wielu problemów, taki układ słabo funkcjonuje.

Czy to znaczy, że kadra Polski osób niepełnosprawnych w siatkówce na siedząco nie ma żadnego źródła finansowania?

– Większość środków na reprezentację i klubowe rozgrywki krajowe w siatkówce na siedząco pochodzi z Ministerstwa Sportu. Od dwóch lat Polkomtel wspiera naszą reprezentację. Innych sponsorów nie mamy, toteż cieszymy się z pomocy udzielonej przez Plusa.

Przed nami Mistrzostwa Europy kobiet, które organizowane są w Polsce. We wtorkowym Przeglądzie Sportowym pojawił się artykuł informujący o tym, jakoby Polki miały otrzymać pół miliona złotych za zdobycie złotego medalu na tej imprezie. Jak to się odnosi do siatkówki niepełnosprawnych?

– Niestety, nam nikt nie proponuje takich pieniędzy, nie mamy tak silnej, materialnej, motywacji. Opieramy się na środkach wychowawczo – trenerskich i motywacji samych zawodników, ich chęci walki. To oni chcą grać, rozwijać się, gdyż siatkówka jest ich pasją, podobnie jak i moją. Sam grałem w siatkówkę, trenowałem ten sport. Stąd moje zamiłowanie do tej dyscypliny.

* Z trenerem rozmawiał Łukasz Skorupa
** Opracowanie: Małgorzata Myl

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
inne, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved