Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > W Świnoujściu powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego

W Świnoujściu powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego

fot. archiwum

Dziś wszyscy żyjemy wielkim sukcesem naszej reprezentacji. W powoli opadającej euforii nie zapominajmy jednak, że ważne jest również to, aby dobrze zająć się tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siatkówką. W tym celu w Polsce powstają regionalne Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Najbardziej znany jest oczywiście SMS w Spale. W całym kraju są jednak także SMS -y regionalne. Jeden z nich niedawno rozpoczął swoją działalność w Świnoujściu. Jest to jedyna szkoła w tym regionie kształcąca młodych siatkarzy. – W Polsce powstają regionalne SMS -y, w których szkoli się młodzież. Mają one to do siebie, że chłopcy, którzy nie zostali przyjęci do Spały mogą tutaj przejść podobny cykl szkolenia – mówi opiekun UKS ,,Błyskawica" Szczecin Edward Wojnecki. Z tej drużyny w Świnoujściu będzie się szkoliło ok. dziesięciu chłopców z rocznika 1992 i jeden z rocznika 1993.

Ja mam w tej chwili dwa mocne roczniki, jeden ciekawszy od drugiego – opowiada Edward Wojnecki, który wspomina przy okazji o Siergieju Gierżocie, który podpisał niedawno kontrakt z Jokerem Piła oraz o Danielu Zabłockim, który w rozpoczynającym się niedługo sezonie będzie reprezentował barwy Morza Bałtyk Szczecin.

Edward Wojnecki nie ukrywa zadowolenia z utworzenia świnoujskiego SMS-u.  -W naszym regionie dobrze już funkcjonuje żeński SMS w Policach, który prowadzi trener Leszek Piasecki. Teraz Zdzisław Gogol coś takiego tworzy w Świnoujściu. Chłopcy byli bardzo zadowoleni jak się dowiedzieli, że powstaje dla nich SMS. Jest to dowód na to, że jeżeli my – dorośli coś dzieciom i młodzieży zorganizujemy, to oni będą z tego korzystać. Dzieci i młodzież są naszym największym skarbem. Są oni naprawdę utalentowani i tylko trzeba im dobrze zagospodarować czas po lekcjach. W przeciwnym razie te talenty kończą na ulicy – mówi Wojnecki, który podkreśla jednocześnie, że w tej nowootwartej szkole łatwiej będzie młodym siatkarzom pogodzić naukę ze sportem. – Będą mieli doskonale zorganizowany czas podzielony między naukę i trening. Wszystko będą mieli na miejscu i nie będą musieli także się przemieszczać na teasie dom-szkoła-hala. Ja czasami błąkałem się z zespołem po mieście, trenowałem w różnych salach – mówi trener Wojnecki.Podkreśla przy okazji, że do świnoujskiej szkoły mogą zostać przyjęci także chłopcy spoza regionu. – Jeżeli ktoś ma talent, to dlaczego go nie przyjąć? Będzie tam także internat i dzięki temu szkoła będzie miała możliwość zorganizowania rozmaitych rozgrywek, przyjęcia drużyn, chłopców, zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia – opowiada opiekun UKS ,,Błyskawicy".

Nie da się ukryć, że takie szkoły jak ta w Świnoujściu są dla wielu młodych adeptów siatkówki wielką szansą na zdobycie naprawdę sporych umiejętności, na intensywny rozwój swojego talentu, swojej pasji. W Świnoujściu młodzież będzie mogła się uczyć od naprawdę wysokiej klasy specjalistów. Chociażby od takich, jak Karol Janaszewski czy Krzysztof Dobek. -To dobrzy trenerzy, jeszcze trener Zdzisław Gogol będzie prowadził zajęcia. Ja mam tu na miejscu bardzo dobry rocznik 1995. Są także młodsze roczniki, których bezpośrednio nie prowadzę, ale pomagam młodym trenerom. Dążę do tego, by ,,Błyskawica" była nie tylko jakimś tam klubikiem, ale wychowywała przede wszystkim młodych zdolnych siatkarzy, którzy będą grali w lidze, a może i w kadrze. Rozmawiał ze mną dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie na temat utworzenia klasy sportowej w gimnazjum – opowiada Wojnecki.

Nie da się ukryć, że takie szkoły jak SMS -y ułatwiają młodziutkim zawodnikom rozwijanie swojego talentu. Na pewno jednak przy naborze do takich szkół należy kierować się pewnymi kryteriami, którymi jak podkreśla Edward Wojnecki są sprawność fizyczna, sprawność intelektualna, warunki fizyczne, poziom intelektualny i mentalność zawodnika.

Nowopowstały SMS daje na pewno szansę na to, że być może wkrótce doczekamy się zawodników, którzy będą odgrywali znaczące role na arenie krajowej, albo nawet i międzynarodowej. – Pamiętajmy jednak, że to, dopiero początek, że to wszystko dopiero się zaczyna, dociera. Klub "Błyskawica" Szczecin poszukuje nadal chłopców z roczników 1995, 1997 i młodszych celem uzupełnienia istniejących drużyn – kończy Wojnecki.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved