Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Siatkówka na siedząco – integracyjny sport dla wszystkich

Siatkówka na siedząco – integracyjny sport dla wszystkich

fot. archiwum

W dniach 20 - 27 września 2009 w Elblągu odbędą się Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco mężczyzn i kobiet. Polska po raz pierwszy jest organizatorem turnieju, w którym wystąpią reprezentacje narodowe 11 zespołów męskich i 8 żeńskich.

Działacze Integracyjnego Klubu Sportowego ATAK Elbląg w roku 2005 zorganizowali najlepszy jak do tej pory Klubowy Puchar Europy, toteż jesteśmy przekonani, iż sprostają nowemu zadaniu w stu procentach.

Fakt, iż impreza sportowa tej rangi odbędzie się w Polsce jest doskonałą okazją do przybliżenia Państwu przepisów gry w piłkę siatkową na siedząco.

Jest to zespołowa gra sportowa oparta na przepisach gry w piłkę siatkową, zmodyfikowanych w taki sposób, aby umożliwić grę zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i pełnosprawnym na jednym boisku, dając im równe szanse na wygraną. Integracyjny charakter tej gry dodany do wszystkich innych walorów tradycyjnej siatkówki stanowi o wyjątkowości tej dyscypliny sportu.W tej odmianie piłki siatkowej obowiązują przepisy gry tradycyjnej halowej dyscypliny, aczkolwiek z niewielkimi modyfikacjami.

Jak sama nazwa wskazuje, siatkarze rozgrywają spotkanie w pozycji siedzącej, tak aby pośladki zawodników w momencie kontaktu z piłką miały kontakt z podłożem. Jedną połowę boiska do gry w siatkówkę na siedząco stanowi prostokąt w wymiarach 6m x 5m (gdzie 6m to szerokość). Linia ataku oddalona jest 2m od siatki. Wysokość siatki dla mężczyzn to 115cm, a dla kobiet – 105cm. Co więcej zawodnicy pierwszej linii drużyny przyjmującej podanie mogą blokować zagrywkę.

Według międzynarodowych przepisów w rozgrywkach klubowych na boisku może grać dwóch zawodników pełnosprawnych oraz czterech zawodników niepełnosprawnych ruchowo (jeśli drużyna gra z libero, ta proporcja musi być przez cały czas również zachowana). W rozgrywkach reprezentacyjnych mogą grać tylko zawodnicy niepełnosprawni.

Elbląski turniej będzie największą tegoroczną imprezą sportową osób niepełnosprawnych w Polsce. W meczu otwarcia (21.09.2009r.o godz. 14:00) męska reprezentacja Polski zmierzy się z drużyną Serbii, a półtorej godziny później panie zagrają z Ukrainą.

Wszystkie spotkania odbywać się będą w hali Centrum Sportu i Biznesu przy ulicy Grunwaldzkiej 135 w Elblągu.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved