Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > FIVB chce testować „złotą formułę”

FIVB chce testować „złotą formułę”

fot. FIVB

Szefowie FIVB chcą przeprowadzić w światowej siatkówce terapię szokową. Ujawnili, na czym polegać będzie tak zwana "złota formuła", której testy mają zostać przeprowadzone w czasie listopadowego klubowych mistrzostw świata.

Aby uatrakcyjnić siatkówkę, wydłużyć akcję i zmniejszyć przewagę ataku nad obroną, postanowiono wprowadzić kilka rewolucyjnych zmian – pierwszy atak po każdym przyjęciu zagrywki musi być wykonany zza linii trzeciego metra lub przy drugim odbiciu (czyli np. libero będzie musiał z przyjęcia zrobić od razu wystawię na skrzydło). Atak z pierwszej linii możliwy będzie dopiero po skutecznej obronie zbicia rywala.

Znawcy i wybitne postaci siatkówki łapią się za głowy, gdy słyszą o proponowanych przez FIVB rozwiązaniach. Słynny Andrea Zorzi, mistrz świata i Europy, określił "złotą formułę" bardzo dosadnie. – Obawiam się, że wielcy mistrzowie będą grali na poziomie podwórkowym – ostrzega.

Także znani trenerzy Władymir Alekno i Radostin Stojczew postulują, by odstąpić od tego pomysłu, bo nikt podczas rozgrywek nie da rady poćwiczyć tego nawet przez kilka godzin.W wielkim eksperymencie FIVB miałaby uczestniczyć PGE Skra Bełchatów. Mistrz Polski wystąpi bowiem w klubowych MŚ. Przedstawiciele klubu są sceptyczni co do "złotej formuły".

Nikt się nie przygotuje, więc będzie wiele nieporozumień. Inny jest sposób poruszania się po boisku, inne pozycje ataku i obrony. To rewolucja. Gdyby zastosować ten przepis na stałe, zmieni on diametralnie naszą dyscyplinę – mówi Maciej Bartodziejski, drugi trener PGE Skry.

źródło: Przegląd Sportowy, wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved