Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. E: Mistrzowie Europy nie obronią tytułu

ME, gr. E: Mistrzowie Europy nie obronią tytułu

Aktualni wciąż mistrzowie Europy - Hiszpanie musieli uznać dziś wyższość Niemców, tym samym tracąc szansę awansu. W ostatnim spotkaniu w grupie E Francja pokonała 3:1 Grecję i utrzymuje spore szanse na awans do półfinałów.

Mecz rozpoczął się od udanego ataku G.Falaski, a po błędzie dotknięcia siatki, Hiszpanie prowadzili 2:0. Po kolejnym skutecznym ataku Falaski o czas poprosił Raul Lozano (3:0). Słaba postawa Niemców sprawiła, że jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną Hiszpanie wyraźnie prowadzili 6:1, a zeszli na nią z przewagą sześciu "oczek". Atak z przechodzącej piłki Schwarza zniwelował część strat – 8:5, a błąd Rodrigueza pozwolił Niemcom zbliżyć się jeszcze bardziej do rywala – 10:8. Kolejny świetny atak G.Falaski wyprowadził zespół z półwyspu Iberyjskiego na prowadzenie 14:10. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły zeszły po ataku Nody. Lepszy powrót na parkiet zaliczyli Hiszpanie, którzy zdobyli punkt po kiwce Torresa (17:12). Po błędzie w przyjęciu Andrae o czas zmuszony był prosić szkoleniowiec reprezentacji Niemiec. Pojedynczy blok Rodrigueza na Schopsie i udany atak z kontry tego zawodnika podwyższył już i tak wysoką przewagę Hiszpanów na 22:14. Trzy punkty z rzędu odrobione przez Niemców, sprawiły iż o czas poprosił J.Velasco (22:17). As serwisowy Rodrigueza dał Hiszpanom piłkę setową (24:18), a partię zakończył skuteczny atak G.Falaski – 25:19.

Drugi set tego spotkania rozpoczął się od udanego ataku Schwarza, a po świetnej zagrywce i punktowym bloku na Nodzie, Niemcy prowadzili już 5:2. Po czasie wziętym przez J.Velasco, Hiszpanie odrobili część strat (5:4), gdy Grozer został zatrzymany przez blok. Na pierwszą przerwę techniczną, jednak to Niemcy zeszli z prowadzeniem 8:6, po świetnym zbiciu Grozera. Atak Nody z szóstej strefy zmniejszył prowadzenie Niemców, jednak w następnej akcji błąd popełnił Rodriguez i ponownie Hiszpanie przegrywali trzema punktami – 11:8. Blok Miguela Angela Falaski na Krommie (13:12), zmusił Raula Lozano do wzięcia czasu. Jeszcze przed przerwą Niemcy zdołali wrócić najpierw do dwóch punktów przewagi, a po błędzie Lobato w przyjęciu zeszli na przerwę techniczną z prowadzeniem 16:13. Atak w blok Grozera zniwelował wysoką przewagę (16:15), a świetne zbicie na kontrze w wykonaniu G.Falaski doprowadziło do remisu – 17:17. Autowy atak Nody sprawił, iż Niemcy wrócili na prowadzenie (19:18), jednak na krótko. Po bardzo dobrej zagrywce Rodrigueza 20:19 wygrywali Hiszpanie. Szczęśliwy atak G.Falaski wyprowadził jego zespół na dwupunktową przewagę – 22:20, którą jednak po kolejnym autowym zbiciu Nody, stracili (22:22). Blok Kromma na G.Falasce zmusił trenera Hiszpanów do wzięcia czasu. Jego podopieczni przegrywali 24:23. Dwa udane bloki na G.Falasce dały Niemcom zwycięstwo w tym secie – 27:25.

Trzecią partię otworzył udany atak Kromma, ale po trzech asach serwisowych Rodrigueza Hiszpanie prowadzili już 4:1. Zmusiło to Raula Lozano do wzięcia czasu. Po powrocie na boisko Niemcy odrobili straty, dzięki udanym atakom Grozera, 4:4. Po wyrównanym fragmencie, siatkarze z Niemiec wygrali dwie ważne akcje, a po błędzie Rodrigueza, na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:6. Po kolejnej udanej kontrze Niemców, na boisku pojawił się Palharini w miejsce Nody. Blok na Rodriguezie i aut po ataku G.Falaski sprawił, iż podopieczni Raula Lozano prowadzili już 14:10. Czas dla Hiszpanów nic nie zmienił. Na drugą przerwę techniczną Niemcy zeszli z pięciopunktową przewagą, po udanym zbiciu Kromma – 16:11. Krótką serię Hiszpanów (dwukrotnie skutecznie Palharini) przerwał świetnym atakiem Grozer (17:13). Kolejne udane akcje w wykonaniu tego zawodnika podwyższały przewagę Niemców – 19:15. Skuteczna kontra Hiszpanów (19:18) sprawiła, iż o czas poprosił Raul Lozano. Po nim błąd popełnił Grozer i gra wyrównała się (19:19). Po raz kolejny w decydującym momencie na blok nadział się G.Falasca, co dało Niemcom prowadzenie 23:22. Czas dla podopiecznych J.Velasco pozwolił im tylko na wyrównanie. Partie tę, podobnie jak drugiego seta zakończył blok Niemców na G.Falasce – 25:23.

Czwarty set rozpoczął się od udanego plasu Kromma, ale to Hiszpanie prowadzili 3:2, po autowym ataku Grozera. Wyrównana walka trwała aż do przerwy technicznej, gdzie żaden z zespołów nie mógł osiągnąć większej, niż jednopunktowej przewagi – 8:7 dla Niemców. Po powrocie na boisko świetnie zbijał Grozer, wyprowadzając swoją drużynę na dwupunktowe prowadzenie – 9:7. Punktowy blok na atakującym reprezentacja Niemiec, zbliżył Hiszpanów do remisu (11:10). Dwa kolejne bloku na Palharinim zmusiły J.Velasco do wzięcia czasu. Jego podopieczni przegrywali 14:10. As serwisowy Grozera i punkt z bloku Gunthora, sprowadził oba zespoły na druga przerwę techniczną – 16:10. Kolejne błędy Hiszpanów i świetne zagrywki Grozera, sukcesywnie podwyższały prowadzenie Niemców – 18:10. Atak z drugiej piłki M.A Falaski zniwelował przewagę podopiecznych Raula Lozano do pięciu punktów (18:13), jednak chwila przerwy dla siatkarzy z Niemiec, pozwoliła im wrócić do dobrej gry – 20:13. W końcówce Hiszpanie starali się jeszcze odrobić straty, ale dobrze spisujący się tego dnia zawodnicy reprezentacji Niemiec nie zamierzali oddawać zwycięstwa w tym secie i całym spotkaniu. Po ataku w antenkę G.Falaski mieli piłkę setową. Spotkanie zakończyli blokiem na atakującym reprezentacji Mistrzów Europy, którzy tym samym stracili szansę na obronę tytułu – 25:20.

Hiszpania- Niemcy 1:3

(25:19, 25:27, 23:25, 20:25)

Składy drużyn:

Hiszpania: Falasca G. (28), Salas (2), Falasca M.A. (3), Garcia-Torres (7), Rodriguez I. (2), Noda (7), Lobato (libero) oraz Rodriguez F., Molto (1) i Palharini (5)

Niemcy: Schwarz (12), Andrae, Wiebel (3), Schöps (5), Günthör (11), Steuerwald, Tille (libero) oraz Tischer (4), Böhme (4), Kromm (11), Bakumovski i Grozer (19)

Dzięki zwycięstwu 3:1 nad reprezentacją Grecji, drużyna z Francji bliższa jest awansu do półfinałów mistrzostw Europy. Jeśli jutro zwycięży z Hiszpanami, będzie obok Polski, drugim zespołem, który z grupy E zagra o medale.

Mecz rozpoczął się od udanego ataku Roumeliotisa, ale po bloku na Baevie to Francuzi prowadzili 2:1. Świetny blok, tym razem Greków na Rouzier, wyprowadził ich na prowadzenie, które jednak po dwóch asach serwisowych Samiki przeszło w ręce Francuzów (7:5). Udany atak ze środka Vadeleux sprowadził oba zespoły na pierwsza przerwę techniczną – 8:5. Po powrocie na parkiet skutecznie na kontrze atakował Rouzier (9:5), jednak błąd Francuzów i świetne zbicie Baeva zmniejszyło przewagę Trójkolorowych do dwóch punktów – 9:7. Świetny atak Antigi zmusił trenera Greków do wzięcia czasu (12:8). Po nim podopieczni Phillipe Blaina byli jednak nadal zdecydowanie lepsi (15:10), i na druga przerwę techniczną zeszli z wysoką przewagą, po dynamicznym ataku Vadeleux – 16:11. Po powrocie na parkiet błąd na zagrywce popełnił Rouzier, ale świetny blok Antigi pozwolił Francuzom wrócić, a nawet powiększyć przewagę do sześciu punktów – 18:12. Czas dla reprezentacji Grecji nie zmienił oblicza tego seta. Nadal dominowali Trójkolorowi (20:14 po ataku Rouziera). Zmiany w greckiej drużynie nie przynosiły rezultatu, tym bardziej, iż świetnie w ataku spisywał się Samica – 23:16. Po autowej zagrywce Roumeliotisa Francuzi mieli piłkę setową. Partia zakończyła się wynikiem 25:18 dla Trójkolorowych.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia 2:0 Francuzów, po bloku na Roumeliotisie. Grekom udało się wyrównać (2:2), ale najpierw Samica wyprowadził swój zespół na prowadzenie skutecznym atakiem, a udanym blokiem podwyższył je Vadeleux – 4:2. Błąd przekroczenia linii trzeciego metra sprawił, iż Francuzi osiągnęli czteropunktową przewagę – 6:2. Po czasie dla Greków, blok-antenka-aut atakował Roumeliotis (6:3), ale na pierwszą przerwę techniczną pewnie prowadzili Francuzi – 8:4 – po nieudanej zagrywce Baeva. Po powrocie na boisko Vadeleux nadział się na blok, a w następnej akcji Antiga zaatakował w siatkę, co zmniejszyło przewagę Francuzów – 8:6. Trójkolorowi jednak szybko wrócili do pewnego prowadzenia (10:6). Z każdą kolejną akcję gra Greków wyglądała jednak coraz lepiej, co sprawiło iż podopiecznym trenera Blaina coraz ciężej zdobywało się punkty (13:11). Na druga przerwę techniczną oba zespoły udały się po błędzie na zagrywce Tzouritsa – 16:13. Autowy atak Antigi i blok na Rouzier pozwolił Grekom wyrównać (16:16). Francuzom udało się wrócić do prowadzenia (18:16), ale sprytny plas Baeva doprowadził do remisu, po 18. Po raz kolejny dwupunktową przewagę Trójkolorowi stracili po autowym zbiciu Samiki (20:20), a blok na tym zawodniku dał Grekom prowadzenia 21:20. Francuzom ze stanu 24:22, udało się doprowadzić do remisu, po 24. Od tego momentu walka toczyła się punkt za punkt. Tę niezwykle wyrównaną i nerwową końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęli Grecy – 32:30, w decydującym momencie zatrzymując Rouzier blokiem.

Trzecią partię otworzył dynamiczny atak Samiki, a po drugim równie dobrym zbiciu tego zawodnika było 2:0. Już przy stanie 3:0 dla Francuzów o czas poprosił szkoleniowiec greckiego zespołu. Grekom udało się odrobić dwa „oczka", ale passę rywali przerwał Samica, plasując w boisko – 4:2. Szczęśliwy atak Vadeleux dał Francuzom szósty punkt (6:4), a po zbiciu Antigi (8:5), oba zespoły zeszły na przerwę techniczną. Po powrocie na boisko dłuższą wymianę wygrali Grecy (8:6 po ataku blok-aut Roumeliotisa), jednak chwilę później po asie serwisowym Bazina, Francuzi prowadzili 11:6. Blok na Baevie pary Kieffer-Rouzier podwyższył przewagę Trójkolorowych – 13:7. Do drugiej przerwy technicznej Grekom nie udało się odrobić strat. Podopieczni trenera Blaina prowadzili pewnie 16:10, po błędzie dotknięcia siatki po stronie greckiej. Po przerwie Tzouritsowi udało się powstrzymać najpierw Vadeleux, a akcję później Rouzier – 17:13 – co zmusiło trenera Francuzów do wzięcia czasu. Po nim jego zawodnicy spokojnie utrzymywali pięciopunktową przewagę (21:16 po ataku blok-aut Rouzier). Kontrolowali przebieg tego seta i spokojnie zwyciężyli 25:18, po kolejnym błędzie dotknięcia siatki przez Greków.

Czwartą partię tego spotkania od błędu rozpoczęli Francuzi (Samica atakował w taśmę), a po bloku na Rouzier, Grecy prowadzili 2:0. Świetna akcja Lappasa wyprowadziła jego zespół na trzypunktową przewagę – 4:1. Akcja blok-aut Samiki i kontra Antigi zniwelowała część strat Francuzów (6:5). Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili jednak Grecy, po skutecznym ataku Baeva – 8:6. Po powrocie na boisko w kolejnej świetnej akcji pokazał się Baev (10:7), jednak po udanym zbiciu Rouzier, Francuzi zmniejszyli straty (10:9). Atak Lappasa pozwolił Grekom wrócić do pewnego prowadzenia – 13:10. Przewagę tę utrzymali do drugiej przerwy technicznej, na którą zeszli po ataku Roumeliotisa – 16:13. Błąd Rouzier w ataku, odkupili jego koledzy z drużyny (Kieffer w następnej akcji punktował blokiem), co zmusiło trenera Greków do wzięcia czasu – 17:15. Wyrównana walka punkt za punkt, coraz bardziej zbliżała siatkarzy z Grecji do zwycięstwa w tej partii. W ważnym momencie zagrywkę popsuł Antiga (20:18), jednak Rouzier naprawił ten błąd w ataku, co dało Francuzom nadzieję na sukces, jeszcze w tej odsłonie. Udany blok Bazina doprowadził do wyrównania – 21:21. Dopiero w końcówce Trójkolorowym udało się wyjść na prowadzenie – 23:22, po ataku Rouzier, który też dał swojemu zespołowy pierwszą piłkę meczową – 24:23. Spotkanie zakończył atak ze środka kapitana francuskiej drużyny – Kieffer (25:23).

Grecja – Francja 1:3
(18:25, 32:30, 18:25, 23:25)

Grecja: Christofidelis (3), Tzourtis (15), Prousalis, Roumeliotis (20), Pantaleon (5), Baev (19), Papadimitriou (libero) oraz Stefanou, Armenakis, Kournetas (1), Smaragdis i Lappas (5)
Francja: Bazin (2), Rouzier (22), Vadeleux (13), Antiga (16), Samica (22), Kieffer (10), Henno (libero) oraz Takaniko i Tuia