Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Brazylijczycy pod wrażeniem Polski

Brazylijczycy pod wrażeniem Polski

fot. archiwum

Od dwóch tygodni Brazylijczycy, którzy zostali zakontraktowani w Olsztynie, przebywają w nieznanym kraju. Jak sobie poradzili z aklimatyzacją i jakie nadzieje wiążą z grą w AZS UWM opowiada Paulo Anchieta Veloso Pinto i Marcelo Hargreaves Da Costa.

Jesteście w Olsztynie od dwóch tygodni. Jak się odnaleźliście w nowym kraju i mieście?

Paulo Anchieta Veloso Pinto: – "Jestem w nieznanym sobie kraju. Czeka na mnie dużo nowego, czegoś innego niż w Brazylii. Dla człowieka istotne jest to, że kiedy przyjeżdża do innego państwa, styka się z inną kulturą. To wszystko już na mnie czekało i wszystko jest idealne. W moim przypadku było tak, że przyjechałem w czwartek i tego samego dnia czekało już na mnie idealne mieszkanie, a już dzień później klub dał mi samochód. Ważne jest też to, że kiedy idę do pracy – w tym wypadku na trening, to wiem, że moja rodzina, która została w mieszkaniu, jest szczęśliwa. Wtedy ja mogę skupić się tylko i wyłącznie na pracy. Nic nie mogę chcieć więcej."

Marcelo Hargreaves Da Costa: – "Jestem pod wielkim wrażeniem całej otoczki wokół zespołu. Tego jak klub dba o nas, o jak najlepsze samopoczucie. To jest naprawdę świetny czynnik, który mnie motywuje, mobilizuje do treningów. Miasto również mi się podoba. Przynajmniej teraz kiedy pogoda jest świetna. Jestem bardzo szczęśliwy."W drużynie AZS UWM jest dwóch obcokrajowców. Czy duże ma to znaczenie, że będzie Was dwóch – Brazylijczyków?

Marcelo Hargreaves Da Costa: – "Teraz we wrześniu, czy październiku nie będzie to takie istotne, że jest nas dwóch. Jednak kiedy przyjdzie zima, kiedy ruszy sezon, to będziemy odczuwać dużą presję na sobie i wtedy będziemy mogli się wspierać. Poza tym mamy tutaj swoje rodziny, co też jest dla nas ważne."

Paulo Anchieta Veloso Pinto: – "Tak, dwóch obcokrajowców w jednym zespole, to idealna liczba."

Paulo, czy możesz zdradzić kibicom jakieś szczegóły Twojej sportowej kariery?

Paulo Anchieta Veloso Pinto: – "Mam na imię Paulo, mam trzydzieści trzy lata (śmiech). Przygodę z siatkówką rozpocząłem szesnaście lat temu. Od tamtej pory miałem okazję grać w najlepszych klubach w Brazylii, następnie trafiłem do Hiszpanii i Włoch. Jak pewnie wszyscy wiedzą, ostatni sezon spędziłem w Rosji w zespole z Kaliningradu, z którym udało mi się wywalczyć awans do Superligi. Poza tym mam na swoim koncie kilka tytułów wywalczonych w barwach kilku klubów. Jeśli ktoś, czy to z Klubu Kibica, czy spoza, chce zobaczyć Paulo Pinto, to serdecznie zapraszam na nasze mecze."

Marcelo, Ty przyjechałeś do Olsztyna tydzień wcześniej, aniżeli Paulo. Czy czujesz już zainteresowanie swoją osobą? Kibice rozpoznają Cię na ulicy?

Marcelo Hargreaves Da Costa: – "Mam ciągłe wrażenie, że się na mnie patrzą. Może dlatego, że mam troszkę ciemniejszą skórę, aniżeli inni, ale tylko troszkę (śmiech). Czasem odnoszę wrażenie, że jestem tutaj obcy. Może dlatego, że pochodzę z kraju, gdzie nie ma obcych ludzi. Na każdym kroku mam kogoś kto ma białą, czy czarną skórę – pełny przekrój społeczeństwa. Wracając do pytania. Nie wiem, czy ludzie w Olsztynie patrzą się na mnie, bo mnie rozpoznają, czy tylko dlatego, że wyglądam nieco inaczej."

Przez następny rok będziecie reprezentować barwy AZS UWM Olsztyn. Czego oczekujecie od siebie w perspektywie najbliższego sezonu?

Marcelo Hargreaves Da Costa: – "Tak jak mówiłem wcześniej – będę się starał, aby moje cele, z którymi przyjechałem do tego kraju, pokrywały się z celami klubu. Jestem przekonany, że będzie lepiej niż w ubiegłym sezonie. AZS ma do udowodnienia coś więcej. Na treningach i meczach ta myśl będzie mi przyświecała."

Paulo Anchieta Veloso Pinto: – "Ciężko powiedzieć czego mogę oczekiwać. Na tym etapie dopiero wchodzę do zespołu. Nie mogę powiedzieć, że jestem gotowy, żeby pomóc – ja jestem gotowy, żeby grać jak najlepiej dla mojej drużyny i dla kibiców. Co będzie? Zobaczymy."

 

*Rozmawiała Marta Panasiuk

źródło: azsuwmolsztyn.com.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-09-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved