Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Siatkarski poker czyli PZPS w sidłach własnych przepisów

Siatkarski poker czyli PZPS w sidłach własnych przepisów

fot. archiwum

Niebawem start sezonu a nadal nie wiadomo ile i jakich zespołów wystąpi na zapleczu ekstraklasy. Co więcej wystarczy przyjrzeć się przepisom siatkarskiej centrali by przekonać się, że wydawane przezeń decyzje nie zawsze są spójne z jej własnymi wytycznymi.

Całe zamieszanie rozpoczęło się od wykluczenia dwóch pierwszoligowych klubów ze struktur Polskiego Związku Piłki Siatkowej za kilkutysięczne zaległości wobec PZPS. Chodziło o ekipy Orła Międzyrzecz i Jokera Piła. O niewspółmiernej do winy surowości kary napisano od lipca bardzo wiele. Wydaje się, że Zarząd PZPS zupełnie zignorował kilka paragrafów ze swoich własnych przepisów dyscyplinarnych, jak choćby to, iż Kara dyscyplinarna jest środkiem wychowawczym i powinna odpowiadać wadze wykroczenia czy Wydanie decyzji o ukaraniu musi być poprzedzone dokładnym ustaleniem rodzaju wykroczenia i jego okoliczności *.

Podobnie brzmi także przepis, iż: Organ orzekający nakłada karę dyscyplinarną według swojego uznania (…) oceniając rodzaj i rozmiar ujemnych następstw wykroczenia, stopień jego szkodliwości, biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze kary dyscyplinarnej **. W imię tej zasady siatkarska centrala oceniła, iż parotysięczne długi obu klubów mogą być przyczynkiem do spuszczenia ich ciężkiej pracy w niebyt a to wszystko, o ironio, dla realizacji jednego z głównych celów statutowych: Podejmowanie działań na rzecz promocji i rozwoju piłki siatkowej w formie amatorskiej i profesjonalnej ***.

Jest jednak jeszcze jedna bardzo ważna kwestia związana z przepisami PZPS-u, o której centrala zdawała się zapomnieć. Cytowane już wcześniej Przepisy Dyscyplinarne PZPS w rozdziale III – Rodzaje kar i zasady ich stosowania, § 10, pkt. 4. stanowią, iż: Jeżeli do trzech miesięcy po wydaniu pierwszego orzeczenia strona postępowania przedstawi nowe istotne okoliczności sprawy organ orzekający może ponownie rozpatrzyć sprawę i zmienić orzeczenie.Lub też rozdział IX tychże Przepisów Dyscyplinarnych PZPS – Postanowienia końcowe, § 20, pkt. 2. mówi, iż:  Przyjmuje się, że odwołanie od orzeczonej decyzji Wydziału Dyscypliny PZPS należy złożyć w terminie 14 dni od momentu otrzymania decyzji.

Tymczasem Komunikat Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej z dnia 28 lipca b.r. oprócz informacji o skreśleniu z listy członków PZPS pięciu klubów w tym dwóch pierwszoligowych, oświadcza:

Jednocześnie Polski Związek Piłki Siatkowej informuje, że podjęto Uchwałę nr 82 na mocy której skład zespołów I ligi Mężczyzn w sezonie 2009/2010 uzupełnią następujące Kluby: KS Morze Bałtyk oraz AZS PWSZ Nysa. Oba wymienione Kluby złożyły wniosek o dokooptowanie do I ligi Mężczyzn w przypadku wolnych miejsc, zgodny z warunkami określonymi w Komunikacie Wydziału Rozgrywek PZPS, który został ogłoszony w czerwcu br.

Oznacza to ni mniej ni więcej jak to, że PZPS się pospieszył i nie zachował terminów jakie przysługują klubom na odwołanie od tej decyzji. Przyznając miejsca w I lidze klubom z Nysy i Szczecina w jednym czasie wymierzył karę i niejako uznał ją za ostateczną co w świetle w/w przepisów było bezprawne.

Kluby z Międzyrzecza i Piły spłaciły zaległości i w regulaminowym terminie, korzystając ze swoich praw, złożyły w tej sprawie odwołania. Co zatem jeśli zostaną one rozpatrzone pozytywnie? Powrót Orła i Jokera do struktur PZPS będzie oznaczało, że mają prawo zagrać w I lidze. Co zatem z zespołami z Nysy i Szczecina? Według Uchwały nr 82 i one mogą występować na tym szczeblu rozgrywek. Będzie to oznaczało powiększenie ligi do 13 zespołów. Jestem absolutnie pewien, że taka sytuacja nie mieści się w ramach standardów czystej sportowej rywalizacji, a czy mieści się w granicach prawa? Być może niedługo się dowiemy.

 

* Przepisy Dyscyplinarne PZPS, Rozdział I – Zasady Ogólne, § 4, pkt. 1. i 2.

** Przepisy Dyscyplinarne PZPS, Rozdział III – Rodzaje kar i zasady ich stosowania, § 9

*** Status PZPS, Rozdział II – Cele i środki działania, §9, pkt. 3

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved