Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Jan Svoboda: Zmiana przyszła nieoczekiwanie

Jan Svoboda: Zmiana przyszła nieoczekiwanie

fot. archiwum

Tak trudnego debiutu nie miał chyba żaden inny trener reprezentacji. Jan Svoboda przejął czeską reprezentację siatkarzy zaledwie dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy. Drużynę otrzymał po Zdeňku Haníku, który zrezygnował w środę.

Czułem zobowiązanie w stosunku do reprezentacji. Zostałem, ponieważ chciałem z drużyną iść naprzód. Przed nami jest zaledwie tydzień treningu – wyjaśnia swoją motywację nowo mianowany trener.

Ja teraz przy drużynie pracuję dalej bez jakiś dodatkowych warunków lub ograniczeń – dodaje Svoboda . – Zostaje moja stara umowa, która skończy się po mistrzostwach Europy. Jedynie się zmieniłem z asystenta w pierwszego trenera – uściśla.

Wie pan coś więcej o powodach rezygnacji Zdeňka Haníka?Przyznam się, że nie wiem. Ta dyskusja toczyła się pomiędzy panem Haníkem a prezesem związku, Antonínem Léblem .

Pana nowym asystentem jest Milan Hadrava. Czemu pański wybór padł właśnie na niego?

To było proste. Milan to był mój pierwszy wybór. Współpracowałem z nim trzy lata w Kladnie. Wiemy, czego możemy nawzajem od siebie oczekiwać. Nie ma już czasu na jakiś nowy wariant. Mamy przed sobą ostatnie dwa ostatnie sparingi na Słowacji (28 i 29 sierpnia – przyp. red.) i potem już jedziemy na mistrzostwa Europy.

Jakie są nastroje w drużynie tak  świeżo po odejściu dotychczasowego trenera i następnie pana awansie?

Było to na pewno zadziwiające. Ale zmiana nastała bardzo szybko. Już nazajutrz po rezygnacji Haníka zaczęliśmy trenować. Natychmiast po pierwszym dniu przyjechał prezes związku i oznajmił, jaka jest sytuacja. Nie było czasu na długie rozmyślania. Chłopacy są do mnie przyzwyczajeni, także nie myślę, żeby nagle przyszło jakieś załamanie .

Zatem nie czuje pan w drużynie większej nerwowości?

Nie, na pewno nie czuję. Mam teraz do dyspozycji szesnastu najlepszych czeskich zawodników, którzy mieli ochotę i nadawali się do gry w reprezentacji. Mamy z czego wybierać. Nie myślę, by była potrzeba cokolwiek zmieniać .

Wiem już pan, których zawodników powoła na europejski czempionat?

Na mistrzostwa Europy może pojechać czternastu zawodników. Do składu przybędzie drugi libero i kolejny zawodnik na pozycję atakującego. Kto mógłby to być, to już mam ułożone w głowie. Ale chcę się jeszcze w tym utwierdzić podczas sparingów.

Z jakim celem jedziecie do Turcji?

Na turnieju cel jest zawsze ten sam. Zjedzie się szesnaście najlepszych drużyn z Europy i każdy będzie chciał awansować z grupy do dalszej walki. To musi być cel i dla nas. Biorąc pod uwagę losowanie, sukcesem będzie chociażby jedna wygrana. Przecież z tymi drużynami nie wygraliśmy od dziesięciu lat .

Odważy się pan wybrać z trójki: Serbia, Włochy i Bułgaria jedną drużynę, w który wierzycie bardziej niż w inne?

Tego się nie odważę typować. Chodzi o trzy najlepsze drużyny z Europy. Razem z Rosją najlepsza europejska czwórka. A my się na nie natykamy już w pierwszej rundzie. Ciężko kogokolwiek wybrać. Włosi są mistrzami Europy z lat 2003 i 2005, Serbowie to finaliści tegorocznej Ligi Światowej, a Bułgarzy zdobyli brąz na mistrzostwach świata w 2006 roku.

Niezwykle ciężko jest mówić u tych drużyn o słabościach i o tym, kto jest najbardziej do zaakceptowania. Najlepiej znamy Bułgarię, o jej sile się przekonaliśmy w zeszłym tygodniu w Warnie. Włochów i Serbów pojechał oglądać na żywo Milan Hadrava, będziemy mieć zatem aktualną analizę. Typowanie mi zasadniczo nie wychodzi, ale myślę, że z największym spokojem grają teraz Serbowie, nasz pierwszy grupowy przeciwnik.


Szeroka kadra Czech:

Rozgrywający: Lukáš Ticháček, Zdeněk Haník jr.

Przyjmujący: Marek Novotný, Jiří Popelka, Tomáš Hýský, Peter Pláteník, Ondřej Hudeček

Środkowi: Jiří Král, Martin Lébl, Aleš Holubec, Jakub Veselý

Atakujący: Jan Štokr, David Konečný

Libero: Martin Kryštof, Jan Václavík, Jiří Bence

źródło: idnes.cz, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved