Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Ryszard Bosek: Nie będzie to turniej na sto procent możliwości

Ryszard Bosek: Nie będzie to turniej na sto procent możliwości

fot. archiwum

„W nocy z 30 na 31 lipca 1976 roku wielomilionowa rzesza kibiców sportowych w Polsce przeżywała niezwykłe emocje. Polscy siatkarze walczyli o złoty medal olimpijski z zespołem ZSRR. Ten mecz zelektryzował wszystkich - nie tylko tych, którzy na co dzień interesują się siatkówką..."

Przytoczony fragment pochodzi z książki Stanisława Brzósko z serii „I ty zostaniesz olimpijczykiem” z 1979 roku. Dzięki takim przekazom możemy po ponad trzydziestu latach nadal przeżywać osiągnięcia Złotej Dwunastki. „W podzięce za radość i dumę” tamtych lat już po raz siódmy, tym razem w Łodzi, organizowany jest Memoriał Huberta Wagnera.

Wśród zawodników, którzy pod wodzą tego legendarnego polskiego trenera, w Meksyku i Montrealu walczyli o medale z orzełkiem na piersi, był Ryszard Bosek.

Już jako uczeń technikum dał się poznać jako uzdolniony siatkarz – znalazł się także w kadrze juniorów. Jak każdemu młodemu chłopakowi najbardziej imponowała mu umiejętność silnego zbicia. Mający 189 cm wzrostu, Bosek był bardzo skutecznym atakującym, ale w reprezentacji Polski, do której trafił podobnie jak Gawłowski podczas studiów na AWF przyszło mu spełniać inna rolę ” – czytamy w książce „I ty zostaniesz olimpijczykiem”.Dziś Ryszard Bosek jest jednym z częściej cytowanych bohaterów tamtych lat. O założeniach Polaków i pozostałych ekip przed tegorocznym Memoriałem ku czci jego byłego trenera mówi krótko: – Najważniejsze to pokazać dobrą grę. Nie tylko dla naszego zespołu, ale także dla pozostałych, jest to przetarcie przed Mistrzostwami Europy i dlatego na pewno będą tam próbowane różne warianty. Będzie to dla nas ostatni szlif.

Kalendarz spotkań polskiej reprezentacji w drugiej połowie sierpnia jest bardzo napięty. Nie dalej jak w niedzielę, Polacy wyjechali z Gdyni, gdzie rozgrywany był turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata. – Nasi siatkarze po kwalifikacjach do Mistrzostw Świata na pewno muszą odpocząć dwa, trzy dni – mówi Bosek. Czy jednak po tak krótkiej przerwie, Polaków stać będzie na kolejne zwycięstwo w towarzyskim turnieju? – Wynikiem na tym Memoriale powinniśmy się przejmować, ale na pewno nie będzie to turniej na sto procent możliwości, żeby wygrać na siłę – tłumaczy siatkarz uznawany niegdyś za najlepszego atakującego na świecie.

Dopiero po trzydziestu dwóch latach od Mistrzostw Świata w Meksyku, polscy siatkarze po raz kolejny z tej prestiżowej imprezy wracali z medalami. W „Srebrnej Trzynastce” występował między innymi Piotr Gruszka, którego zobaczymy także podczas VII Memoriału.

Zawodnik popiera słowa Ryszarda Boska: – Na pewno będziemy chcieli w Łodzi wszystko posprawdzać, bo tydzień później zaczną się Mistrzostwa Europy i to jest dla nas najważniejsze. Wspomina także nieszczęśliwe kontuzje, jakie przytrafiały się Polakom w tych towarzyskich turniejach. – Musimy pamiętać poprzednie Memoriały. Niedawno wspominaliśmy z Pawłem Zagumnym, że zawsze nam się tam coś przytrafiało. Najważniejsze, żeby wszyscy dotrwali w zdrowiu – mówi, pukając w niemalowane drewno, Gruszka.

Nasz atakujący z sentymentem wypowiada się o turniejach upamiętniających sławy polskiego sportu, ale jednocześnie ma świadomość, co jest priorytetem w nadchodzących tygodniach. – Fajnie by było wygrać Memoriał. Jest to turniej rozgrywany w Polsce i ku czci naszego trenera, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby ta gra była przygotowaniem do Mistrzostw Europy.

Siatkarzom życzymy więc osiągnięcia wszystkich założonych celów, a kibicom niezapomnianych emocji podczas zbliżającego się, nieco przedłużonego weekendu z siatkówką.

* Z Ryszardem Boskiem i Piotrem Gruszką rozmawiał Łukasz Skorupa

** W tekście użyto fragmenty: Brzósko S. (1979) „Siatkówka.
I ty zostaniesz olimpijczykiem”

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved