Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Uczestnicy Memoriału H.J. Wagnera – Hiszpania

Uczestnicy Memoriału H.J. Wagnera – Hiszpania

fot. archiwum

Niewątpliwie jednym z najatrakcyjniejszych uczestników rozpoczynającego się w czwartek VII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera będą aktualni mistrzowie Europy Hiszpanie. Poznajmy ich zatem bliżej...

Reprezentacja Hiszpanii, która aktualnie zajmuje 10. miejsce w rankingu FIVB poważniej na międzynarodowej arenie zaistniała dopiero na początku lat 80 XX.w, kiedy to (co prawda bez sukcesu) wystąpiła na pierwszej ważnej imprezie Mistrzostwach Europy. Na tych zawodach hiszpańscy siatkarze grali do tej pory sześć razy, a największy sukces odnieśli na ostatnich Mistrzostwach w 2007 roku w Moskwie, kiedy to w finale, po zaciętym meczu sensacyjnie pokonali gospodarzy zdobywając złoty medal. Niedługo przed podopiecznymi słynnego Julio Velasco siódmy już występ w Mistrzostwach Starego Kontynentu, tym razem w roli obrońców tytułu.

Na Mistrzostwa Świata po raz pierwszy Hiszpania pojechała w 1998 roku do Japoni i zajęła tam ósmą pozycję i to był jak dotąd najlepszy występ tej ekipy na mundialu, bowiem cztery lata później w Argentynie wypadła już znacznie gorzej, gdyż zajęła miejsca 13-16. W przyszłym roku w Italii Hiszpanie zagrają na tej imprezie dopiero po raz trzeci.

Nie są to jednak jedyne imprezy, w których ten zespół brał udział, bowiem dwukrotnie awansował też na Igrzyska Olimpijskie. W 1992 roku w Barcelonie zajął ósmą pozycję, a w 2000 w Sydney porowadzony przez doskonale znanego w Polsce Raula Lozano uplasował się na dziewiątym miejscu.Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego ma za sobą też występy w Lidze Światowej, a jej największym sukcesem był dwukrotny udział w turnieju finałowym, gdzie dwa razy zajęła piątą lokatę.

Największe sukcesy Hiszpanie mają jednak w Lidze Europejskiej, kiedy to w 2005 roku zajęli trzecie miejsce, a dwa lata później ją wygrali. W tym roku po porażce z prowadzonymi przez Raula Lozano Niemcami zajęli drugą lokatę.

Hiszpania jest ekipą ze ścisłej europejskiej czołówki, nie ma może w niej zbyt wielu elektryzujących nazwisk, ale jej siłą jest zespołowość. Największymi gwiazdami po zakończeniu reprezentacyjnej kariery przez legendarnego Rafaela Pascuala są dwaj bracia Falasca rozgrywający Miguel Angel, grający obecnie w bełchatowskiej Skrze i atakujący Guillermo. Silnymi punktami tej ekipy są także tacy gracze jak np. Jose Luis Molto, Enrigue de La Fuente czy Israel Rodriguez.

Jak widać do Łodzi nie przyjeżdża byle jaka ekipa. Przyjeżdża zresztą już po raz drugi. Poprzednio w I Memoriale w 2003 roku zajęła trzecie miejsce. Nie da się więc ukryć, że dla reprezentacji Polski będzie to atrakcyjny rywal, który z całą pewnością postawi trudne warunki. A to oznacza jedno – niezapomniane widowisko dla kibiców. Mecz z Hiszpanią który zainauguruje tegoroczny Memoriał Huberta Jerzego Wagnera będzie z pewnością solidnym przetarciem przed zbliżającymi się wielkimi krokami ME, na których być może obie ekipy spotkają sie ponownie podczas drugiej fazy grupowej.

W ostatnim czasie Polacy z ekipą z Półwyspu Iberyjskiego grali około jedenaście razy. Bilans nie jest niestety korzystny dla naszej ekipy, bowiem wygraliśmy pięć spotkań, przy sześciu Hiszpanii. Pięć z tych meczów, w tym ostatni podczas turnieju kwalifikacyjnego do IO w Pekinie zakończyło się tie- breakami. Czy tym razem też tak będzie? Czy reprezentacja Polski wyrówna niekorzystną dla siebie statystykę? Przekonamy się w czwartek. Emocje na pewno są gwarantowane.

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved