Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Bez „Gumy” ani rusz

Bez „Gumy” ani rusz

fot. archiwum

Z kadry siatkarzy wypadło niedawno przez kontuzje aż trzech kluczowych zawodników. Całe szczęście, że filar rozegrania, Paweł Zagumny, nie narzeka na urazy... Jak wiele znaczy obecność w ekipie "Gumy", można się było przekonać podczas gdyńskich kwalifikacji do MŚ.

Gra reprezentacji z Zagumnym to była zupełnie inna jakość niż to, co oglądaliśmy w rozgrywkach Ligi Światowej 2009.

Wszystko za sprawą trenera Daniela Castellaniego. Zagumny otrzymał od niego pierwszy dłuższy kadrowy urlop od wielu lat. Nic dziwnego, że nasz rozgrywający numer 1 imponuje dzisiaj świeżością.

Czuję się dzięki temu dużo lepiej – przyznaje Zagumny w rozmowie z "Super Expressem". – Mam więcej chęci do gry, odpoczynek zrobił swoje. Trener obrał dobry kierunek, decydując o urlopach niektórych zawodników – dodaje.Za czasów Raula Lozano nie było nawet mowy o odpuszczaniu przez podstawowych graczy jakichkolwiek spotkań reprezentacji. I to bez względu na wagę imprezy. W słowniku poprzednika Castellaniego sformułowanie "długie wakacje" nie istniało.

I być może niektórzy płacą teraz cenę tego, że od kilku lat nie mieli większych przerw w grze – zauważa Zagumny, nawiązując do poważnych kontuzji Wlazłego, Winiarskiego i Świderskiego.

Castellani nie ma żadnych wątpliwości: drużyna z "Gumą" w składzie, a ta bez niego to dwie różne ekipy. Argentyńczyk dokładnie wyliczył, ile wnosi do gry kadry gracz Panathinaikosu Ateny.

Statystyka pokazuje, że gdy Paweł jest w składzie, nasz atak jest lepszy o 5-8 procent niż podczas Ligi Światowej – analizuje trener kadry. – Pięć procent nie robi może kolosalnego wrażenia, ale różnica naprawdę jest widoczna. Zagumny wnosi do gry spokój i doświadczenie, a pozostali rozgrywający mogą sporo skorzystać, podpatrując go – uważa argentyński szkoleniowiec.

Nasza forma cieszy, można z optymizmem patrzeć na przygotowania do mistrzostw Europy – dodaje Zagumny. – Zespół co prawda traci bardzo dużo bez kilku siatkarzy, którzy zdobywali srebro mundialu 2006, ale staramy się robić wszystko, by ich zastąpić. Potrzeba czasu, bym z młodszymi partnerami grał z zamkniętymi oczami, parę rzeczy jest do poprawki, ale to tylko kwestia czasu – kwituje kapitan biało-czerwonych.

Autorem tekstu jest Marek Żochowski, Super Express

źródło: Super Express

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved